Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YANLIS KOZMETIK SEÇEREK HEM SAGLIGINIZDAN HEM GÜZELLIGINIZDEN OLMAYIN

Güzellesmek ugruna servet harcamaktan çekinmedigimiz kozmetik ürünler dogru seçilmezse faydadan çok zarar getirebilir! Yanlis kozmetik seçimi; kozmetik tahammülsüzlügü, ciltte hassasiyet, egzama, akne ve renk degisikligi gibi yan etkilere neden olabilir. Bu yüzden kremleri almadan önce bir cilt analizi yaptirmakta fayda var

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Gökhan Okan; günümüzde kadinlar kadar artik erkeklerin de vazgeçilmezleri arasina giren kozmetik ürünlerde dogru seçimin çok önemli oldugunu vurgulayarak, yanlis kozmetik seçimiyle ilgili uyarilarda bulundu:

GÜNLÜK YASAMIN VAZGEÇILMEZI: Kozmetik ürünler; kisinin dis görünümünü güzellestirmek için harici uygulanan ürünler olup, günlük yasamimizin ayrilmaz parçasi durumuna gelmistir. Baslangiçta sadece kisinin ruh halini düzeltmek amaciyla üretilmis olsalar da, son yillarda cildimizde olusabilecek zararlari onarmayi ve cildin yaslanma belirtilerini geciktirmeyi hedefleyen ürünler bulunmaktadir.

KATKI MADDELI ÜRÜNLER: Içinde çok sayida hammadde ve katki maddesi yer alan kozmetikler genel olarak güvenilirdirler. Ancak ürünlere bagli istenmeyen yan etkiler de olabilir. Etkilerin bir kismi ürün kullanimindan hemen sonra gelisir, bir kismi da kullanimindan uzun süre sonra baslar. Bu sebepten dolayi kisinin geçmiste kullanmis oldugu bir kozmetige karsi sonradan reaksiyon gösterebilmesi mümkündür.

ISTENMEYEN YAN ETKILER: Kozmetiklerden kaynaklanan istenmeyen etkiler; kozmetik tahammülsüzlügü, ciltte hassasiyet, egzama, akne, deride renk degisikligi, kullanilan bölgede görülen yan etkiler ya da çok nadiren ürünün kana geçmesinden kaynaklanan sistemik yan etkiler seklinde özetlenebilir.

KOZMETIK TAHAMMÜLSÜZLÜGÜ: Kozmetik tahammülsüzlügü; ciltte yanma, batma, sizlama ve gerginlik gibi bulgularla kendini gösterir. Kozmetik ürünün her uygulanmasindan sonra sikayetler belirir ve bazen dayanilmaz bir hal alir. Olusmasinda duyu sinirleri hassasiyetinin sorumlu oldugu kabul edilmektedir. Bu yakinmaya sahip kisilerin alkol, vitamin A, alfa hidroksi asit gibi cildi tahris edici ürün kullanmamasi gerekmektedir. Hassas ciltler için hazirlanmis temizleyiciler, nemlendiriciler ve günes koruyucular bu kisiler için uygun seçeneklerdir.

SAMPUAN EGZAMA YAPABILIR: Egzama; kozmetiklerin neden olduklari bir diger yan etkidir. Ekzema alerjik ve tahris ekzemasi olmak üzere iki çesittir. Sabunlar, göz makyaj ürünleri, nemlendiriciler ve sampuanlar tahrise neden olabilecek kozmetik ürün gruplaridir. Reaksiyon ürün kullanimindan hemen sonra gelisecegi gibi, uzun süre kullanim sonrasinda da baslayabilir. Ürünün kullanildigi bölgede yanma, batma ve kasinti gibi bulgular bulunur. Hasta ürünü kullanmaya devam ettiginde kizariklik, pullanma ve kepeklenme saptanir. Olusmasinda cildin kurulugu ve koruyucu tabakanin zarar görmesi ana nedendir. Göz kapagi derisi ince oldugundan tahrise karsi özellikle çok duyarlidir.

EGZAMAYA KARSI YAMA TESTI: Alerjik egzama, ürünün içeriginde bulunan herhangi bir maddeye karsi kullanicinin gösterdigi tepkiden kaynaklanir. En sik koku maddeleri, saç boyalari, günes koruyucular ve katki maddeleri alerjik egzamaya sebep olur. Ciltte kizariklik, kasinti, sulanti ve su dolu kabariklik seklinde kendini gösterir. Alerjiye neden olan maddenin tespitinde patch test (yama testi) yapilir. Test sonucuna göre de alerjik madde saptanarak o maddeyi içeren kozmetiklerin kullanilmamasi konusunda kisi bilgilendirilir.

PARFÜM CILDINIZI LEKELENDIRMESIN: Kozmetikler içinde bulunan bazi maddeler günes gören alanlarda ultraviyole isinlariyla kimyasal reaksiyona girerek ciltte tepkiye neden olabilir. Parfümler, bergamot yagi ve tiras losyonlari bu tepkilere neden olabilecek kozmetik gruplaridir. Ciltte kizariklik, su toplamasi ve renk artisi gibi bulgular gözlenir.

YAGLI KREM SIVILCE YAPAR: Sivilce tarzi olusumlar kozmetik kullanimi sonrasi gözlenebilecek bir diger yan etkidir. Genellikle kapali komedonlar seklinde kendini belli ederken bazen iltihabi sivilceler de görülebilir. En sik yagli yüz kremleri bu etkiye neden olur.

GENITAL TEMIZLIGI ABARTMAYIN: Kozmetik ürünlere bagli nadiren ciltte renk açilmasi, renk koyulasmasi görülebilir. Kozmetiklere bagli bölgesel yan etkiler görülebilecegi gibi, çok nadiren de olsa, deriden emilip sistemik dolasima geçmesinden kaynaklanan yan etkiler de olusabilir. Örnegin; genital bölge temizleyicilerinin sik ve yogun miktarda kullanimi özellikle kadinlarda idrar yollarinin tahris olmasina sebep olur.

KOZMETIK ÜRÜN KULLANIRKEN BUNLARA DIKKAT EDIN!

CILT TIPINE GÖRE KOZMETIK: Öncelikle cilt tipine uygun kozmetik ürün seçilmeli. Kisi cilt analizini bir dermatologa yaptirmalidir. Yagli cilde sahip kisiler genellikle cildi kurutucu ve su bazli ürün seçmesine karsilik, kuru cilt yapisindakiler alkol içermeyen nemlendirici ürünleri tercih etmelidir.

GÖZ ÇEVRESINE AYRI KREM: Göz çevresine o bölge için hazirlanmis ürün disindaki kozmetiklerin uygulanmamasina önem verilmeli.

AYNI ANDA KULLANMAYIN: Çok fazla kozmetik ayni anda uygulanmamali.

KAPAKLARINI KAPATIN: Ürünlerin kapaklari kapali tutulmali, havayla temasi engellenmeli.

SON KULLANMA TARIHINE DIKKAT: Ürünlerin son kullanma tarihine dikkat edilmeli. Renk, kivam, koku degisikligi olan ve son kullanma tarihi geçmis ürünler kullanilmamali.

ETIKETI IYI OKUYUN: Kisi kozmetik ürünün içeriginde bulunan bir maddeye karsi önceden reaksiyon göstermisse, yeni kozmetik seçiminde o maddenin bulunup bulunmadigina etiket bilgisine bakarak dikkat etmeli.

ENFEKSIYONA SÜRMEYIN: Enfeksiyon varliginda kozmetikler o bölgeye uygulanmamali.

MAKYAJLA UYUMAYIN: Makyaj çikartilmadan yatilmamali.

KIMSEYLE ORTAK KULLANMAYIN: Kozmetiklerin baska biriyle ortak kullanilmamasina önem verilmelidir.

YAN ETKI VARSA BIRAKIN: Kozmetiklerden kaynaklanan herhangi bir istenmeyen etkiyle karsilasildigi zaman, hemen o ürünün kullanimi kesilmeli ve dermatoloji uzmanina basvurulmali.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası