Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kiz çocugu içine atiyor, depresyona daha çok giriyor

Çocuklarda depresyon görülme orani yüzde 3-5 arasindayken, ergenlerde bu oran yüzde 4-8’e kadar çikabiliyor. Acibadem Etiler Tip Merkezi'nden Psikolog Reyan Kanyas depresyon belirtilerinin cinsiyete göre de degistigini belirtiyor. Arastirmalara göre kiz çocuklarinin sorunlara karsi tepkisi, disari vurmaktan çok içine atmak. Iste bu tepki nedeniyle erkeklere göre depresif belirtiler gösterme ihtimallerinin daha fazla oldugunu belirten Psikolog Kanyas, çocuklarda depresyon geçirme olasiligini arttiran nedenler arasinda sunlari siraladi: Ailede depresyon geçiren bireylerin olmasi, aile içi problemler, anne-baba arasindaki sürekli çatismalar, kisiler arasi iliskilerdeki problemler, terkedilme korkusu ve kayiplar… Stres altinda bulunan çocuklar, dikkat eksikligi, ögrenme veya davranis bozuklugu olan çocuklarin da depresyon yasama riski daha yüksek oluyor.

BEBEKLERDE ASIRI AGLAMA DEPRESYON BELIRTISI

Çocuklarda görülen depresyon belirtileri yetiskinlerdekine benzer olabildigi gibi, bazen çocuklarin yasadigi depresyon, kendini farkli sekillerde de belli edebiliyor. Bebeklik döneminde durgunluk, asiri aglama, huzursuzluk, hirçinlik, istahta azalma, kusma, ishal, kilo kaybi ve fiziksel gelisimde gecikme, çocuktaki depresyonun habercisi olabilirken; daha büyük çocuklarda depresyon mutsuzluk, sikinti, ilgisizlik, saldirganlik veya bas/karin agrisi gibi fiziksel sikayetler seklinde ortaya çikabiliyor.

Insanlar ile vakit geçirmekten hoslanan bir çocuk artik yalniz kalmak istiyor ve hiçbir seyle ilgilenmek istemiyorsa; eskiden onu eglendiren seyler artik onun için hiç veya çok az eglenceli bir hal almissa, bu durum depresyon belirtisi olabilir. Depresyon geçiren bir çocugun sevilmedigini düsünüp ‘kötü bir çocuk’ oldugu gibi söylemlerde bulunabilecegine dikkati çeken Reyan Kanyas, “Olaylardan dolayi da sik sik kendini suçlar. Kendine güveni azalir, çekingenlesir, ölmek istedigi gibi söylemlerde bulunup intihardan bahsedebilir. Depresyon yasayan ergenler ise kendilerini daha iyi hissedebilmek için sigara, alkol veya uyusturucu kullaniminda medet umabilirler” diye konustu. Okulda veya evde düzeni bozan çocuklar da depresyon geçiriyor olabilir. Bazen çocuklar öfke, saldirganlik gibi davranis problemleri sergileyerek depresyonlarini maskeliyor olabilirler. Ayrica depresyon çocugun okul basarisinda düsmelere, konsantrasyon ve dikkat eksikligine sebep olabilir.

Reyan Kanyas, çocuklarda görülen depresyon belirtilerini söyle siraladi:

Sik sik üzüntülü olma hali ve aglama
Uyku bozukluklari ve yeme aliskanliklarinda degisim
Sevdigi aktivitelere ilgisizlik, zevk almama
Enerji eksikligi
Kendini soyutlama, iletisimsizlik
Öz saygi eksikligi, suçluluk duygusu
Öfke, yikici haraketler, saldirganlik
Konsantrasyonda düsüs, okulda basarisizlik
Bas agrisi, karin agrisi gibi bedensel sikayetler
Intihar veya kendine zarar verici davranis düsünceleri

Tani konulmamis ve tedavi görmeyen kisilerde depresyon, kisinin gündelik hayatinda aksamalar yarattigi gibi intihar riskini de artirabiliyor. Dolayisiyla depresyonun teshisi ve tedavisi önem tasiyor. Bu durumda anne-babalarin ve ögretmenlerin çocuklarin ruhsal durumlariyla ilgili kendilerini egitmeleri ve çocuklarin davranislariyla ilgili iyi bir gözlemci olmalari; gerektiginde profesyonel yardima basvurmalari gerekiyor. Uzmanlar, kapsamli bir tedavi için kisisel terapinin yaninda aile ile çalismayi ve gerektiginde ilaç kullanimini da önerebiliyorlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası