Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKTA ATES

Ates; vücut isisinin normal sinirlarin üzerine çikmasi olarak tanimlanmaktadir. Çogu zaman ailelerde panik duygusuna neden olsa da, iyi tarafi vücudun enfeksiyonla savasma yollarindan biri olmasidir. Tüm ates yüksekliklerinin tedavi edilmesi gerekmeyebilir.

Ates nasil olusur?

Vücut isisi beyinde hipotalamus adi verilen bölgede kontrol edilir. Burada vücut isisini 37 oC civarinda tutmak üzere bir termostat sistemi bulunur. Enfeksiyonlarda veya bazi hastaliklarda bu sistem bir savunma mekanizmasi olarak vücudun isisini arttirir. Normal vücut isisi; kisiden kisiye, yasa, günün saatine, ölçümün yapildigi vücut bölgesine, çevre isisi gibi dis etkenlere bagli olarak degiskenlik gösterir. Bebeklerde vücut isisi daha yüksektir, bir yas civarinda eriskin yas düzeylerine dogru bir düsüs gösterir. Bu hafif düsüs ergenlik dönemi boyunca da devam eder. Kizlarda 13-14, erkeklerde 17-18 yaslarinda sabit hale gelir. Sabahtan aksama dogru vücut isisinda 0.5-1 oC artis gözlenir. Gün içinde en düsük degerler sabah 05.00-07.00, en yüksek degerler aksamüstü 16.00-19.00 saatleri arasinda saptanir. Ates nedeni ile acil servislere basvurularin 16.00-24.00 saatleri arasinda oldugu saptanmistir.

Ates hangi durumlarda yükselir?

Enfeksiyonlar, atesin en sik nedenidir. Ates enfeksiyona karsi dogal bir savunma mekanizmasidir.

Asiri giyinme; özellikle yenidogan bebekler, isi kontrolü henüz tam gelismediginden, asiri giyinme ve çevre isisi gibi etkenlerden daha fazla etkilenirler.

Asi uygulamalari sonrasi bazen hafif ates yükselmeleri olabilir.

Dis çikarma sirasinda da hafif ates yüksekligi görülebilir. Ancak bunun 38 oC üzerinde olmasi beklenmez.

Hangi tip termometre kullanilmali?

Hangi tip termometre kullanirsaniz kullanin, dogru kullandiginizdan emin olmak için kullanim kilavuzundaki uyarilari dikkate alin.

Dijital termometreler: Genellikle en hizli ve kesin ölçüm sonuçlarini verirler. Çesitli sekillerde ve boyutlarda olanlari vardir. Agizdan, makattan, koltukaltindan ölçüm yapabilen türleri vardir. Genellikle isi sensorunun bulundugu esnek ve plastik bir uca sahiptir ve kolay okunabilir dijital bir göstergesi vardir.

Elektronik kulak termometreleri: Timpanik (kulak zarina ait) isiyi gösterir. Kullanimi hizli ve kolaydir. Dijital termometrelere göre daha pahalidirlar. 3 ay altindaki bebeklerde dis kulak yolu dar oldugu için kullanimi önerilmemektedir.

Alin termometreleri: Küçük bebeklerde kulak termometrelerine alternatif olabilir. Ancak makat ölçümü kadar kesin sonuç vermez.

Emzik seklinde termometreler: Çok güvenilir degildir. 3 ay altinda bebeklerde kullanilmamalidir. Agizda birkaç dakika hareketsiz tutulmasi gerektiginden kullanimi neredeyse imkansizdir.

Civali cam termometreler: Daha önceleri en sik kullanilan termometreler olmasina karsin civa içermesi ve kirildiginda civaya maruz kalma olasiligi nedeniyle tercih edilmemektedir.

Ates nereden ölçülmeli?

Ates makattan, koltukaltindan, dil atindan ve kulaktan ölçülebilir. Dilalti ölçümü çocuklarda pek tercih edilmemektedir.

Makattan ölçüm: Iç vücut isisina en yakin ve en güvenilir ölçümdür. Ancak rahatsizlik hissi, ve özellikle yenidoganlarda rektum hasari gibi yan etkileri nedeniyle sik kullanilan bir yöntem degildir. Makattan ölçümde 38 oC nin üzeri ates sayilir.

Koltukaltindan ölçüm: Basit ölçüm teknigi nedeniyle sik kullanilir. 37.3 oC nin üzeri ates kabul edilir.

Kulaktan ölçüm: Hizli ve kolay uygulanabilir olmasi nedeniyle sik kullanilir. Kontrollerde ayni kulaktan ölçüm yapilmalidir. Kulaktan ölçümde 37.8 oC üzeri ates kabul edilebilir.

Ates hangi durumlarda tedavi edilmeli?

Ates çogu zaman endise verici olmasina karsin vücudun bir savunma mekanizmasi oldugu unutulmamalidir. Çogu zaman sadece çocukta rahatsizlik hissi ve hasta görünüme yol açiyorsa tedavi gerektirecegi unutulmamalidir. 38.9 Oc nin altindaki ateste çocuk iyi görünüyor, rahatsizlik hissi yoksa ates düsürücü vermek gerekmeyebilir. Ancak 3 ay altindaki bebeklerde olusan ates yükseklikleri mutlaka doktor tarafindan degerlendirilmelidir.

Atesli bir çocukla karsilastiginizda ilk önce yapmaniz gereken üzerindeki giysileri çikarmak olmalidir. Atesli çocuk titremektedir ve üsüme hissi vardir. Bu nedenle yanlislikla çocuk soyulmasi gerekirken, kalin giysiler giydirilmekte ve üzeri örtülmektedir. Bu tür davranislardan kaçinilmalidir.

Ortam isisinin 22-24 oC nin üzerinde olmamasi saglanmali ve bol sivi verilmelidir. Ilik dus aldirmak da yararli olacaktir.

Tedavide en çok parasetamol, ibuprufen gibi ates düsürücüler kullanilmaktadir. Asetil salisilik asit içeren ates düsürücüler, 12 yas altinda çocuklarda bazi viral hastaliklar sirasinda kullanildiginda Reye Sendromu denilen ciddi bir hastaliga yol açabileceginden kullanilmamalidir.

Ates hangi durumlarda ciddi bir hastalik belirtisi degildir?

Çocuk etrafla ilgili ve oyun oynuyorsa

Istahi ve sivi alimi normalse

Size gülümsüyorsa

Cilt rengi normalse

Atesi düsürüldügünde iyi görünüyorsa endiselenmenize gerek yoktur.

Doktorunuzu aramaniz gereken durumlar nelerdir?

3 aydan küçük bebeklerde 38 oC nin üzerinde ates ölçümü

Agizdan yeterince sivi alamadigini düsünüyorsaniz

Idrar miktarinda azalma, dilde kuruluk, göz kürelerinde çöküklük gibi sivi kaybi belirtileri varsa

Tekrarlayan kusma ve ishali varsa

3 günden uzun süren atesi varsa

Sürekli agliyorsa

Asiri huzursuz görünüyorsa

Ciltte döküntüleri varsa

Ciddi basagrisi varsa

Solunum sikintisi varsa, doktorunuzu arayin.

Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Dr. Gülsemin Güloglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası