Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNES GÖZLÜGÜNÜZ OLMADAN SOKAGA ÇIKMAYIN

Hava sicakliklari bir yükselip, bir düsse de bahar günesi kendini iyice hissettiriyor. Sokaga çiktiginizda günesin altinda gözlerimizi kismak, gözünüzü kaçirmak yerine uzmanlarin önerilerini dikkate alip bir günes gözlügü edinirseniz bu yazi hatta bütün bir yili göz sagliginizi koruyarak geçirmek elinizde.

Memorial Atasehir Hastanesi Göz Merkezi’nden Op. Dr. Olcay Sahin günes gözlügü kullanimi hakkinda bilgi verdi.

Günes gözlügünüz gözleriniz için koruyucu kalkan vazifesi görür

Atmosfer, zararli isinlarin büyük bir kismini filtre etmesine ragmen, günes isiginda göze zarar verecek derecede UV (mor ötesi) ve IR (kizil ötesi) isinlari vardir. Ozon tabakasinin incelmesiyle, insan cildine ve gözüne zararli isinlar dünyaya daha fazla miktarda ulasmakta ve bunun sonucunda cilt ve göz sagligimiz bundan daha fazla etkilenmektedir. UV –B isinlari, önlem alinmadiginda cilt yaniklari olustururken; UV-A ve özellikle de UV-B isinlari göze verebilecekleri zararlar açisindan önemlidir. Özellikle yaz aylarinda günes gözlügü takmadan günese çikilmamali ve çocuklara daha fazla özen gösterilmelidir. Bu zararli isinlardan gözlerimizi korumak, ideal bir günes gözlügü ile mümkün olacaktir. Ideal bir günes gözlügü cami, UV ve IR isinlarini etkili oranlarda emerek, bunlarin göze zarar vermesini engeller. Özellikle açik renkli gözler, allerjik konjonktivit, kuru göz, retinitis pigmentoza, albinizm gibi göz hastaliklari olanlar günes isinlarindan daha fazla etkilenmektedirler.

Göz kurulugu ve kasintinin yani sira; katarakttan kalici körlüge kadar ciddi tablolar görülebilir

Günese isinlarina uzun süre maruz kalmanin gözdeki kisa vadedeki olumsuz etkileri deride olusan günes yaniklarina benzer. Korneada kuruluk, kasinti, batma, yanma, agri, kanlanma gibi sikayetler gelisir ve birkaç günde ilaç tedavisiyle düzelir. Orta vadede ise, konjonktivada kalinlasma ve göz eti olusmasina neden olabilir. Ayrica gözleri devamli kisarak bakmak göz çevresinde kirisiklarin artmasina ve buradaki cildin erken yaslanmasina neden olacaktir. Asil ciddi olumsuz etkiler ise uzun dönemde sürekli UV isinina maruz kalmakla ortaya çikan makula (sari nokta) dejenerasyonu ve katarakt gibi körlükle sonuçlanan iki önemli hastaliktir. UV isinlari, göz merceginin içindeki proteinlerde bozulmaya yaparak daha erken yasta katarakt gelismesine neden olabilir. Ayni sekilde keskin görmeyi saglayan makuladaki görme hücrelerinde hasara yol açarak makula dejenerasyonuna ve kalici görme azalmasina neden olur. Ciddi olan bu etkiler uzun dönemde ortaya çikacagi için birçok insan günlük önlemler almayi ihmal eder, oysa bu tür hasarlar gelistiginde ne yazik ki kalicidir ve körlükle sonuçlanabilirler.

Gözlügünüzün UV korumali ve polarize cam olmasina özen gösterin

Günes gözlügü seçimi dikkat gerektiren, estetik görünüm disinda, göz sagligini etkileyecek ciddi bir istir. Günes gözlügünün koruma saglayabilmesi için yüksek derecede (en az yüzde 70-80) UV süzen bir camdan yapilmasi gereklidir. Polarize camlar rahatsiz edici parlama ve yansimalari % 99 oraninda ortadan kaldirir %100 UV korumali polarize günes gözlükleri gözlerimizi zararli isinlardan korur, ayni zamanda da çok daha net ve rahat bir görüs saglayabilir.

Modelini begendiniz diye taklit gözlük kullanmayin

Saglik Bakanligi, ithal günes gözlükleri için sertifika mecburiyeti getirmistir. Sahte olmayan günes gözlüklerinin UV isinlarini süzdügüne dair bir sertifikasi vardir. Gözlük alirken bu belge sorusturulmali, sertifikasi olmayan günes gözlükleri alinmamalidir. Sahte gözlükler, günesten gelen zararli isinlara karsi gözü korumadigi gibi, aksine gözbebegini genisleterek göze gelen zararli isinlarin miktarini artirip göz sagligini daha da bozmaktadir. Sahte gözlük takmaktansa hiç takmamak daha iyidir. Bu nedenle, günes gözlügü alirken ve seçerken çok dikkatli olunmasi gerekir. Iyi bir koruma saglayabilmesi için günes gözlügünün çerçevesi de kisinin yüz yapisina uygun olmali ve göz çevresini kapatarak, gözlere yakin durmalidir, gözü üstten ve yandan gelen isinlara karsi da korumasi gerekir. Günes gözlügü takamayan küçük çocuklar için ise alinacak önlemler; günesin çok etkili oldugu 10.00 – 17.00 saatleri arasi direkt günese çikartmamak ve genis ön siperli sapkalar kullanmak olmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası