Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi)

Gebelige bagli ortaya çikan ve anne ile bebegin her ikisinin birden sagligini hatta yasamini tehdit edebilen en önemli gebelik komplikasyonlarindan birisi de halk arasinda gebelik zehirlenmesi adi verilen durumdur ve preeklampsi olarak adlandirilir.

Preeklampsi gebeligin 20 haftasindan sonra ortaya çikan ve idrarda protein atimi ve/veya ödem ile birlikte görülen hipertansiyondur. Preeklampside kendi içinde hafif, orta, siddetli preeklampsi ve eklempi olarak 4 sinifa ayrilir. Preeklampsinin görülme sikligi %10 civarinda iken siddetli preeklampsi %1 oraninda saptanir. En agir formu olan eklempsi ise 1.000 gebelikten birinde görülür.

Hastalarin üçte ikisi ilk gebeliklerini yasamaktadirlar. Daha önceden preeklampsi öyküsü olanlar, seker hastaligi, böbrek hastaligi gibi sistemik hastaligi olanlar, çok genç ya da 35 yasin üzerinde olanlar, çogul gebeligi olanlar ile mol gebelik, vb gibi obstetrik problemleri olan hastalar preeklempsi açisindan risk altinadir. Nedeni tam olarak bilinmedigi için ileride preeklampsi gelisip gelismeyecegini önceden saptamak pek mümkün degildir ancak bu konuda çalismalar devam etmektedir.

Böbrek süzücü sistemindeki hasra bagli olarak idrarla protein kaybi baslar, bu da sonuç olarak ödemi beraberinde getirir. Ödem tek basina bir kriter degildir. Normal gebelerin % 30 kadarinda saptanabilirken %40 kadar preeklampsili kadinda ödem saptanmaz. Preeklampsili bir kadinda sara nöbeti seklinde kasilmalar ve nöbetler saptanirsa bu preeklampsinin en agir formu olan eklempsi adini alir.Çogu zaman hafif preeklampsi bir belirti vermez, rutin kontroler sirasinda fark edilir. Ellerde ve ayaklarda sismeler, yüzüklerin dar gelmesi en sik rastlanilan sikayetir. Özellkle sabahlari uyanildiginda yüzde ve göz kapaklarinda sisme ilk belirti olabilir.

Yüksek tansiyon annede kasilmalara, beyin kanamasina ve körlüge neden olabilir. Böbreklerdeki hasara bagli olarak böbrek yetmezligi ortaya çikabilir. Karaciger ile onu çevreleyen zar arasinda kanama meydana gelebilir, bu tablo karacigerde yirtilmaya yol açabilir. Kalp yükündeki ani artislar kalp yetmezligi ile sonuçlanabilir. Akciger ödemi tabloya eslik edebilir. Yine anne kaninda pihtilasma bozukluguna bagli olarak dissemine intvavasküler koagülasyon adi verilen ölümcül tablo görülebilir.

Bebekte ise en sik karsilasilan sorun gelisme geriligidir. Sidetli preeklampsisi olan kadinlardan dogan bebeklerin yaklasik %55inde gelisme geriligi saptanir. Yine bu tür annelerde erken dogum daha sik görülür. Bebegin esinin zamansiz ayrilmasi neticesinde bebek ölümleri nadir degildir.

Preeklampsinin altinda yatan nedenler tam olarak aydinliga kavusturulamamistir. Tüm ünyada bu durumun hem nedeni hem de önlenmesine yönelik pekçok arastirma devam etmekte ve her geçen gün yeni bilgiler elde edilmektedir.

1990 li yillarda bu hastalarin dolasiminda serbest oksijen radikallerinin saptanmasi nedeni ile durumu tetikleyen nedenin oksidasyon ile ilgili olabilecegi ileri sürülmüs ve E vitamini gibi anti oksidanlarin hastaligin ortaya çikisini engelleyebilecegi iddia edilmisti.

Bununa beraber geçtigimiz haftalarda sonuçlari yayinlanan çok genis kapsamli bir çalisma durumun sanildigi gibi olmadigini ortaya koydu. Amerika Birlesik Devletlerinde 10.000 den fazla kadinin katildigi bu çalismanin amaci gebeligin erken dönemlerinde alinmaya baslayan C ve E vitamini desteginin ortalama riske sahip gebe kadinlarda gebelige bagli gelisen yüksek tansiyon riskini azaltip azaltmadigini saptamakti.

Daha önceden bu vitamin desteginin yararli olabilecegini ileri süren küçük hasta sayisinda sahip çalismalrin aksine sonuçlari 8 Nisanda yayinlanan bu çalisma C ve E vitamini alinmasinin gebelige bagli yüksek tansiyon riskini azaltmadigini açikça ortaya koydu. Çalismada ilk bebeklerine hamile olan 5000 kadina günde 1000 miligram C vitamini ile 400 IU E vitamini destegi verilirken ayni özelliklere sahip 5000 kadina da içinde hiçbir etken madde içermeyen plasebo yani bos ilaç verildi.

Sonuçta her iki grup arasinda yüksek tansiyon gelisme oranlari açisindan bir fark olmadigi ortaya kondu. Çalismayi yapan bilim adamlari bu sonuçlarin gebe kadinlarin günlük vitamin almaktan vazgeçmeleri gerektigi seklinde yorumlanmamasi gerektigini aksine gebeleri için üretilen vitaminlerin alinmasinin yararli olabilecegini belirtmektedirler.

Gebelige bagli yüksek tansiyon anne ölümlerinin oldukça önemli bir kismini olusturmaktadir. Özellikle bizim gibi gelismekte olan ülkelerde bu tür durumlarin önüne geçilmesinde en etkili yöntem dengeli beslenmenin yanisira gebelik süresince düzenli olarak kontrollere gitmek ve doktorunuzun önerilerin mutlaka uymaktir. Takip altinda olundugu sürece preeklampsi sanildigi kadar korkulacak bir durum degildir.

Dr. Alper Mumcu
Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani
Amerikan Hastanesi
Kadin Sagligi ve Tüp Bebek Ünitesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası