Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Fibromyalji ve Belirtileri

Fibromyalji sendromu kas iskelet sisteminde kronik yaygin agri, agriya duyarlilikta artis, kaslarda hassas noktalarin varligi ile karakterize bir yumusak doku romatizmasidir. Fibromyalji sendromunun toplumda görülme sikligi %2-4 olarak bildirilmektedir. Hastalarin %90‘i kadindir. En sik olarak 40-50 yaslarinda, hemen menapoz öncesi ve menapoz döneminde görülürken genç fibromyalji hastalari erken menapoza girebilmekte ve ortalama menapoz yasi normale oranla 10 yil erken baslayabilmektedir. Birçok hastada belirtiler yavas ve beklenmedik bir sekilde ortaya çikar. Çok yogun stres, duygusal travmalar, enfeksiyonlar, kazalar sonucu yakinmalar baslayabilir.

Fibromyalji hastaligi primer ve sekonder olarak 2 ana baslikta siniflandirilir. Primer fibromyaljide altta yatan baska bir hastalik olmaksizin hastalarda yaygin kas agrisi ve kaslarda hassas noktarin varligi söz konusudur. Altta yatan bir baska hastalik varliginda da fibromyalji belirtileri ortaya çikabilir. Bu duruma sekonder fibromyalji adi verilir. Bu nedenle fibromyalji tanisi konulmadan önce altta yatan ve ayni belirtilere neden olabilecek diger hastaliklar da arastirilmalidir. Fibromyalji sendromunda en sik ve karakteristik yakinmalar; agri, yorgunluk hissi ve uyku bozuklugudur. Yaygin agri sikayeti hastalarin %100’ünde görülen ortak yakinmadir. Hastalarin % 90’inda yorgunluk hissi, % 70’inde uyku bozuklugu sikayeti vardir.

Agri kronik, yaygin ve simetriktir. En sik omurga boyunca, bel sirt ve boyun bölgelerinde görülür. Omuzlara, kollara, kalça ve bacaklara yayilir. Hastalar agri hissini yanici, batici, oyucu, zonklayici olarak farkli sekillerde tanimlarlar. Soguk ve nemli havalarda, asiri çalisma ile, menstruasyon öncesinde, anksiyete ve depresif ruh halinin oldugu dönemlerde agri artabilir. Yorgunluk hissi hastalar tarafindan ‘bitkinim’ ‘hiç enerjim yok‘ ‘her zaman yorgunum’’ elimi kaldiracak halim yok ‘ gibi cümlelerle anlatilir. Genellikle tüm gün süren bir bitkinlik hissi, gündelik isleri yapmada güçlük ve halsizlik söz konusudur.

Uyku düzensizligi fibromyalji sendromunda çok sik görülen bir sorundur. Geceleri sik uyanma, özellikle sabah yorgun kalkma ve uyandiklarinda kendilerini dinlenmis hissedememe yakinmalari tipiktir. Eklem sertligi hissi hastalarin çogunda görülür (%85). Özellikle sabah tutuklugu olarak baslayan ve 2-3 saat sürebilen bu yakinmalar bazi hastalarda tüm gün devam edebilir. Genelde tüm vücut tutuktur. Hastalar tipik olarak kaslarda ve eklemlerde sislikten yakinirlar, ancak hekim tarafindan bu durum gözlenemez. Kollarda, bacaklarda, bazen gövdede uyusma, karincalanma, igneler batma seklinde tanimlanan parestezi adi verilen yakinmalar hastalarin %80’inde görülür. Fibromyalji ile iliskili olan ve bu hastalikla beraber görülebilen beraber görülebilen sorunlar spastik kolon, gerilim tipi basagrisi, agrili menstruasyon, idrar yolu enfeksiyonu olmaksizin sik idrara çikma ve idrar yapma sirasinda agri, soguga tahammülsüzlük, soguk havalarda ellerde ve ayaklarda beyazlasma, agiz kurulugudur.

Fibromyalji hastalarinin %70’inde, kendilerinin ifade ettigi bir anksiyete (endise, kaygi) durumu ve yaklasik %30’unda depresyon görülür. Depresyondan sonra fibromyalji gelistigini gösteren çalismalar yaninda, kronik agrinin depresyona yol açtigini gösterenler de vardir. Agri esigi depresyonla düsmekte ve depresyon hastanin kas iskelet agrilarina öncülük edebilmektedir. Gençlik çaglarinda geçirilen fiziksel, emosyonel travmalar, cinsel taciz, terkedilme gibi olaylar bazi kisilerde silinemez izlere yol açabilmekte ve bunlar fibromyalji gibi kronik agrili sendromlara zemin hazirlayabilmektedir.

Hastaligin tanisi hekim tarafindan fizik muayene yapilmasi, vücutta belirlenmis 18 hassas noktadan en az 11 tanesinin agrili olmasi ile konulur. Hastalarin fizik muayenesinde eklemler, kas gücü, refleksler, duyu testleri tamamen normaldir. Yapilan kan ve idrar testleri tamamen normaldir. Hastalarin yakinmalarini ifade ettikleri eklemlere çekilen filmler ve diger radyolojik incelemeler de tamamen normaldir.

Önemli olan nokta fibromyaljiyi andiran agrilara yol açan diger hastaliklarin tetkikler yardimiyla ekarte edilmesidir.

Tedavide süreç hakkinda hastayi bilgilendirmek son derece önemlidir. Fibromyalji, hayati tehdit etmeyen kronik bir agri sendromudur. Sinirsel bir hastalik degil, degisik nedenleri olan bir yumusak doku romatizmasidir. Hasta egitimi, ilaç tedavileri, egzersiz, davranis egitimi ve gevseme teknikleri tedavinin ana basamaklaridir.

Amerikan Hastanesi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani
Dr. Nazan Canbulat
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası