Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MODA DIYETLER “MUCIZE” YARATMIYOR

Belki her bahar geldiginde diyete basliyorsunuz. ”Yaza çok az kaldi” diyerek kis boyu aldiginiz kilolardan acilen kurtulmak istiyorsunuz. Bu sebeple arkadasinizdan duydugunuz veya bir magazin dergisinde gördügünüz “bir haftada 3 kilo verin” diyetine basliyor ama ilk hafta çok kilo verdikten sonra ikinci hafta bir türlü kilo veremiyorsunuz. Peki bu bir hafta uyguladiginiz “mucize diyet” acaba vücudunuza zarar vermiyor mu?

Kilo verirken hedefleriniz “gerçekçi” olsun

Saglikli kiloda olmanin faydalari kesinlikle tartisilmaz. Ancak saglikli kiloya ulasmak için uygulanan yöntemler de mevcut sagligin korunmasinda çok önemli. Aksi halde uygulanan yöntemler de fazla kilo kadar baska tehlikeli sonuçlar ortaya çikarabilir. Bir çok moda diyet kisa sürede hizli kilo kaybi saglama vaadiyle ortaya atiliyor. Ancak bu diyetlerin ortak noktalari bilimsel bir dayanaklarinin olmayisi ve kilo kaybi saglarken bu zayiflamanin büyük bir kisminin vücüdun kas dokusundan ve su kütlesinden olmasi. Oysa ki bu kas kütlesinin korunmasinin saglik açisindan büyük önemi var. Ayrica kilo kontrolünde de rolü var. Vücutta kas kütlesinin iyi olmasi metabolik hizin daha iyi olmasini saglar. Bir baska deyisle kas kütlesi iyi olan kisilerin (kilo vermeye engel herhangi bir saglik problemleri yoksa) kilo vermeleri daha iyi olur. Bu sebeple saglikli zayiflama diyetlerinde verilen kilonun çogunun yag kütlesinden olmasi istenir. Ancak çok düsük kalorili, tek tip beslenmeye dayali sok diyetlerle veya mucize diyetlerle yag kaybindan çok kas kaybi oldugu bilinmektedir. Bu durumda saglikli kilo verme ve moda diyetleri ayni cümle içinde kullanmak pek mümkün degildir.Saglikli zayiflama yavas ve kisisel özelliklerimize uygun olmalidir. Saglik kosullarimiza ve yasam seklimize paralel olarak planlanmalidir.

Bazi moda diyetler hakkindaki gerçekler

Lahana çorbasi diyeti: Bol miktarda lahananin çorba haline getirilip gün boyu tüketilmesi esasina dayanir veya lahana suyu kullanilir. Aslinda çok posali bir sebze olan lahana bol miktarda tüketildiginde kisa süreligine tokluk hissini arttirir. Ayrica barsak çalismasini da arttirabildigi için kilo vermis hissi yaratir. Oysa ki bu sadece su kaybina ve tek tip beslenmeye yol açan moda diyetlerden biridir.

Beverly Hills Diyeti: Aslinda 80’li yillardan beri zaman zaman popüler olan sagliksiz tek tip diyetlerden biridir. On gün boyunca sinirsizca sadece meyve yeme esasina dayanir.Bazi kan degerlerinin bozulmasina, özellikle kan yaglarinin yükselmesine sebep olabilir. Diyabetik kisilerde kan sekerinin yükselmesine yol açabilir.

Yüksek protein diyeti: Et ürünlerinin sinirsizca tüketilip ekmek, meyve, tahillar gibi karbonhidrat kaynaklarinin yenmemesi esasina dayanir. Karbonhidratlarin kesilmesi kisa sürede hizli kilo kaybi saglayabilir ancak kisa sürede verilen kilolarin yag kaybi olmayacagi unutulmamalidir. Ayrica et ürünlerinin asiri tüketilmesi sonucu kan kolesterol düzeyleri yükselir. Tahillarin kesilmesine bagli olarak da bazi vitaminlerde eksiklik olabilir.

Meyve suyuyla detoks diyeti: Tüm yiyeceklerin kesilerek birkaç gün süreyle taze meyve sulari tüketerek barsaklarin zararli mikroorganizmalardan arinacagi düsünülür. Detoks saglikli bir vücudun kendi kendine yapabildigi bir mekanizmadir. Saglikli beslenmenin tüm ilkeleri zaten bunun için yardimcidir. Oysa aç kalmak vücutta bazi zararli atiklarin olusmasini da tetikleyebilir. Ayrica meyve sularinin fazla tüketilmesi trigliseritlerin yükselmesine sebep olabilir.

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Uzman Diyetisyen Tugçe Aytulu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası