Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


UYKUDA ÖGRENMEK MÜMKÜN MÜ?

Çogumuz uykuda vücudumuzun ve beynimizin dinlendigini, tazelendigini düsünür. Uykusuz bir gecenin sonunda vücudumuzda kirikliklar, basimizda agrilar ortaya çikabilir, “kafamizi toplayip” dogru düsünmekte zorlaniriz. Çok az uyuyabilen, uykusu kalitesiz olan insanlarin genellikle gün içinde sinirli, huzursuz, keyifsiz olduklari, çabuk yorulduklari, dalgin ve unutkan olduklari, kolay hastalanip geç ve güç iyilestikleri görülür. Uykusuz insanlar genellikle iste verimsiz, okulda basarisiz olurlar. Çogu kez potansiyellerine ulasamadiklarini, “iyi bir uyku çekseler herseyin düzelecegini” düsündürler.

Bazi psikiyatrik hastaliklar disinda, nedendir insanlarin uykusuzluga karsi bu denli duyarli olmalari?

Bu sorunun kabul edilebilir cevabi, ancak son zamanlarda uykunun olmazsa olmaz biyolojik islevleri hakkinda bildiklerimizin degismesiyle mümkün olmustur. Uyku, beyin için bir “dinlenme süresi” degildir. Tersine, beyin metabolizmasi ölçümleri, beynin uykuda zaman zaman uyanikken oldugu kadar, hatta daha fazla çalistigina isaret etmektedir. Özellikle rüyalarin en sik görüldügü REM uykusu (Inglizce rapid eye movements teriminin uluslararasi kabul görmüs kisaltmasi) sirasinda vücut neredeyse tamamen felç olmus gibi hareketsizken beynimiz, özellikle beyin kabugu olan korteks, yogun bir çalisma içine girmektedir. Bu süreç içinde uyanikken beynimize disardan ve vücudumuzdan giren tüm bilgiler yeniden islenmekte, siniflandirilmakta, eski bilgilerle ilintilendirilmekte, görece önemlerine bagli olarak bellege tasinmaktadir. Rüyalar, bu bilgilerin yeniden islenmesi, pekistirilmesi sirasinda olusan “video klipleri” gibidir. Yeni bilgiler edindikten sonra iyi bir uyku uyuyanlarin, az ve kötü uyuyanlara göre daha daha çok sey hatirladiklari uzun zamandir bilinen birseydir. Son zamanlarda bilim insanlari, uykunun, özellikle REM uykusunun sadece ögrenmeyi pekistirdigini degil, ayrica uykuda problemlerin çözümü için çalismaya devam ettiklerini de göstermistir. Özellikle hayvan deneylerinde uykunun bellek pekistirme konusundaki önemi uzun süredir bilimektedir. Son günlerde yayinlanan bir arastirma sonuçlari, bu konunun insanlar için de ne kadar önemli oldugunu dramtik bir biçimde göstermistir.

ABD de, Boston sehrindeki bir arastirma merkezinde bir saat süreyle karmasik bilmeceleri çözmeleri istenen 99 denek iki gruba ayrilmis: Ilk gruptakiler testten sonra 90 dakika uyumuslar, diger bir gurup dinlenmis ama uyumamis. Bu süre içinde deneklere belli aralarla ne düsündükleri veya ne rüya gördükleri sorulmus. Sonra deneklerden ayni bilmeceyi çözmeye devam etmeleri istenmis. Uyumayanlarin basarilari degismemis veya azalmis. Uyuyanlarin bilmecelerle ilgili rüya görmeyenlerinde basari düzeyi ayni kalmis veya çok az artmis. Bilmecelerle ilgili rüya gören 4 denekte ise problem çözme süresi yariya inmis, ve basari puanlari on kat (!) artmis. Daha da sasirtici olan, bu dört denegin sekerleme uykusundan önceki puanlarinin oldukca düsük olmasi. Bu bulgu, arastirmacilar tarafindan beynin REM (rüya) uykusu sirasinda sadece yeni gelen bilgileri siniflandirip depolamadigini, bunun ötesinde problemleri çözmek için çaba harcamaya devam ettigini seklinde yorumlanmis.

Öyle anlasiliyor ki, beynimiz hem problem çözmek için, hem de bilgilerimizi “akilci, mantikli” biçimde ilintilendirebilmemiz için, yani akli basinda çalisabilmek için, kaliteli ve yeterli uyumaya muhtaç. Az ve kalitesiz uyuyanlarin daha sonra hem fiziksel hem psikolojik olarak sikintilar çekmeleri herhalde beynin kendisini gerekli oldugu kadar “toparlayamamasindan” olsa gerek. Hele uykusuzluk uzun sürer huy haline gelirse tüm yasam kalitemizi olumsuz etkileyebilir. Saglikli uyku, huzurlu bir yasamin olmazsa olmazlarindandir.

Amerikan Hastanesi
Uyku Klinigi
Bölüm Sefi Dr. Sabri Derman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası