Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Açikta Satilan Gida Maddelerine Dikkat!

Bursa Il Saglik Müdürü Dr. Hüseyin Hüsnü Serdar, açikta satilan gida maddelerinin “gida zehirlenmesi”ne neden olabilecegini belirterek, vatandaslarin bu konuda duyarli olmalarini istedi. Sicaklarin baslamasiyla gida zehirlenmelerinde artis oldugu, zehirlenme riskine karsi gida maddesi satin alirken bazi kosullara uyulmasi gerektigi bildirildi.

Besinlerde ambalajlama ve saklama kosullarinin önemli oldugunu anlatan Bursa Il Saglik Müdürü Dr. Hüseyin Hüsnü Serdar, “orijinal” ambalaji olmayan, belli isida satisa sunulmasi gerektigi halde açikta ve sicakta satilan besinlerde mikroplarin kolayca üreyebildigini kaydetti. Hüsnü Serdar, sütün, mikroplarin hizla üremesi için en ideal ortam ve “mikroplarin kendilerini cennette hissettikleri” tek besin kaynagi olduguna isaret ederek, vatandaslarin, pastörize ve ambalajli olmayan sütlerle, açikta satilan peynir, lor gibi süt ürünlerini almamalarini önerdi.

Serdar, kuruyemis, lokum, bisküvi, et ve et ürünlerinin açikta satilmasinin da çok sakincali oldugunu ifade etti. Tavuk etinin, derisiyle tüketime sunulan bir gida maddesi oldugunu animsatan Serdar, kümesteki diski, bit, pire, kene gibi konakçilarla birçok mikrobun tehdidi altinda olan tavuk derisinde, mikroorganizmalarin hizla çogalarak, zehirlenmelere hatta ölümlere neden olabilecegine isaret etti. Serdar, sunlari kaydetti: “Yaz aylarinda meydana gelen tavuk eti zehirlenmelerinin ana nedeni, tavuk derisinin yüzeyinde yogun olarak bulunan mikroplarin, ürünün kapali sogutucularda muhafaza edilmemesi sonucu hizla çogalmalaridir. Bu nedenle, öncelikle etiketli, üretim yeri ve son kullanim tarihi belli olan ve uygun sogutucularda saklanan tavuk ürünleri tercih edilmeli, bu ürünler bekletilmeden tüketilmelidir. Ayrica açik satilan, etiketi, markasi, üreticisi, imal ve son kullanim tarihleri belli olmayan gida maddeleri tüketilmemelidir.”


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası