Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇIKOLATA VE BESLENME

Besin ögeleri açisindan bakildiginda çikolata; kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko ve bakir gibi mineraller içermektedir. Ayrica, çikolatanin kanser ve kalp hastaliklarinin önlenmesinde, bagisiklik sisteminin güçlendirilmesinde de olumlu etkileri oldugu söylenmektedir.

Çikolatada; polifenol ve içerigindeki prosiyanidin, epikatesin, katesin gibi antioksidan bilesimler bulunmaktadir. Meyve, sebze, sarap ve yesil çaya kiyasla, çikolata ve kakaonun çok daha fazla polifenol içerdigi saptanmistir. Polifenoller antioksidan özellige sahip bilesiklerdir. Yapilan son çalismalarda çikolatanin sagligini koruyan ‘flavonoid’leri bol miktarda içerdigi tespit edilmistir. Çikolatada bulunan flavonoidler (flavanoller ve prosiyanidinler) yesil çay ve üzüm flavonoidleri gibi antioksidan savunma gücüne büyük katki saglamaktadir. Antioksidan kapasitesinin artmasi, kalp ve damar hasarlarindan korunmada olumlu etkiler saglamaktadir.

Alman Insan Beslenmesi Enstitüsü tarafindan yaklasik 19 bin yetiskinin beslenme aliskanliklarinin incelenmesiyle yapilan arastirmada, her gün 7.5 gram çikolata yiyenlerin tansiyonunun daha düsük oldugu, bu kisilerde kalp krizi ve inme riskinin % 39 daha az oldugu tespit edilmistir.

Polifenol, kardiyovasküler hastaliklarin önlenmesinde de etki göstermektedir. Kakao polifenolü, kanin incelmesine yardimci olup, pihtilasmayi engelledigi için kalp krizi ve felç riskini azaltmaktadir. Ayrica yapilan çalismalar, kakao polifenolünün ayni zamanda bagisiklik sisteminin kuvvetlenmesinde de etkin rol oynadigini ortaya koymustur. California Üniversitesi tarafindan düzenlenen bir arastirmada, gönüllü deneklerden ilk asamada aç karnina, ikinci asamada kakao içtikten sonra kan örnekleri alinmistir. Kakao içtikten sonra alinan kan örneklerinde, kanin pihtilasmasinda ve kalp hastaliklarinin olusumunda önemli rol oynayan trombositlerin etkinliginin azaldigi görülmüstür. Yapilan bir diger arastirmaya göre 50 gramlik bir çikolata bir kadeh kirmizi sarap içinde bulunan antioksidanlara esdegerde kimyasal madde içerdigi belirtilmistir. Bir baska deyisle çikolatanin kalp krizi ya da beyin kanamasini önlemesi olasidir.

Çikolata phenethylamine (PEA) içermektedir. Phenethylamine ise sinir sistemini uyarir, bazi salgilarin salinmasini tetikler, agrilari dindirir ve insanin kendini iyi hissetmesini saglamaktadir. Çikolata ayni zamanda cinsel uyarici ve keyif verici özelligi de bulunmaktadir. Çikolata beyindeki serotonin seviyesini arttirir ve mutluluk hissi verir. Kadinlar erkeklere nispeten çikolatanin bu özelliklerine karsi daha duyarlidir. Çikolata, beyni rahatlatip gevsetir, mutluluk verir, beynin endorfin salgilamasina neden olur. Bu salgi, mutluluk duymamizi saglar.

Günde 40 gram bitter çikolata (%70 kakao içeren) tüketimi vücuda önemli miktarda polifenol saglayabilir ve böylece kadiyovasküler hastaliklar ve kanserin önlenmesine yardimci olabilir. Aralarda yenilen atistirmaliklarin, seker tüketiminin verdigi keyif nedeniyle insanlarin beslenme aliskanliklarinin her zaman bir parçasi olacagini kabul edersek, bu aliskanligin hiçbir besin degeri olmayan bos, sekerli abur cuburlar yerine bitter çikolata ile degistirilmesi kronik hastaliklarin önlenmesine önemli ölçüde katki saglayabilecegi söylenebilir.

Sonuç olarak, birçok faydasi yaninda çikolatanin yag, seker içerigi de yüksek oldugu için unutulmamalidir. Bu nedenle günlük beslenme içerisinde dikkat tüketilmesi gerekmekte ve kakao içerigi yüksek olan çikolata çesitleri tercih edilmelidir.

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü Sorumlusu
Dyt. Ayse Korkmaz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası