Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASTIMI OLAN ÇOCUKLARDA AILENIN DIKKAT ETMESI GEREKENLER

Allerjik hastaliklara sahip çocuklarda günlük yasamda dikkat edilmesi gereken bazi noktalar vardir. Hekimin önerdigi ilaç tedavisi disinda bazi özelliklerin bilinmesi ve bunlara dikkat edilmesi hayat kalitesini arttirir.

ASTIMLI ÇOCUKLAR NELERDEN KORUNMALIDIR?

Astimli çocuklar sigara ile temastan, hava kirliliginden, grip ve soguk alginligindan, solunum yolunu tahris eden maddelerden ve en önemlisi hastaligi tetikleyen belirlenmis bir allerjen varsa, bu allerjenlerden korunmalidir.

ASTIMLI ÇOCUKLARDA SIGARA DUMANI ZARARLI MIDIR?

Astimlilarin en önemli düsmani sigaradir. Sigaranin baska odada içilmesi, hava filtrelerinin kullanilmasi sigaranin verdigi zararlari önlemez. Sigaranin zararlarini önlemenin tek yolu tamamen dumansiz bir ortam saglanmasidir.

ASTIM VE GRIP

Astimli çocuklarda basit bir grip nefes darligina yol açabilir. Bu nedenle astimli çocuklar gribi olanlarla temastan kaçinmalidir. Grip asisi gribi tamamen engellemez ancak, enfeksiyonun neden oldugu astim atak sikligini ve siddetini azaltabilir. Grip asisi ancak doktor önermisse uygulanmalidir.

ASTIM VE EVCIL HAYVANALAR

Astimli çocuklarin bir kisminda evcil hayvanlara karsi allerji vardir. Bu hastalarda tedavinin en önemli kismi evcil hayvanlarla temasi azaltmaktir.

ASTIM VE SPOR

Astimli çocuklarin bir kisminda egzersiz sonrasi kuru öksürük, hirilti ve solunum güçlügü gibi yakinmalar ortaya çikabilir. Astim tedavisinin ana amaçlarindan biri, çocugun yasitlarindan farksiz fiziksel etkinlikleri yapmasini saglamaktir. Düzenli kontrol altinda olan ve yakinmalarina uygun ilaç tedavisi ile izlenen çocuklara efor kisitlamasi önerilmez. Unutulmamali ki olimpiyat takimlarinda yarisan ya da profesyonel olarak spor yapan, yani yasamini spordan kazanan pek çok astimli sporcu vardir. Eger çocuk ilaçlarini düzenli olarak kullaniyorsa, ya da efordan once gerekli ilaci aliyorsa rahatlikla spor yapabilir. Özellikle yüzme, astimli çocuklarda önerilen spor dalidir.

EV TOZU AKARLARI ILE MÜCADELE

Solunum yolu ile vücuda giren allerjenlerin basinda ev tozu akarlari gelmektedir. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu hayvanciklar toplumumuzda en sik astim nedeni olan allerjenlerdir. Akarlar oda isisinda ve nemli ortamda kolayca ürerler; insanlarin deri döküntüleri ile beslenirler. Bu nedenle evlerde özellikle yatak odalari, halilar, ev tozu, tüylü yünlü oyuncaklar, yatak takimlari ve giysiler bu hayvanciklarin yasamasi için son derece uygun yerlerdir. Bin ikibin metrenin üzerindeki yüksek bölgelerde akarlarin yasama sansi azalmaktadir. Akarlar tüm yil boyunca canliliklarini sürdürdükleri için neden olduklari belirtiler de yil boyu surer, belli bir mevsimde yogunlasmaz. Ev tozu akarlari ile mücadelede ortamdaki nem miktari azaltilmaya çalisilmalidir, çünkü bu hayvanlar nem oraninin %40’tan düsük oldugu ortamlarda yasayamazlar. Ev tozu akari duyarliligi olan astimli çocuklarin yatak odalarina hali serilmemelidir, etrafta toz tutacak yünlü – tüylü oyuncak ve esyalar bulundurulmamalidir. Yatak çarsaflari her hafta en az 60 derecede yikanmalidir. Ev tozu akarina karsi alinacak en etkin önlemlerden biri de yataklarin ve yastiklarin özel kiliflar ile kaplanmasidir.

Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Dr. Ayla Kamburoglu Göksel
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası