Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HEMOROIDI OLAN IKI YIL DOKTORDAN SAKLANIYOR

Hemoroid hastaligi anüs bölgesinde kanama, sislik, agri belirtileriyle ortaya çikiyor. Hastaligin utandiran bir bölgede bulunmasi nedeniyle, Türkiye'deki hemoroid sikligi hakkinda saglikli bir istatistik sunmak mümkün degil. Ancak yurtdisi verilerine bakarak ülkemizde yüzde 10 oraninda görülebilecegi tahmin ediliyor.

International Hospital'dan Genel Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Sadik Yildirim, yapilan bir arastirmada hemoroid nedeniyle hekime gelen hastalara soruldugunda, önemli bir bölümünde en az iki yil boyunca bu derdi çektikten sonra doktora gitmeye karar verdiklerinin ortaya çiktigini belirtiyor. Belki de utanma nedeniyle dünyada en fazla alternatif tip yöntemine basvurulan hastaligin hemoroid oldugu biliniyor.

Hemoroidler aslinda herkeste bulunuyor. Üstelik bir fonksiyonu da var; Hemoroidal yastikçiklar, içinde damar yumagi ve bag dokusunu barindiran dokulardan olusuyor. Öksürürken, hapsirirken, kahkaha atarken diski kaçirmayi önlüyor. Tüm bunlarin olmasi halinde anüs bölgesindeki basinç artiyor, damar yumaklari sisiyor, bir araya gelen sünger yumaklari gibi kaçisi engelliyor.

Hastaligin tedavisinde en önemli sorunun utanip çekinme nedeniyle hekime gitmemekten kaynakladigina deginen Doç. Dr. Yildirim, “Oysa hemoroid etkili bir sekilde tedavisi mümkün olan bir hastalik. Gelistirilmis yeni yöntemle yapilan operasyonlar sayesinde hastalar daha çabuk günlük yasamlarina dönebiliyor. Burada bir diger önemli nokta ise, 50 yasindaki tüm hemoroidi olan ya da anüsten kanamasi bulunan hastalara kalinbagirsak kanseri olup olmadigini atlamamak amaciyla kolonoskopi yapilmasidir. Hastalar utanip gelmeyince kanser de atlanabiliyor” diyor.

Hemoroid Arkadas Tedavisiyle Iyilesmiyor!

Hemoroid ve anüs bölgesinde olusan çatlaklarin belirtileri birbirine benzedigi için hastaliklar karistirabiliyor. Çünkü çatlaklar da kanama, agri, sislik yapabiliyor. Bu durum ayni sorunu yasayan kisilerin hekime gitmeden birbirlerine kulaktan dolma bilgileri aktarmalarina, yanlis tedavilerin denenmesi nedeniyle sorunun ciddi bir boyut kazanmasina yol açabiliyor. Oysa hemoroidin “arkadas tavsiyesiyle” tedavisi mümkün degil.

Hemoroidlerin genel cerrahi poliklinigine en fazla basvuran hasta grubu olduguna deginen Doç. Dr. Sadik Yildirim, hemoroid-kanser iliskisinin atlanmamasi gerektigine dikkati çekerek sunlari söylüyor:

Hastalar utanip çekindiginden hekime muayeneye gelmiyor. Hekime gitmeyince de komsularinin dediklerini uyguluyor.

Dünyada en fazla alternatif tip yöntemine basvurulan hastalik hemoroiddir.

Kanamayla gelen hastalarin yüzde 45'inde hemoroid görüyoruz. Bu oranin içinde sadece yüzde 30-35'i hemoroidlerden olusuyor, kalaninda ise çatlaklar, kanserler gibi baska rahatsizliklar bulunuyor.

Kalinbagirsagin son kismi olarak bilinen rektumda görülen kanserler kanama ile kendini belli edebilir. Kalinbagirsak kanseri tedavisi yaptigimiz hastalara baktigimizda bunlarin yüzde 20'sinin hemoroid nedeniyle yillarca tedavi görüp geciktigini biliyoruz.

Makat kanamalarinin çok önemsenmesi ve mutlaka doktora gidilmesi, endoskopik yöntemle bagirsaklarin kontrolünün yapilmasi önem tasiyor.

Mutlaka parmakla makat muayenesi yapmasi gerekiyor. Parmak muayenesinin henüz bir alternatifi bulunmuyor.

Tuvalette uzun süre dergi, gazete okumak siddetlendiriyor!

Hemoroid olusmasinin en çok bilinen nedeni kabizlik. Kabizlik anüs bölgesindeki basinci artiriyor, hemoroid yastikçiklarinin sisip asagi dogru sarkmasina yol açiyor. Tuvalette uzun süre oturup dergi, gazete okumak nedeniyle basinç artiyor, damar yumaklari sisip sarkabiliyor. Ayni sekilde hareket azligi, uzun süre oturmak da ayni sonuçlari dogurabiliyor.

Hemoroidden korunmak için sebze – meyve agirlikli beslenmek, hareket etmek, çok uzun oturmamak, bol su içme, tuvalette çok uzun zaman geçirmemek önem tasiyor. Sicak suda oturmak da bölgedeki kaslari gevsettiginden ise yariyor.

Ileri evre hemoroidin tedavisinin cerrahi yöntemlerle yapildigini belirten Doç. Dr. Sadik Yildirim, tedavi hakkinda su bilgileri veriyor:

Erken dönem hemoroidlerde cerrahi disi tedaviler basarili olabiliyor.

Kanamali, agrili hemoroidlerde cerrahi tedavi yapiliyor. Klasik cerrahide dokunun kesip çikarilmasi, kalan dokularin kapatilmasi gerekiyor. Sonuçlari basarili oluyor, ancak ameliyat sonrasinda agrinin fazlaligi nedeniyle hastalar yakiniyor.

Ameliyat edilen bölge sinirlerin çok yogun olarak geçisinin oldugu bir alan oldugundan, ameliyat sonrasi bazen siddetli agri görülebiliyor.

Son dönemlerde yayginlasan Longo yöntemi hemoroid tedavisinde kullaniliyor. Özel bir zimba ile hemoroidler bagirsagin daha yukari kismina asiliyor. Bu yöntem son derece etkin, ameliyat sonrasi son derece agrisiz. Ameliyat yarim saat sürüyor. Zaman zaman kanamalar olabiliyor, klasik cerrahiye göre daha az agri oluyor.

Hemoroidlerin nüksetmemesi için korunma önlemlerinin ihmal edilmemesi gerekiyor. Beslenmeye dikkat edilmesi, hareket edilmesi, bol su içilmesi önem tasiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası