Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OYUNCAKLAR ÇOCUKLARIN MESLEKLERINI BELIRLIYOR

Hemen hemen her erkek çocugun rüyasinda kirmizi bir araba, her kiz çocugunun da düslerinde kocaman bir bebek yok mudur?

Çingiraklar, bez bebekler, uzaktan kumandali arabalar…Zaman zaman anne babalar için gereksiz görünebilen bu oyuncaklarin herbirinin çocuk gelisiminde ayri bir yeri ve önemi var…

Memorial Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Abdurrahman Yildirim, ‘Oyuncaklarin çocuk gelisimindeki önemi ve dikkat edilmesi gerekenler’ hakkinda bilgi verdi.

Oyuncak, çocukta merak uyandirmali, kaslari çalistirmali, girisimciligi ve hayal gücünü arttirmali. Daha da önemlisi çocugu problem çözmeye yönlendirmelidir. Bu nedenle çocuk için en iyi oyuncak tekrar tekrar oynamak istedigi ve her defasinda daha fazla haz aldigi oyuncaktir. Evde bulunan kaplar, makaralar, hamurlarin tümü çocuga istedigi gibi sekillendirecegi bir oyun ortami saglar. Oyun çocuga yasam deneyimi saglayarak, kendini farkli durumlara uyarlamasina da yardimci olur.

Her Yeni Bilgi Yeni Bir Oyuncaktir

Oyuncaklarin çocuklarin yas grubuna göre seçilmesi gerekmektedir. Yas grubu, çocugun ne ile oynayacaginin yaninda, nasil oynayacagini da belirler. 0-2 yas arasi çocuklar tüm duyularini uyaran renkli ve sesli çingirak gibi oyuncaklardan hoslanirken, okul öncesi çagda olan çocuklar yaratici yönlerini destekleyen her türlü nesneden ve resim yapmaktan hoslanirlar. Çocuklarin yasina uygun becerileri gelistirecek oyuncaklara daha duyarli oldugu bilinmektedir. Çünkü çocuk için edindigi her yeni beceri ayni zaman da bir oyundur. Objelerin yer degistirmesi ve objelerle çikartilan sesler bile onun için en zevkli oyunlarin basinda gelebilir.

Bebeklerin Oyuncak Seçimi Müzige Olan Ilgilerini Ortaya Çikartir

Objelerle çikartilan seslere olan ilgisi onun müzik yeteneginin bir göstergesi olabilir. Oradan çikan bir tini bebegin müzige olan ilgisini kesfettirebilir. Kesfettigi yeni renkler ve sesler sanata olan ilgisini ortaya çikartabilir. 6. aydan sonra annenin iyi bir gözlemci olmasi bebekteki bir takim davranislarin anlamli oldugunu farkettirecektir. Örnegin, ses yapan iki objeyi birbirine vurdugunda bu ses hosuna gidiyorsa onu yapmakta israr eder. Çok dikkat kesilir sürekli tekrarlamak ister. O hareketi kestiginiz zaman aglayabilir huysuzluk yapabilir. Hosuna gittigi oradan anlasilabilir. Hatta bebege anne karinindayken bile klasik müzik dinletilebilir. Ilk 6 ayda müzige yetenekli olan çocuklarin agulamasi bile farklidir. Daha yüksek frekansta ve daha uzun süre ses cikartabilir. Binlerce bebek üzerinde yapilmis arastirmalarda özellikle ilk 6 ayda hepsinin aglamalarindaki ses tonlari birbirinden farkli olarak saptanmis, disardan bakildiginda ayni gibi gözükse de bu farklilik detayli incelemelerde ortaya konmustur. Bu baglamda müzige ilgisi olan bebekler erkenden saptanarak müzik egitimi için yönlendirilebilir.

Oyuncaklar Çocuklarin Meslek Seçimlerinde Dahi Etkendir

Oyuncak, çocuklarin kisilik ve yetenek gelisimini saglayarak, yetiskin dünyasina hazirlanmasina yardimci olmaktadir, dogru seçilen oyuncagin çocuklarin psikolojik gelisimi kadar, kültürel gelisimine ve hatta ileride meslek seçimine de fayda saglamaktadir. Örnegin arabalara meraki çok yogun olan bir çocugun ileride yaris sporlarina ilgisi olmasi, lego ya da el hamurlarina ilgisi olan bir çocugun da mimar ya da mühendis olmasi olasidir. Oyuncaklara olan ilgi çocuklarin içinden gelmektedir ve çocugu zorla baska bir oyuncaga yönlendirmek imkansizdir. Önemli olan çok küçükken yetenegini kesfetmek ve ona göre çocugu yönlendirmektir. Bu nedenle yas grubuna göre çocuga uygun oyuncagi almak ve siki gözlemci olmak gerekmektedir.

Hayal Kahramanlari Çocugu Travmaya Götürebilir

Hayal kahramanlari, tabanca, tüfek gibi oyuncaklarin çocuklarin ruhsal gelisimine olumsuz etkileri bulunmaktadir. Onlar çocugu siddete megilli hale getiriyor ve bu durum travmaya neden olabiliyor. Çocugun özellikle 5 yasina kadar soyut somut kavrami gelismedigi için gerçek hayatla hayal dünyasini karistirabiliyor. Ailelerin bu konuda dikkatli olmasi ve çocuklari ne kadar isterse istesin bu oyuncaklardan edinmemeleri gerekmektedir.

Yüzeylerdeki Kimyasal Maddelere Dikkat

Oyuncak alirken dikkat edin; ebeveynlerin oyuncak alirken oyuncagin kullanimindan kaynaklanan riskleri de dikkate almak gerekmektedir. Oyuncagin parçalari saglam ve zorlamalara dayanikli olmali, yüzeyleri zararli olan kimyasal madde ile kapli olmamali, kenari ve çikintilari fiziksel yaralanmalari en aza indirecek sekilde tasarlanmali, oyuncaklar ve özellikle çocugun agzina soktugu yüzeyi boyali olan oyuncaklari almamalarini öneriyoruz. parçalari bogulma riski tasimamalidir. 4- 5 yasindan önce nefes borusuna kaçabilir. 4- 5 cm’den küçük parçalar içeren oyuncaklardan kaçinilmalidir.

Ay Ay Oyuncaklar ve Faydalari

0-3 Ay Arasi Oyuncaklar

Hareketli, özellikle müzikli parlak renkli ve basit biçimli olanlari seçin. Bebegin dikkatini toplamasina ve sekil tanimasina yardim eder.

Plastik Halka: El denetimi ve esgüdümü gelistirir.

Çingirak: El denetimini ve el göz uyumunu gelistirir; bebege bedenin bittigi oyuncagin basladigi yeri ögretir.

4-6 Ay Arasi Oyuncaklar

Bez bebekler ve diger yumusak oyuncaklar: Düssel oyuna tesvik eden, avutucu nesneler.

Yumusak top: El-göz uyumunu gelistirir.

Ayna: Benlik kavramini besler

Parlak renklerde ve farkli sekillerde yumusak bloklar: Renk ve sekilleri tanimaya yardimci olur.

Oyun minderi- oyun merkezi: Etki tepkiyi ögretir.

Dis çikarma halkalari: Rahatsiz disetlerini yatistirir.

Kumas kitaplar: Dokunma deneyimi kazandirir; kitap sevgisini besler.

6-9 Ay Arasi Oyuncaklar

Bloklar: Boyut algisini güçlendirir, renk ve sekil tanimayi saglar.

Toplar: El göz uyumunu ve dengeyi saglar.

Ayna: Benlik duygusunu gelistirir.

Tahta kitaplar: Eglenceli, sözcük dagarcigini çogaltir.

Telefon: Yaratici oyun sunar, iletisim becerilerini arttirir.

Kutudaki yayli kuklalar: Nesne kaliciligini ögretir.

9-12 Ay Arasi Oyuncaklar

Kaplar: Nesne kaliciligini ögretir.

Üstüste yigilan oyuncaklar: Boyut algisini güçlendirir.

Delikli herhangi bir sey: Nesne kaliciligini ögretir.

Banyo oyuncaklari( Dus,kepçe,kova) : Ölçme ve tartmaya yardim eder, yeni ortamlari kesfetmeye cesaretlendirir; güvenli özgür oyunla tanistirir.

Direksiyon: Düssel oyun sunar.

13-15 Ay Arasi Oyuncaklar

Sekil siralama: Sekiller arasindaki iliskiyi ögrenmesini saglar.

Oyuncak kamyon ya da yürüteç: Denge kurmayi saglar ve yürümeyi pekistirir.

Üsüste yigilan halkalar: Siralama becerisini kazandirir.

Basit yapbozlar: Kas becerisini gelistirir, okuma öncesi beceriler kazandirir.

Ayicik halkalari: El becerisine yardim eder.

Esleme oyuncaklari: Esleme ilk matematik becerisidir.

Siralama çantasi: Siralamayi tesvik eder, ilk matematik becerisi.

Sekil yerlestirici: Siralama becerilerine yardim eder, boyut algisini güçlendirir.

16-18 Ay Arasi Oyuncaklar

Bebekler ya da doldurulmus hayvanlar : Hayal gücünü gelistirici oyun sunar.

Oyuncak at: Fiziksel becerileri tesvik eder.

Kalin pastel boyalar: Çizim ve el becerisini gelistirir.

Sabundan balonlar yapan oyuncak: Ilk bilimsel kavramlari ögretir. Bazi maddeler biçim degistirir.

2-3 Yas Arasinda Dogal Oyuncaklar Yaraticiliklarini Arttirir

Bu aylar arasinda çocuklar hayal gücüne dayali oyunlar gelistirir. Bu nedenle çocugu kendi kendine yeni birseyler olusturacagi malzemeleri tercih edin. Oyun hamurlari, kum, su , gazete kagidi, tahta ya da plastik çekiç, tornavida, keskin olmayan makas, boyalar, kagitlar, basit tahmin oyunlari(hayvanlari tanima gibi) , boyama kitaplarini tercih edebilirsiniz. Bu dönem ve sonrasinda çocugunuza sunulan oyuncaklarin dogal malzemeler olmasi hem yaraticiligini arttiracak hem de kendini ifade etmesine daha fazla firsat verecektir.

Bütünü parçalara ayirma, parçalardan bütünü olusturma gibi zeka ve yaraticilik isteyen oyuncaklar, mutfak esyalari, oyuncak telefon, bebek ve arabalar da bu dönemde ilgisini çekmektedir.

Üç tekerlekli bisiklet çocuklarin en çok sevdigi oyuncaklardan biridir. Bisikletle bacaklarini , el ve ayaklari ile birlikte kullanmayi ögrenirler ve yön duygulari olusur.

Yaraticiligini gelistiren tahta ve plastik bloklar, oyun hamuru, kum gibi malzemeler el becerisini arttirir. Hayallerini gerçeklestirmeye çaba gösterir. Oyun parklariysa sosyallesmeye baslamasini saglar.

Doktor korkusu olan bu yas grubu çocuklara, doktor seti alarak bununla oynamasi saglanmali (sizi muayene edebilir !) böylece zamanla doktor korkusunu asmasina yardimci olunabilir.

3-5 Yas Arasindaki Oyunlarda Kavga Çikabilir

Okul öncesi çocuklar gerçekçi ayrintilari ve isleyen parçalari olan oyuncaklari tercih ederler. Bu yas dönemindeki çocuklar yakin zamanda yasadiklari olaylari ve gözlemlerini, oynadiklari oyunlar ve çizimleri araciligiyla yansitirlar. Bu yüzden, bu dönemdeki çocuklarin özellikle sembolik anlatilarinda kullandiklari karakterlere, isimlere ve oyun içerigine ailelerin dikkat etmesi tavsiye edilir.

Bu yas grubunda çocuklar 2-3’erli gruplar halinde oyunlar kurmaya baslarlar. Ancak oyunlar sirasinda paylasim kavgalari yasanabilir. Eger kavga devam ediyorsa baris saglanmasi için çocuklarin da düsüncesi alinarak ortak bir karara varilmali ve çocuklardan bu karara saygi duymalari beklenmelidir.

3-5 yas arasi dönemdeki çocuklarin ayrica taklit ve canlandirma oyunlarina karsi ilgileri artar ve bes yasinda bu ilgi tepe noktasina ulasir. Kukla oyunlarina karsi ilgileri de çok yüksektir.

Genellikle planli veya hedefe yönelik lego oyunlari oynarlar. Küçük figürler ve arabalarla çesitli canlandirma oyunlarina ilgileri de tepe noktasina ulasir.

Bu yastaki çocuklarin çogu küçük parçalar içeren oyuncaklarla oynayabilir. Ancak çocuk hala nesneleri agzina götürme egilimi gösteriyorsa küçük parçalar içermeyen oyuncaklari tercih etmelisiniz. Oyuncaklar sert yapili olmali, keskin kenar veya köseleri olmamali, kolayca kirilmamali ve parçalarina ayrildiginda keskin köseler çikmamalidir. Bir yetiskin gözetiminde olmadigi sürece elektrikli parça içermemelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası