Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DOGUM ANILARI SEZARYENE YÖNLENDIRIYOR!

Ülkemizde neredeyse her iki dogumdan biri, sezaryenle gerçeklesiyor. Anne adaylarinin sezaryeni tercih etmesinin nedenlerinin basinda ise, çevreden duyduklari dogum öyküleri geliyor. Normal dogum ile ilgili anlatilan dogum anilari dogum korkusuna, dogum korkusu da sezaryene olan talebi artiriyor.

Gelismis ülkelerde yüzde 15-25 düzeyinde olan sezaryen ile dogum orani Türkiye’de yüzde 50’ye çikiyor. Anne adaylarinin sezaryen ile dogumu tercih etmelerinde tibbi gereklerden daha çok, korkular rol oynuyor. Dogumun 8-15 saate yayilan bir eylem olmasi ve agri korkusu, kadinlari sezaryene itiyor. Ancak kadin dogum uzmanlari bu durumun normal dogum lehine degismesi gerektigini belirtiyorlar. Acibadem Kadiköy Hastanesi, Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Doç. Dr. Tolga Ergin, “Normal dogumun sevdirilmesi, yayginlastirilmasi ve komplikasyonlarinin engellenmesi, dogumu olmasi gerektigi gibi icra eden dogum uzmanlarinin sayesinde olacaktir” diyerek, hamile ile doktoru arasinda kurulacak güvene dayali iliskinin, korkularin üstesinden gelmede yardimci olacagini söylüyor. Dogum seklinin hamileligin son aylarina birakilmadan 20-24. haftalardan itibaren konusulmasi gerektigini vurgulayan Doç. Dr. Ergin, doguma hazirlik kurslarinin da büyük önem tasidigini anlatiyor ve ekliyor: “Burada en büyük sorun anne adayinin korkusu. Daha önce dogum yapmis annelerin anlattigi dogum anilari, anne adayinin korkmasina ve sezaryene meyil etmesine neden oluyor. Dogum eylemi uzun bir süreç ve dogum agrisi, hakikaten siddetli bir agridir. Ancak bu agri nedeniyle sezaryeni tercih etmek dogru degil. Çünkü agrisiz normal dogum yapmak mümkün. Epidural anestezi sayesinde anne adaylari agrisiz dogum yapabilirler. Epidural anestezi, dogum eyleminde veya sezaryen operasyonunda agri hissini ortadan kaldirmak için kullanilan özel bir bölgesel anestezi sekli. Genel anesteziden farki, anne adayinin islem esnasinda uyanik olmasi ve etrafinda olup bitenleri tümüyle algilamasi”.

Normal dogumun; agrilarin basladigi, rahmin gereken açikliga ulastigi, bebegin ve plasentanin dogdugu üç evreye ayrildigini anlatan Doç. Dr. Ergin, agri kesmede altin standardin epidural anestezi oldugunu vurguluyor. Epidural anestezi, omurilige belirli bir mesafede takilan katetere verilen agri kesici ile gerçeklestiriliyor. Agrisiz dogum için diger bir seçenek ise suda dogum. Her Kadin-Dogum uzmaninin egitimini, normal dogum üzerine aldigini, dolayisiyla bu yöntemi destekledigini vurgulayan Doç. Dr. Ergin, “Dogum yöntemine anne adayi ile birlikte karar verirsiniz, ancak onu zorlayamazsiniz” diyor.

SEZARYEN ÇESITLI RISKLER TASIYOR

Dogum süreci basladiginda anne ve bebek de yakindan takip ediliyor. Standart olarak annenin karnina takilan alicilarla bebegin kalp ritminin izlendigini anlatiyor ve söyle devam ediyor: “Bebek dogrudan da takip edebiliyor. Annenin rahim agzi açikligi belirli bir safhayi geçtikten sonra, bebegin basina takilan elektrotlarla oksijen alimini ve kan akimini görebiliyor. Problem oldugunda, aninda sezaryen yapabiliyor. Eger hamilelik sirasinda sezaryene karar verildiyse, bebegin 39. haftadan önce alinmamasi gerekiyor, aksi takdirde bebeklerde akciger sorunu görülebiliyor. Sezaryeni “Pubik kemik denilen kemigin 2-3 cm. üzerinden yatay olarak yapilan bir kesi” olarak tanimlayan Doç. Dr. Ergin, karin katlarinin ardindan uterusun kesildigini ve bebegin dogumunun bu yolla gerçeklestirildigini söylüyor. Gelisen ameliyat teknikleri ve anestezi, iyilestirme süreçlerini etkilese de, sezaryende enfeksiyon, kanama ve pihtilasma sorunu görülme riski daha yüksek oluyor.

NORMAL DOGUMUN AVANTAJLI

“Adi üstünde normal dogum” sözleriyle normal dogumun avantajlarindan bahseden Doç. Dr. Tolga Ergin, “Sonuçta bu zamana kadar tüm memelilerin yaptigi dogum yöntemi. Anne çok çabuk iyilesiyor, hemen ertesi gün bebegin bakimi ile yakindan ilgilenebiliyor. Hemen bebegini emzirebiliyor. Bütün dogum sürecini yasayan anne, duygusal açidan yüksek bir seviyeye çikiyor, özgüveni artiyor ve bu durum ona, psikolojik olarak avantaj sagliyor.” diyor.

SEZARYEN GEREKTIREN DURUMLAR

Dogrudan sezaryen uygulanmasi gereken durumlar:

• Plasentanin önde olmasi ya da bebekten erken ayrilmasi.

• Bebegin ters gelmesi.

• Annenin ikinmasini engelleyecek kalp sorunlari yasamasi.

• Bebek kordonunun önden gelmesi.

• Çok küçük ya da çok iri bebek.

• Uterusa miyomlarin alinmasi vs. gibi daha önceden cerrahi bir müdahale yapilmis olmasi.

• Aktif herpes (uçuk) bulunmasi.

Normal dogum baslamisken sezaryen yapilmasi gerektiren durumlar:

• Bebegin oksijen aliminin ve kalp ritminin bozulmasi.

• Bas, pelvis uyumsuzlugu denilen bebegin basi ile annenin kemik yapisinin uyusmamasi durumu.

• Rahim agzinin yeterli açikliga ulasmamasi.

• Mekonyum, yani bebegin ilk kakasini anne karninda yapmasi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası