Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SINAV KAYGISI GENÇLERI DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR…

Birçok ögrencinin her yil heyecanla girdigi Ögrenci Seçme ve Yerlestirme sinavinin bir bölümü bitti. Peki, gençleri derinden etkileyen hatta kimi genci intihara sürükleyen sinavlar gençleri neden bu kadar etkiliyor? Aileler bu konuda sinav öncesinde ve sonrasinda ögrencilere nasil davranmali? Reem Nöroloji Merkezi’nden Dr. Mehmet Yavuz sinav kaygisinin gençler üzerindeki etkisini ailelerin bu süreçte ögrencilere nasil davranmasi gerektigini anlatiyor.

Ögrenciler neden bu kadar sinav kaygisi yasiyor?

“Öncelikle sinav kaygisi ögrencinin sinav öncesi ve sonrasinda gerek çevrenin gerekse ailesinin ona yükledigi sorumluluklardan kaynaklaniyor. Ayni zamanda Türkiye sartlarinda her gün degisen sinav sartlari da ögrencileri bunalima sürüklüyor. Olmasi gereken egitim sistemi gençlere sunulmadigi sürece bu kaygilarin ve endiselerin yasanmasi normaldir. Baska bir degisle sinavlar ögrencilerin hayatini ve gelecegini derinden etkileyen bir sistem üzerine kurulmamalidir.”

Hangi olaylar ya da davranislar ögrencinin sinav basarisini etkiliyor?

“Bu stresli döneme sebep olan baslica faktörler ailelerin baskici tutumu, egitim sistemi, maddi olanaksizliklar ve okulda verilen egitimin yetersiz kalmasidir. Ögrencinin dershaneye gitmesi zamanin büyük bölümünü aldigindan kendine ayiracak zamani kalmayan ögrenci bunalima girmektedir. Ayni zamanda düzensiz beslenme de sinav kaygisini artirir”

Sinav kaygisi ögrencilerde ne gibi saglik sorunlarina yol açiyor?

“Ögrenciler liseye giris sinavi ve üniversiteye geçis dönemlerinde ilk ergenlik dönemine yeni girmis ya da bitirmek üzere oluyorlar. Bu süreç hormonal dengelerin oturmaya basladigi ve davranissal hareketlerin de yeni düzene girdigi bir dönem. Bu nedenle çok hassas olabiliyorlar. Ögrenciler gerek aile bakisi ve gerekse egitim sisteminin onlara yasattigi olumsuz durumlardan depresyona girebilir bu dönemde hipertansiyon, kalpte ritim bozukluklari, heyecana bagli olarak kalp rahatsizliklari, davranis ve kisilik bozukluklari ve kiz ögrencilerde jinekolojik bozukluklar görülebilir.”

Anne ve babalar bu dönemde nasil davranmalidirlar?

-Aileler ögrenciye karsi baskici davranislar sergilememelidirler. Örnegin “bu sinavi kazanamazsan okul hayatin biter issiz güçsüz bir insan olursun” gibi sert ve gelecegini karartici cümleler kurulmamalidir.

-Çocuklarin bu dönemde beslenmelerine dikkat etmeleri için gerekli önlemleri almalidirlar. Fast food yiyecek ve kafeinli içeceklerden uzak durmalarini saglamalidirlar.

-Onlara sinavi kazanamasalar bile destek olmali anne ve baba sorumluklarinin bilicinde olarak ögrenciye özgüven vermelidirler. Fakat öz güven verirken “sen basarisin, benim kizim veya oglum zeki” gibi cümlelerde çocugun sinav kaygisini artirir. Bu yüzden destek veren cümleler kurulmali örnegin “sen bu sinavi basaramasan da biz senin her zaman yanindayiz bu sinavi kazanamamis olman hayatinin sonu degil” gibi cümleler daha uygun olur.

-Çocugun arkadas çevresi de incelenmeli onu olumsuz etkileyen arkadaslarini onu kirmadan hayatindan çikarmasi gerektigi anlatilmalidir.

-Her ne olursa olsun bu çocuklar hepimizin gelecegi o yüzden çevre olarak da bizler ögrencilerimize sahip çikmali onlarin bu zorlu dönemlerinde yanlarinda olmaliyiz.

Sinav heyecanini atlatmak için ögrenciler ne yapabilir?

“Kaygiyi azaltmak adina gün içerisinde kendilerine mutlaka zaman ayirmalidirlar bu zaman içerisinde test veya ders kitaplarindan uzak sadece kendilerini mutlu eden faaliyetler yapabilirler. Örnegin “kitap okuyabilirler, müzik dinleyebilirler, arkadaslariyla sinemaya gidebilirler”

Beslenmelerine dikkat ederek düzenli egzersiz yapabilirler. Ayni zamanda çok geç saatlere kadar ders çalismamalidirlar. Uykusuz kalmamalidirlar.”

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası