Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Pasif sigara içiciligi ve sinüzit

Sigara özellikle içerdigi zararli-zehirli maddelerle kronik sinüzite zemin hazirliyor ve insanlarin yasam konforunda ciddi azalmalara yol açiyor. Türkiye’de her yil yaklasik 15 milyon kisi sinüzit nedeniyle tedavi görüyor. Kronik sinüzit hastalari normal insanlara göre yilda en az iki kez daha fazla doktora gitmekte ve bes kez daha fazla ilaç kullaniyor.

Her bir sigaranin içinde tütün ve disinda kagit vardir. Sigara yakildiginda ucundaki isi 900 santigrad derece, çekilen nefesteki sicaklik ise 30 derecedir. Dokuz yüz derece sicaklikta tütün bitkisi içindeki moleküllerde bir takim degisiklikler olmasi kimse için sürpriz degildir. Pek çok yeni kimyasal madde bu sicaklikta olusabilir veya zaten tütünde bulunan kimyasallarin baska formlari ortaya çikabilir. Bu kimyasallardan bazilari kanserojendir.

Kanserojen olan kimyasallarin sayisinin; sigaranin tütününe, kagidina ve filtresine bagli degismek üzere; yaklasik olarak 55 adet oldugu bilinmektedir. Polisiklik aromatik hidrokarbonlar, aza-aranes, N-nitrozaminler, aromatik aminler, heterosiklik aromatik aminler, aldehidler, çesitli organik maddeler ve inorganik bilesenler bu maddelerdendir.

Peki tüm bu maddelerin önemleri nedir? Niye bunlari sayiyoruz?

Bu maddeler kanserojen olmalari yaninda burun ve sinüs mukozasi için de toksik yani zararli maddelerdir. Mukozanin kendi kendisini temizleyen, bakteri ve virüsleri uzak tutmaya çalisarak, vücuttan atan kendisine has bir savunma mekanizmasi vardir. Bu mekanizma o kadar etkindir ki; pek çok kisi nezle-gripli hastalarla karsilasmalarina ragmen çogu zaman bu sistem sayesinde bir sorun yasamazlar. Tarif ettigim bu savunma yolunu evvelce sayilan yanan sigaranin içinden çikan maddeler sekteye ugratir ve virüs veya bakteriler kolayca yerleserek burun ve sinüs mukozasinda sislik veya yara yaparak, zaten son derece dar olan sinüs açilma deliklerinin tamamen kapanmasina yol açarlar. Kapanan sinüs açilma delikleri sonrasinda sinüsler içerisinde kapali kalan hava ve oksijen azalmakta, ayrica sicak, nemli, besin açisindan zengin havasiz bir ortam bulan bakteriler de hemen çogalmaya baslayarak sinüslerin iltihaplanmasina yol açmaktadir. Iltihap arttikça sislik ve tikaniklik artacagindan hasta kronik sinüzit dedigimiz kisir daire döngüsüne girmis olur.

Bu kadar teknik bilgi sonrasinda biraz da isin insan hayatini ve is yasamini etkileyen boyutuna bakalim. Sigara kullanimi azalmakla beraber özellikle Türkiye gibi gelismekte olan ülkelerde sanildigi kadar bir azalma söz konusu degildir. Sigara ile Savasanlar Vakfi’nin 2004 yilinda yaptigi bir ankete göre ülkemizde on üç yas üzerinde sigara kullanimi %45, 18-25 yas arasinda üniversite gençliginde ise bu oran %58 olarak bulunmustur. Aslinda sorunun sadece bu rakamlarla sinirli kalmadigi da açiktir. Sigara içenlerin yaninda dolasan kisiler, ayni evde yasayan insanlar veya is yerinde çalisan mesai arkadaslari da hesaba katildiginda neredeyse toplumun tamaminin zaman zaman yogun olarak sigara dumanina maruz kaldigini düsünmek yanlis olmaz. Pasif içicilik dedigimiz bu durumda sigara dumanina karisan kimyasallarin hepsinin solunmasi, solunanlarin da burun ve sinüs mukozasina yapisarak yerlesmesi söz konusudur.

Sorunun mali boyunu anlamak için birkaç örnek verelim. Türkiye’de her yil yaklasik 15 milyon kisi sinüzit nedeniyle tedavi görmektedir. Kronik sinüzit hastalari normal insanlara göre yilda en az iki kez daha fazla doktora gitmekte ve bes kez daha fazla ilaç kullanmaktadir. Amerika’da sinüzit nedeniyle yillik is gücü kaybi maliyeti 73 milyon dolari bulmaktadir. Is gücü kaybinin maliyetine, ilaç, ameliyat ve doktor için harcanan paralari da katarsaniz isin ekonomik boyutunun büyüklügü bütün dehseti ile gözler önüne serilir.

Son iki paragraftaki bilgilerimizi bir toparlayacak olursak sadece sinüzit ile ilgili olarak sigaranin bizatihi kendi maliyeti yaninda is gücü kabinin maliyeti ve doktor maliyetlerinin de birey, aile ve ülke ekonomisindeki yikici etkileri oldugunu; özellikle içerdigi zararli-zehirli maddelerle kronik sinüzite zemin hazirladigini ve insanlarin yasam konforunda ciddi azalmalara yol açtigini görebiliriz.

Bu nedenle hep birlikte bir kez daha vurgulayalim: Yasasin dumansiz hava sahasi !

Amerikan Hastanesi
Kulak Burun Bogaz Klinigi
Doç. Dr. Erkhan Genç
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası