Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglikta Kalitenin Formülü: Performans Ölçümü

Saglikta Kalite Iyilestirme Dernegi’nin (SKID) 28-30 Nisan tarihleri arasinda Istanbul’da düzenledigi Saglikta Kalite Haftasi 2010 etkinliklerinde bu yil “Saglikta performans ölçümü” tüm yönleriyle ele alindi. Kalite Haftasi çerçevesinde, Anadolu Saglik Merkezi Efes Konferans salonunda gerçeklestirilen ESQH (European Society for Quality in Healthcare) Bahar Çalistayi büyük ilgi gördü.

SKID Yönetim Kurulu Baskani Dr. Hasan Kus: “Türkiye, AB tarafindan desteklenen ve kalp krizi, inme, kalça kirigi ve dogum için verilen hizmetin ölçümlenmesine yönelik projenin uygulanacagi 8 ülkeden biri olacak”dedi

Türkiye’de saglik hizmetleri niteliginin öngörülen uluslararasi standartlar düzeyine ulasmasini saglama ve bu konuda öncü, yol gösterici, referans bir kurulus olma vizyonuyla kurulan Saglikta Kalite Iyilestirme Dernegi’nin (SKID) düzenledigi Saglikta Kalite Haftasi 2010 etkinlikleri, 28-30 Nisan tarihleri arasinda Istanbul’da gerçeklestirildi.

SKID, ana temasi “Saglikta performans ölçümü” olan Kalite Haftasi 2010 kapsaminda; Saglikta Yalin 6 Sigma Konferansi, ESQH Bahar Çalistayi ve “Saglikta Performans Ölçümü Sempozyumu”na ev sahipligi yapti..

Saglikta Performans Ölçümü Sempozyumu’nda bir konusma yapan SKID Yönetim Kurulu Baskani Dr. Hasan Kus; SKID’in kuruldugu yildan bu yana Türkiye’de saglikta kalitenin iyilestirmesine yönelik çalismalar yürüttügünü ve böyle bir organizasyonun Türkiye’de gerçeklestirilmesinin önemine dikkat çekti: “AB fonlarindan desteklenen ‘Deepening Our Understanding of Quality Improvement in Europe’ (DUQuE) Projesi kapsaminda saglikta dört klinik alanda performans ölçümü degerlendirilecek. Kalp krizi, inme, kalça kirigi ve dogum için verilen hizmetin ölçümlendigi bir proje... Türkiye bu projenin hayata geçecegi 8 ülkeden biri olacak. Diger ülkeler Almanya, Fransa, Polonya, Ispanya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti ve Ingiltere. Avrupa Birligi disindan seçilen tek ülkenin Türkiye olmasi SKID’in ESQH üyesi olmasi ile yakindan iliskili.”

Kalite çalismalarinda temel amacin hastalara katki saglamak olmasi gerektiginin altini çizen Dr. Kus söyle devam etti: “Ancak hastane siniflandirilmasi ile gündeme gelen kalite degerlendirilmesi için çözümün Ulusal Saglik Akreditasyon Sistemi olduguna inaniyoruz. Bizim önerimiz bunu Saglik Bakanliginin bir dairesi olarak degil, Saglik Bakanligi’ndan bagimsiz ve yöneticilerin kamu tarafindan atandigi bir yapinin organize edilerek gerçeklestirilmesidir. Ve bu tarafa dogru yönlenebilir diye düsünüyorum.”

Avrupa Birligi içinde de önemli agirligi olan ve saglikta kalite iyilestirmesi üzerinde çalisan ulusal bazli dernekleri tek bir çati altinda toplayan ESQH (Avrupa Kalite Iyilestirme Dernegi)Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Charles Shaw ise yaptigi konusmada ülkeler arasinda saglik sistemleri arasinda çok büyük farklilik görülmedigini, farkliligin ekonomik ya da kültürel degiskenlige bagli olarak vurgulanan unsurlar oldugunu söyledi: “Saglik hizmetlerinde kalite standartlarina ulasmak için en önemli noktalardan biri güvenilir verilere sahip olmaktir. Performans göstergelerinde bu tür sayisal veriler son derece önemlidir. Insanlarin kendi sagliklariyla daha yakindan ilgilenmesi yaslanan kisilerin saglik sistemine olan yükünü hafifletecektir. Bu nedenle kaynaklarin tümünün saglik sistemi ve hekim odakli olmaktan ziyade hastalarin kendisi üzerinde de kullanilmasi gerekir.”

AB içindeki üye ülkelerde faal olarak kullanilan akreditasyon sistemlerini inceledigini söyleyen Dr. Shaw, söyle devam etti: “Burada önemli bir basari faktörü özerk akreditasyon kurumlari ile devletin yasa ve yönetmelikleri arasindaki iliskiye bagli. Devlet bazi tanimlari getirdigi zaman minimum standartlari koyuyor. Öte yandan özel akreditasyon kurumlari daha yüksek basariyi hedefliyor ve mükemmellik düzeyine yönelik çalismalari tesvik ediyor. Bu sistemin özelligi dinamik olmasi. Bir baska dikkat çeken nokta çogu devlet bir ruhsatlandirma sistemini özel sektöre yönelik olarak tutuyor ve kamu saglik kurumlari biraz denetimsiz kaliyor. Önemli olan yapinin özerk olmasidir. Kamu sektörü de bu isin disinda tutulmamali. Türkiye, ulusal akreditasyon sistemi olmayan en büyük ülkelerden biri Türkiye...”

Çalistay’da yaptigi konusmada, hekimlerin performansa dayali olarak ücret alinmasinin sistemin dogru sekilde olusturdugu takdirde hasta güvenligi ve saglik hizmeti kalitesi açisindan olumsuz bir durum yaratmayacagini söyleyen ESQH yeni dönem baskani Paul Bartels: “Bütün Avrupa olmasa bile Danimarka örnegi üzerinden gidebilirim. Devlet hastanesinde çalisanlar için sabit bir ödeme yapilirken özel hastanelerde görev yapan cerrahlar ameliyat basina ücret aliyor. Ancak, bazi cerrahi uygulamalardaki zorunlu raporlama sistemi üzerinden yapilan karsilastirmaya göre, her iki hastanede sunulan hizmette kalite farkliligi görülmüyor.” dedi.

ESQH Baskani Basia Kutryba ise Avrupa ülkelerinde toplumun saglik hizmetlerinden beklentileri ve bunu ifade etmeye basladiklarini belirterek, artik doktor hasta iliskilerinin daha medeni bir hal aldigini söyledi. AB içinde saglik hizmetlerini etkileyecek çalismalarin devam ettigini söyleyen Kutryba, AB üyesi ülkeler arasinda hasta güvenligi konusunda bir ag olusturmak için 27 ülkenin katildigi bir proje yürüttüklerini belirtti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası