Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZA GÜZEL VE SAGLIKLI BIR CILT ILE GIRMEK IÇIN ALTIN ÖNERILER

Uzun, ama kendini çok da hissettirmeyen bir kisi geride biraktigimiz su günlerde yazin gelecek olmasi bizi heyecanlandiriyor. Yogun, yorgun, soguk ve kirli havanin etkisiyle yipranan ciltler sorun olustururken, dogru çözüm yollarini bulmak ise en önemlisi. Memorial Etiler Tip Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, bahar aylarinda cilt sagliginin korunmasi için önerilerini siraladi. iinlerde çiplak ayakla dolasma sonucunda bulasir.

Kis aylari boyunca farkedilmeyen, havalar isininca birden görünür hale gelen soluk, kurumus, çatlamis ciltlere, matlasmis ve kurumus saçlara, kapali ayakkabilar içerisinde derisi kalinlasmis ayaklara, alinan kilolarla olusan selülitlere neler yapmaliyiz? Yaz boyunca daha saglikli ve güzel nasil görünmeliyiz?

Cildiniz nemlenmek ister

Cildin asiri kurumasi; kasinti ve egzamalara neden olabilir. Özellikle kuruyan derimize koruyucularin yani sira nemlendiriciler kullanilmalidir. Nemlendiriciler her kisinin derisine özel olarak yag bazli yada su bazli olmalidir. Banyo sonralarinda ve daha deri nemli iken uygulanacak nemlendiriciler daha kalici ve etkili olmaktadir. Yüze sürülen A; C, E vitaminler ile selenyum içerikli nemlendiricilerin hasarlari engelleyici rolleri daha iyidir.

Cildiniz soluk görünümden nasil kurtulur?

Kis boyunca soguk hava ve çevresel kirlilikten etkilenmis soluk ciltler için nemlendiriciler yine kurtaricidir. Yalniz yazin gelmesiyle UV nin hasarlarina maruz kalinmamasi için filtre içerikli olanlar tercih edilmelidir. Yine meyve asitleri, A,C,E vitaminleri, antioksidan özellikli yüz kremleri yipranmis soluk görünümü engelleyebilir. Aralikli olarak yaptirilan peeling (yüz soyma ) yüzün daha canli, pürüzsüz ve genç görünmesini saglar. Botox ile ifade kirisikliklari yokedilirken, dolgu maddesi enjeksiyonuda genç ve saglikli bir görünüm kazandirir. Mezoterapi ve lazer tedavileri ile ciltte dolgun ve parlak görüntü saglanir.

Çatlamis, pullanmis ciltlere en ideal tedavi yöntemi yag içerikli, üre, lanolin ve gliserin ihtiva eden nemlendiriciler kullanmaktir. Deri tipine uygun nemlendiriciler mutlaka uzman hekimlerce planlanmalidir.

Saglikli saçlar güzelligin simgesidir

Parlak, nemli ve biçimli saçlar herkesin hayalidir. Çevresel kosullardan etkilenen saçlar için dengeleyeci ürünler bu hayali gerçeklestirmeye yardimci olur. Yalniz yaz boyunca herhangi bir koruyucu ürün kullanilmadan saçlarin, özellikle de boyali saçlarin, uzun süre günese maruz kalmasi son derece zararlidir. Çok fazla günes isinlarina maruz kalan saç telleri, kisa sürede kurur, çatallasir, donuk ve mat bir görünüm alir. Yazin ortalarina dogru süpürgeye benzeyen saçlarla kalakalmaniz içten bile degil. Hele bir de günesin zararli isinlarina deniz ve klorlu havuz suyunun yipratici faktörü ekleniyorsa... Kisaca tipki cildinizi korudugunuz gibi saçlarinizi da günesten korumalisiniz. Peki saçlarimizi günesten korumanin yolu ne? Bunun en garantili yolu bir sapka ya da esarpla onlari tamamen kapatmaktir. Son yillarda, kremden spreye ve sampuana pek çok çesidi bulunan saçlara özel günes ürünleri de, tipki bir sapka gibi saçlarin güzelligini, parlakligini garanti altina almaktadir. Ancak günese çikarken bilesiminde alkol ya da formaldehyde olan ürünleri kullanmaktan kaçinmak gerekir...

Selülit korkulu rüyamiz!

Yaz aylarinda en sik karsilastigimiz yakinmalardan biri de hiç süphesiz ki selülitlerdir. Kadinlarin sikça sordugu sorulardan biri “kremlerin selülit tedavisinde etkili olup olmadigidir? “ Kremlerin selülit tedavisine etkileri çok azdir. Selülit tedavisinde kullanilan en etkili yöntemler lipoliz, mezoterapi ve karboksiterapi yöntemleridir. Lipoliz de deri içerisine soyadan elde edilen yaglari yakan “lesitin” adli bir madde injekte edilir. Mezoterapi yönteminde ise cilt altina dolasimi hizlandiran, ödemi azaltan, yag hücrelerinde yikimi hizlandiran maddeler verilir. Karboksiterapide de deri içerisine özel bir cihazla, yine yaglari parçalamak için karbondioksit gazi verilir.

Dogru ve dengeli beslenerek, metabolizmayi hizlandirmak, tuzlu ve yagli gidalardan uzak durmak, bol su tüketmek ve spor yapmak da selülitle savas için vazgeçilmez bir önem tasir.

Bebeksi topuklar için…

Kalinlasan el ve ayak derisine uygun tedavi her zaman yüz güldürücüdür. Özellikle peeling etkisi yaratarak deriyi soyan, ölü derinin atilmasini kolaylastiran ve genelde de hazirlanarak elde edilen bu ürünlerle kolaylikla ince derili topuklara kavusmak mümkündür ve yaz gelmeden tedaviye baslamak gerekir. Yine kalinlasmis ve sararmis tirnaklar kontrolden geçmeli, mantar hastaligi açisindan degerlendirilmelidir. Yaz gelmeden, varsa ; mantar hastaligi mutlaka tedavi edilmelidir.

Yaza hazirlandik, bu yeter mi?

Hayir … yazin baslamasiyla önlem alinmazsa olusacak problemler kalici, tedavisi zor ve tehlikeli buyuta ulasabilir.

Deri bilindigi gibi organizmada iç ortam dengesi ile dis çevrenin potansiyel zararlari arasinda bir bariyer olusturarak yasamsal bir rol oynamaktadir. Dolayisiyla çevrede olusan degisiklikler ilk ve dogrudan deriyi etkilemektedir. Son zamanlarda insan kaynakli çevre degisiklikleri artan oranda dikkat çekmekte, medyada hemen her gün ozon katmani incelmesi, asit yagmurlari, global isinma ve bunlarin sonuçlarina iliskin haberler yer almaktadir. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, bir takim cilt hastaliklarinin görülme sikliginda artmalar saptanmaktadir. Özellikle üzerinde önemle durulmasi gereken durum, günes ile deri kanseri görülme sikliginin dogru orantili olarak artmasidir. Mantar hastaliklari, isilik, günes allerjisi, günes yaniklari, kasinti gibi hastaliklara da daha sik rastlariz.

Bronz bir ten güzel, ama..

Hepimiz her yaz oldugu gibi, hemen bronz bir tene sahip olmak isteriz. Ama yaz öncesi veya tatil öncesi yapmamiz gereken bakimlarimizin olmasi gereklidir. Öncelikle temiz bir ciltle , dogru koruma faktörlü bir ürün kullanarak güneslenmeliyiz. Koruma faktörü konusunda mutlaka bir cilt doktoru kontrolünde ve takibinde daha saglikli bronzlasabiliriz. Belki de bilmemiz gereken en önemli nokta her cilt tipinin farkli oldugu ve farkli bakilmasi gerektiginin bilincine varmaktir. Kullanilacak ürünlerin kisinin cilt tipine uygun olmasi gerekmektedir. Bazi ciltler kimyasal veya fiziksel içerikli koruyuculara allerjik reaksiyon gösterebilir. Bu durumda mineral içerikli koruyucular kullanilmalidir. Koruyucu kullanilmazsa cildin kolajen ve elastin tabakasi etkilenir, erken kirisikliga, lekelenmeye ve ciltte matlasmaya neden olur. Cilt kanserine yatkinlik ortaya çikar. Günese çikis saatine dikkat edilmelidir. Sabah saat 11.00 ile ögleden sonra 15.00 saatleri arasinda günese çikilmamalidir. Plajda semsiye altinda oturulsa dahi gerek atmosferde saçilan ultraviyole (UV) isinlari, gerekse de yansiyan UV isinlari nedeniyle günes yanigi olusabilmektedir. Günümüzde de tüm uyarilara ragmen güneslenme sürmekte, en popüler tatil mekanlari deniz kiyilari olmaktadir. UV isinlarinin geç etkileri arasinda bulunan melanom ve melanom disi deri kanserlerinin görülme sikligi ozon tabakasinin incelmesi nedeniyle artis göstermistir.

Deri kanseri gelisiminde UV’nin etkilerinin kesinlesmesi günesten korunmanin önemini ortaya koymaktadir. Ancak günümüzdeki popüler kozmetik anlayis nedeniyle günes banyolari ve solaryumlar toplumlarda büyük ragbet görmektedir. Kisilerin yanlis uygulamalari da olusan zararlara katki yapmaktadir.

Mantara dikkat!

Yaz aylarinda çok sik görülen diger bir hastalik grubu mantar hastaliklaridir. Özellikle ayak ve kasik bölgelerinin mantarlari ile gövdede görülen ve “tinea versicolor” denilen mantar çesidine oldukça sik olarak rastlanmaktadir. Ayak mantari erkeklerde siktir. Sicak ve nemli hava, kapali ayakkabilar, asiri terleme kolaylastirici faktörlerdir. Mantarli zeminlerde çiplak ayakla dolasma sonucunda bulasir. Özellikle yaz aylarinda; asla çiplak ayakla yürümeyin. Ayaklarinizi serin ve kuru tutun. Böylece mikroplarin burada yasamasi önlenmis olur. Ellerinizi ve ayaklarinizi yikadiktan sonra parmak aralarinizin iyice kurumasina dikkat edin. Bunun için daima kendi kisisel havlunuzu kullanin. Bu havlular düzenli araliklarla degistirmeli ve yüksek sicakliklarda yikanmalidir. Kolay hava alan ve terletmeyen ayakkabilar tercih edilmelidir. Dar giysiler giymekten kaçinilmalidir. Esyalar ortak kullanilmamalidir. Halka açik alanlarda (özellikle ortak kullanilan hamam, otel odalari vs) çiplak ayakla dolasilmamalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası