Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanserin en önemli nedeni olan “DNA Hasarina” karsi nasil önlem alabiliriz?

Insan vücudunda her gün, her bir hücremizde 10.000 civarinda DNA hasari, yani mutasyon meydana geliyor. Eger bu mutasyonlar ayni hizla onarilamazlarsa hücrelerin kanserlesmesine veya dejeneratif hastaliklarin ortaya çikmasina neden olurlar. DNA’nin tamirinde kaçinilmaz olarak eksiklikler kalacagini dikkate alarak, öncelikle DNA hasarini artiran etkenlerden uzaklasmak gerekir. Anti-oksidanlar ve Serbest Radikaller Arastirma Dernegi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Yaman Er, DNA hasarinin nasil olustugunu ve onarimi için nasil önlem alabilecegimizi anlatti.

DNA hasari nasil olusur hangi hastaliklara yol açiyor?

DNA hasari bizi hayatta tutan hücre metabolizmasinin yan ürünü olan serbest radikaller yüzünden her an ve kaçinilmaz olarak zaten vardir. Bu motoru çalisan bir arabanin egzozundan kaçinilmaz olarak zehirli gaz çikarmasi gibidir. Bu hasarlar, dogal DNA onarici sistem tarafindan olabildigince onarilmaya çalisilir. Ancak çevresel zararlilarin, sigara gibi zararli aliskanliklarin, hatali beslenmenin, stresli yasam tarzinin etkisi ile dogal onarim kapasitemiz artan hasarlarin tamamini onarmaya yetmez ve hasarlar birikerek ya dejeneratif hastaliklara, kansere yol açar ya da hücre ölümü ile sonuçlanir.

Her gün hepimizde var olan yaslanma, dejeneratif hastaliklar ve kanserin ortaya çikmasinin temel sebebi onarilamamis DNA hasarlaridir. Mitokondriyal DNA’daki hasar ve mutasyonlarin yaslanma sürecinde anahtar rol oynadiklari Dr. Miquel ve arkadaslari tarafindan 1980 yilinda açiklanmistir. Günümüze; fizyolojik yaslanma, erken yaslanma belirtileri; Alzheimer hastaligi, diyabet, kalp yetersizligi, sagirlik, optik sinir dejenerasyonu, birçok ilerleyici kas hastaligi ve kanser gibi yaslanma ile sikliklari artan hastaliklarin mutasyona ugramis DNA içeren mitokondrilerden kaynaklandigi ortaya konmustur. DNA onarim bozuklugu ayrica Kseroderma pigmentosum, Cockayene Sendromu, Trikotiyodistrofi gibi seyrek görülen hastaliklarin da nedenidir.

En önemli DNA hasari nedenleri nelerdir?

DNA hasarinin en önemli nedenlerini söyle siralamak mümkündür:

Sigara kullanimi,
Ultraviyole isinlari,
Hava ve su gibi çevre kirligi
Zararli gida katkilari içeren besinler

DNA hasarina karsi nasil önlem alinabilir?

Dogal metabolizmamiz sonunda kaçinilmaz olarak ortaya çikan serbest radikallerden korunmak için anti-oksidan kullanimi yeterli olmayabilir. Kullanilan anti-oksidanlarin olusan mutasyonlari onarici özellikleri ise hiç yoktur. Yalnizca DNA hasarini azaltmaya yardimci olurlar. Bunun için ilimli düzeyde spor yapmak ve serbest radikal olusumunu artiran asiri kalori alimindan da kaçinmak gerekir.

Diger yandan DNA onarimini hizlandiran dogal kaynaklari arastirmak da yararli olur. Vücudun dogal DNA onarim kapasitesini artiran faktörler: hafif ve ilimli fizik aktivite, Güney Amerika’da yerli halkin yaygin tükettigi karboksi alkil ester * içeren bir bitkiden elde edilen kabuk ekstresi ve bazi bakteri enzimleridir. Karboksi alkil ester bu nedenle Japonya’da çok kullanilmaya baslanmistir.

Yaza yaklasmakta oldugumuz su günlerde;

kolayca bulacagimiz sebze, meyveye günlük beslenmemizde bol yer vermek,
su ve mineral kayiplarini karsilayacak sekilde yeterli su ve mineral alimina özen göstermek, hafif egzersizler yapmak,
ultraviyoleden korunmak,
zararli aliskanliklardan uzaklasmak,
mümkünse stresten uzaklasmak akla gelen en önemli yöntemlerdir.

Bunlari dönemsel uygulamak yerine bir yasam biçimine dönüstürmek sonuçlarin kalici olmasini saglayarak sagligimizi korur ve daha iyilestirir.

Güzel bir yaz ve güzel bir ömür için iç huzurumuz, olumlu düsünce ve duygularimizin da ilaçlar gibi destekleyici oldugunu bilerek yasamali ve davranmaliyiz.

Yaslanma kaçinilmazdir ama kanser ve dejeneratif hastaliklardan korunmak, saglikli yas almak ve yasam kalitesinin sürdürülmesi, ancak DNA yapimizin korunmasi ve onariminin desteklenmesi ile mümkün olabilir.

* ‘Karboksi alkil esterler’ bir marka veya ürün ismi degildir. Dogal kaynakli bir kimyasal gruptur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası