Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kilo kontrolünü saglamak için ne kadar egzersiz yapilmali?

Asiri kilo veya obezite kalp damar hastaliklari, diabet, hipertansiyon ve daha birçok hastaligin riskini arttirir. Son yillarda görülen obezite oranindaki artista beslenme türü kadar fiziksel aktivitedeki azalmanin da büyük rolü oldugu biliniyor. Günümüzde kilo vermek için bir çok yöntem tanimlanmis olmasina ragmen, verilen kilolarin kontrolü konusunda çogu insan basarisiz olmaktadir. Yasin ilerlemesi ile metabolizmanin yavaslamasi ve fiziksel aktivitedeki degisiklikler kisilerin kilo almasini kolaylastiriyor. Bu nedenle alinmis kiloyu vermeye çalismak yerine, sagliksiz kilo alimi önceden engellenmelidir.

Egzersiz, kilo verme yaninda verilen kilolarin korunmasinda çok etkili bir yöntemdir. Buna ragmen kilo kontrolü için ne kadar egzersiz yapilmasi gerektigi konusunda net bir bilgi de bulunmamaktadir. Amerikan Hastalik Koruma ve Önleme Merkezi (Center of Disease Control and Prevention)’nin 1995’te yayinladigi bir arastirmada günde 30 dakika ve üzerindeki orta yogunluktaki aktivitenin kilo kontrolünde yeterli oldugu görüsü savunulurken 2002 yilinda Ulusal Akademi Enstitüsü (Institude of National Academy) tarafindan bu sürenin yetersiz oldugunu ve kilo kontrolü için en az günde 60 dakika orta düzeyde egzersiz yapilmasi gerektigi görüsü ortaya konmustur.

Kilo kontrolü için egzersiz yogunlugunu arastiran bir yazi 24 Mart 2010 tarihinde JAMA (Journal of American Medical Association) da yayinlandi. Bu yaziya göre arastirmaya ortalama 54,2 yasinda, 34.079 saglikli ve normal kilodaki kadin dahil edilmis; çalismaya katilanlar fiziksel aktivitelerine göre 3 grupta, 13 yil boyunca izlenmistir. Arastirma sonuçlarina göre ortalama kilo artisi 2,8 kg olmustur. Fiziksel aktivitelerine göre bakildiginda her 3 grubun kilo artis paterni birbirine paraleldir. Arastirmada fiziksel aktivite ve kilo degisiminin yas, sigara içiciligi, menopoz durumu ile etkilendigi bulunmustur. Yogun fiziksel aktivite (Haftada 420 dakika, yani ortalama günde 60 dk orta düzeyde aktivite) yapan gruba göre orta (420-150 dakika/ hafta) ve düsük düzeyde ( haftada 150 dakikanin altinda) aktivite yapan grupta kilo artisinin daha belirgin oldugu kaydedilmistir. Arastirmacilar çalisma baslangicinda normal kiloda olan kadinlarin fiziksel aktivite düzeylerinin daha yüksek oldugunu ve bu kadinlarda kilo artisinin daha az oldugunu vurgulamis ve normal kilonun üzerine çikildiysa kilo kontrolünü saglamanin zorlastigini ve eger kilo kontrolünü saglamak isteniyorsa günde en az 60dk orta düzeyde egzersiz yapmak gerektigi sonucuna ulasmislardir.

Bütün bu arastirmalardan anlasildigi üzere kilo kontrolünde tek basina beslenme düzeni yeterli degildir. Yasla beraber kilo artisi yadsinamaz ancak düzenli fiziksel aktivite ile kilo kontrolünü saglamak mümkün. Günlük yasantimizda hareketimizi arttirmaya yönelik yürüyüsler, çocuklarimiz oynadigimiz hareketli oyunlar, danslar bile bunun için yeterli olabilir. Ancak yine de yasimiza ve fiziksel fonksiyonlarimiza göre yaptigimiz egzersiz programlari ile kilomuzu uzun yillar korumamiz mümkün.

Dr. Yaprak Ataker
Amerikan Hastanesi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası