Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigarayi Birakmaya Çalisan Anne-Babalar Dikkat!

Sigara insan sagligini tehdit eden en önemli zararlilardan birisidir. Son yillarda sigaranin zararli etkileri konusundaki bilincin artmasi ile birlikte özellikle insanlarin topluca bulundugu yerlerde sigara içilmesinin yasaklanmasi, otel ve restorantlar da sigara içilmesine izin verilmemesi çok sayida sigara içen kisiyi sigarayi birakmaya tesvik etmis ve pek çok sigara içicisi sigarayi birakma girisimine basvurmustur.

Sigarayi birakma girisimi sirasinda sigara içenlerin en çok basvurduklari yöntemlerden birisi nikotin içeren bant ve sakizlarin kullanilmasidir. Nikotin içeren bantlar 7-14-21 mg, sakizlar ise 2-4 mg gibi eriskinler için çok yüksek sayilmayacak miktarda nikotin içermektedirler. Ancak nikotinin kg basina 0,5 mg’inin ölüme yol açabilecegi düsünüldügünde, eriskinlerin sigara birakmakta kullandiklari nikotin bant ve sakizlarinin küçük çoçuklar tarafindan kullanilmalari durumunda hayati tehdit eden hatta ölümle sonuçlanan zehirlenmelere yol açabildigi yapilan bir çalismada anlasilmistir.

Harvard Tip Fakültesi Toplum Sagligi Tütün Kontrolü Arastirma Grubu Direktörü Dr. Greg N Connolly’in açiklamalarina göre yaptiklari bir arastirmada çocuklarda tütüne bagli zehirlenmelerin en sik ikinci sebebinin dumansiz nikotin içeren ürünlerin yanlislikla kullanilmasi oldugu bulunmustur.

Ebeveynlerin çogu çocuklarini kaza ve zehirlenmelerden korumak için çocuklarda zehirlenmeye veya istenmeyen etkilere yol açabilecek aspirin, öksürük surubu, antibiyotik, uyku ilaci gibi ilaçlari ve yanici maddeleri onlarin erisemiyecekleri çocuklarinin erisemeyecekleri raflarda ya da kilitli dolaplarda saklarlar. Buna karsilik nikotin içeren ürünlerin çocuklarda ölüme kadar varabilen yan etkilere yol açacagindan haberdar olmadiklari için açikta birakabilmekte bu da bu ürünleri kullanan çocuklarda zehirlenmelere neden olabilmektedir.

Amerikan Hastanesi
Gögüs Hastaliklari Bölüm Sefi
Prof.Dr. Levent Tabak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası