Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Özgüvenli çocuklar yetistirmek

Her anne-baba çocugunun kendine has kimliginin olmasini ve özgüveninin gelismesini ister. Duygusal ve sosyal olgunlugunun gelismis olmasi kendisin ve baskalarinin sinirlarini bile, iletisim becerilerinin yeterli ve uyum becerisinin yüksek olmasi, elestirilere açik ve çözümler üretebilecek gelismisligi saglamak için birçok noktaya özen göstermek gerekir. Birçok anne-baba sinirsizligi davranis kontrolünde zorlanmayi özgüven ile karistirmaktadir.

Ilk bebeklik döneminden itibaren temel güven duygusunun olusturulmasi için anne ve babalara birçok görevler düsmektedir. Temel ihtiyaçlarinin zamaninda karsilanmasi, kosulsuz sevgi ve kabul etme güçlü ebeveyn-çocuk iliskisinin ilk adimlarini olusturmaktadir. Sevildigini hisseden ve ihtiyaçlari zamaninda görülen bir bebek ayni zamanda saygida gördügünü anlayacaktir. Sezgilerinin çok güçlü oldugu bu dönemde duygularinizi dokunarak hissettirmek kelimelerden daha güçlü olacaktir.

Her çocuk birciktir ve bir çocuk digerine benzemez, bu kardes bile olsalar geçerli bir kuraldir. Farkliliklara saygi göstermek, karsilastirma yapmamak, onlarin kendi yetenekleri ile ilgili dogru bilinçlenmelerini saglayacaktir. Iletisim kurarken göz temasi kurmak, yasina uygun kelimelerle konusmak, onunda kendini ifade etmesine izin vermek, duygularin ifadesini önemsemek iletisimi güçlendirecektir. Anne-baba tutumlarinin tutarli ve dürüst olmasi da önem tasir. Tutarsiz rol model olmak çocugun kendi yeterliligi ile ilgili olumsuz mesajlar olmasina neden olacaktir. Nasil göründüklerini davranislarinin kabul görülüp, görülmedigi ile ilgili düsünceleri ilk olarak ebeveynlerinden duyacak olan çocuklarin kafalarinin karismasi da son derece normaldir. Karsilikli saygi iliskinin temelinde olmasi gereken bir unsurdur. Onun birey oldugunu kabul etmek. Haklarini görmek ve bunlari önemsemek ona kendisini degerli oldugunu hissettirecektir.

Saglikli ev ortaminin, korumaci yaklasimin olmadigi iliskilerde özgüvenin gelisimine olanak saglandigini söyleyebiliriz. Aile ile birlikte ilerleyen yillarda degisen çevre sartlarinin, içinde bulundugu sosyal ortamin da çocugun özgüveninde etkisi olmaktadir. Olabilecek bütün olumsuz etkilere ragmen saglikli ebeveyn-çocuk iliskisi özgüvenin gelismesindeki en önemli unsurdur.

Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Pedagog Güzide Soyak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası