Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bel fitiginda ameliyat karari aldiran 4 neden

Bel fitigi son derece yaygin bir saglik sorunu. Tedavisinde fizik tedaviden ameliyata kadar degisik uygulamalar olsa da yalnizca yüzde 15’inde cerrahi yönteme basvuruluyor. Acibadem Maslak Hastanesi Omurga Sagligi ve Omurga Cerrahisi Merkezi’nden Doç. Dr. Serdar Özgen bel fitigina yol açan 4 farkli nedenin, ameliyat karari aldirdigini belirtiyor. Üstelik bu ameliyatlarda basari sansi yüzde 95’lere kadar ulasiyor.

Sürekli masa basinda oturanlar, bel fitigi görülme riski en yüksek olan grupta yer aliyor. Ayni zamanda kaldirma, çekme, itme hareketlerini yanlis yapanlarda ve uzun süre araba kullananlarda bel fitigi olusma riski yükseliyor. Acibadem Maslak Hastanesi Omurga Sagligi ve Omurga Cerrahisi Merkezi’nden Doç. Dr. Serdar Özgen, bel fitiginda cerrahi tedavi gerektiren durumlari söyle açikliyor:

Hastanin bel fitigindan dolayi ayak ve bacaklarinda ilerleyici kuvvet kaybi ile birlikte olan geçmeyen agrisi varsa,

Bacak ve ayak reflekslerinde azalma varsa,

Büyük tuvaletini, idrarini tutamiyorsa,

Bel fitigi teshisinden sonra yaklasik 2 ay süreyle tedavi seçenekleri denenip, yine de sonuç alinamamissa, cerrahi tedavi öneriliyor.

“Bel fitiginin tedavisinde önemli olan dogal olani korumaktir. O nedenle cerrahi olmayan tedavi uygulamak önemlidir. 4 yil içinde cerrahi tedavi gören hasta ile koruyucu tedavi gören hastalarin ulastiklari sonuç ayni olacaktir” diye açiklayan Doç. Dr. Serdar Özgen bel fitigi ile ilgili sorularimizi yanitladi:

Bel fitigi nedir?

Bel bölgemizde bulunan omurlarin arasindaki kikirdak yapinin yirtilarak, omurilikten çikan sinirleri sikistirmasidir.

Bel fitigi sik görülen bir hastalik mi?

Çagimizin en büyük sorunlarindan biri olan bel agrilarinin sadece yüzde 5’i bel fitigi nedeniyle olusan agrilardir. Halbuki her beli agriyan bel fitigi korkusuyla bize basvuruyor.

Oysa bel agrilarinin yüzde 95’i durus bozukluklari, omurganin denge bozukluklari, bel kaymalari, kireçlenme, bazi romatolojik hastaliklar ve kas spazmlari gibi nedenlerle ortaya çikiyor.

Bel fitigi görülen her hasta ameliyat olmali mi?

Gerçek bel fitiklarinin sadece yüzde 15’i cerrahi tedavi gerektiriyor. Yüzde 85’i ise tutucu tedavi dedigimiz, cerrahi olmayan tedavilerle geçebiliyor.

Cerrahi tedavi hangi yöntemle yapiliyor?

Yöntem, bacaga veya sinirlere basan diskin o kisminin çikarmasi esasina dayaniyor. Bu çikarma islemini isterseniz açik ameliyatla yapin, isterseniz küçük bir kesiden lazer kullanarak yapin, uygulanan islemler arasinda çok büyük bir fark olmayacaktir. Yapilan islem omurlarin üzerinde sinire ulasmak için küçük bir pencere açip, sinirin üstüne basan kismin çikarilmasi ve sinirin bu konuda rahatlatilmasidir. Bu isi yaparken yaygin olarak mikroskop ve mikro teknikler kullaniliyor.

Bel fitigi, ameliyattan sonraki yillarda tekrar eder mi?

Tekrarlama orani yaklasik yüzde 10’dur. Ameliyatta, genellikle sinire basan diskin oradaki parçasi çikarildiktan sonra, geri kalan diskin yüzde 20’sinin çikarilmasi hedefleniyor. Amaç, tekrarlama oranini en aza indirmek. Tamami çikarilmaz, çünkü o zaman iki omur birbirine sürtmeye baslar ve düzen bozuklugu olusur. Ameliyattan sonraki ikinci yilin sonunda, en fazla yüzde 10 tekrarlama orani oldugu hastalara ameliyat öncesi anlatiliyor.

Basarili bir bel fitigi ameliyati için gerekli faktörleri siralayabilir misiniz?

Öncelikle hastaya eger mümkünse tedavi türünü seçme sansi verilmeli. Cerrahi tedavi mi, yoksa tutucu, koruyucu tedavi mi istiyor, iyilesme süreleri ve yan etkiler nelerdir anlatilmali. Cerrahi tedavi öncesi hastanin klinik bulgulari ile filmleri örtüsmeli. Agrinin nedeni kesin olarak belirlenmeli. Iyi bir cerrahi müdahale uygulanmali.

Ameliyatlarin basari orani nedir?

Bel fitiginda cerrahi basari orani dogru tani ve dogru ameliyat ile yüzde 95’tir. Yüzde 5 oraninda cerrahi komplikasyon riski vardir. Yüzde 1’den az ihtimalle; sinirlerin zarar görmesi, enfeksiyon, kan toplanmasi, anesteziye bagli komplikasyonlar olusabiliyor. Ölümcül olan iç organ ya da ana damarlarin yaralanmasina veya asiri kan kaybina bagli gelisen komplikasyonlar on binde bir oraninda görülüyor.

Bel fitigi önlenebilir mi?

Bel fitiginin en önemli nedeni, disk içi basincin kontrolsüz bir sekilde yükselmesidir. Genellikle disk içi basinç yatarken 25, yürürken 100, otururken yaklasik 150 kat fazla oluyor.

Eger oturup saga sola egilirseniz rakam 250-300’lere çikiyor. Sürekli oturan ve masa basi çalisan grupta bel fitigi görülme orani yüksek oluyor. Ayni zamanda yanlis kaldirma, çekme, itme hareketlerini kontrolsüz yapanlarda, uzun süre araba kullananlarda bel fitigi olusma riski yüksektir. Son zamanlarda genetik yapidan dolayi omurga ve diskin yapisal özelliklerinin de fitik olusmasinda etkin oldugu yönünde fikirler var.

Günlük hayatta nelere dikkat etmeliyiz?

Günlük hayatta bedenimizi, omurgamizi usulüne uygun kullanmaliyiz. Agir seyleri kaldirirken, iterken çekerken dikkat etmeli, uzun süre oturmamaliyiz. Omurga kaslarini güçlü tutmak ve üstüne binen yükü iyi dengelemek için karin, bel ve bacak kaslarini da güçlü tutmamiz gerekiyor.

Egzersiz mi öneriyorsunuz?

Günlük aktivite içinde vücut kaslarini germeye yönelik egzersizleri öneriyoruz. Mutlaka spor salonunda yapilmasina da gerek yok. Germe hareketleri kasi kasarak kanlanmasini artiriyor ve güçlendiriyor. Bu da omurga üzerindeki yükün dengeli ve esit paylasilmasini sagliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası