Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Pasif sigara içiciligi ve sinüzit

Sigara özellikle içerdigi zararli-zehirli maddelerle kronik sinüzite zemin hazirliyor ve insanlarin yasam konforunda ciddi azalmalara yol açiyor. Türkiye’de her yil yaklasik 15 milyon kisi sinüzit nedeniyle tedavi görüyor. Kronik sinüzit hastalari normal insanlara göre yilda en az iki kez daha fazla doktora gitmekte ve bes kez daha fazla ilaç kullaniyor.

Her bir sigaranin içinde tütün ve disinda kagit vardir. Sigara yakildiginda ucundaki isi 900 santigrad derece, çekilen nefesteki sicaklik ise 30 derecedir. Dokuz yüz derece sicaklikta tütün bitkisi içindeki moleküllerde bir takim degisiklikler olmasi kimse için sürpriz degildir. Pek çok yeni kimyasal madde bu sicaklikta olusabilir veya zaten tütünde bulunan kimyasallarin baska formlari ortaya çikabilir. Bu kimyasallardan bazilari kanserojendir.

Kanserojen olan kimyasallarin sayisinin; sigaranin tütününe, kagidina ve filtresine bagli degismek üzere; yaklasik olarak 55 adet oldugu bilinmektedir. Polisiklik aromatik hidrokarbonlar, aza-aranes, N-nitrozaminler, aromatik aminler, heterosiklik aromatik aminler, aldehidler, çesitli organik maddeler ve inorganik bilesenler bu maddelerdendir.

Peki tüm bu maddelerin önemleri nedir? Niye bunlari sayiyoruz?

Bu maddeler kanserojen olmalari yaninda burun ve sinüs mukozasi için de toksik yani zararli maddelerdir. Mukozanin kendi kendisini temizleyen, bakteri ve virüsleri uzak tutmaya çalisarak, vücuttan atan kendisine has bir savunma mekanizmasi vardir. Bu mekanizma o kadar etkindir ki; pek çok kisi nezle-gripli hastalarla karsilasmalarina ragmen çogu zaman bu sistem sayesinde bir sorun yasamazlar. Tarif ettigim bu savunma yolunu evvelce sayilan yanan sigaranin içinden çikan maddeler sekteye ugratir ve virüs veya bakteriler kolayca yerleserek burun ve sinüs mukozasinda sislik veya yara yaparak, zaten son derece dar olan sinüs açilma deliklerinin tamamen kapanmasina yol açarlar. Kapanan sinüs açilma delikleri sonrasinda sinüsler içerisinde kapali kalan hava ve oksijen azalmakta, ayrica sicak, nemli, besin açisindan zengin havasiz bir ortam bulan bakteriler de hemen çogalmaya baslayarak sinüslerin iltihaplanmasina yol açmaktadir. Iltihap arttikça sislik ve tikaniklik artacagindan hasta kronik sinüzit dedigimiz kisir daire döngüsüne girmis olur.

Bu kadar teknik bilgi sonrasinda biraz da isin insan hayatini ve is yasamini etkileyen boyutuna bakalim. Sigara kullanimi azalmakla beraber özellikle Türkiye gibi gelismekte olan ülkelerde sanildigi kadar bir azalma söz konusu degildir. Sigara ile Savasanlar Vakfi’nin 2004 yilinda yaptigi bir ankete göre ülkemizde on üç yas üzerinde sigara kullanimi %45, 18-25 yas arasinda üniversite gençliginde ise bu oran %58 olarak bulunmustur. Aslinda sorunun sadece bu rakamlarla sinirli kalmadigi da açiktir. Sigara içenlerin yaninda dolasan kisiler, ayni evde yasayan insanlar veya is yerinde çalisan mesai arkadaslari da hesaba katildiginda neredeyse toplumun tamaminin zaman zaman yogun olarak sigara dumanina maruz kaldigini düsünmek yanlis olmaz. Pasif içicilik dedigimiz bu durumda sigara dumanina karisan kimyasallarin hepsinin solunmasi, solunanlarin da burun ve sinüs mukozasina yapisarak yerlesmesi söz konusudur.

Sorunun mali boyunu anlamak için birkaç örnek verelim. Türkiye’de her yil yaklasik 15 milyon kisi sinüzit nedeniyle tedavi görmektedir. Kronik sinüzit hastalari normal insanlara göre yilda en az iki kez daha fazla doktora gitmekte ve bes kez daha fazla ilaç kullanmaktadir. Amerika’da sinüzit nedeniyle yillik is gücü kaybi maliyeti 73 milyon dolari bulmaktadir. Is gücü kaybinin maliyetine, ilaç, ameliyat ve doktor için harcanan paralari da katarsaniz isin ekonomik boyutunun büyüklügü bütün dehseti ile gözler önüne serilir.

Son iki paragraftaki bilgilerimizi bir toparlayacak olursak sadece sinüzit ile ilgili olarak sigaranin bizatihi kendi maliyeti yaninda is gücü kabinin maliyeti ve doktor maliyetlerinin de birey, aile ve ülke ekonomisindeki yikici etkileri oldugunu; özellikle içerdigi zararli-zehirli maddelerle kronik sinüzite zemin hazirladigini ve insanlarin yasam konforunda ciddi azalmalara yol açtigini görebiliriz.

Bu nedenle hep birlikte bir kez daha vurgulayalim: Yasasin dumansiz hava sahasi !

Amerikan Hastanesi
Kulak Burun Bogaz Klinigi
Doç. Dr. Erkhan Genç
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası