Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çalisan annelerin suçluluk duygulari

Çalisan anneleri en çok zorlayan sahnelerden biri sabahlari ‘ise gitme’ çocuktan ayrilma zamaninin geldigi anlardir. Annelerin en sik dile getirdigi “anne ise gitme” diyerek çocugun aglamasi, anneden ayrilmamak için çabalamasi veya yuvanin önünde arabadan inmemek, okulun kapisinda anneden ayrilmamak için diretilen dakikalardir. Anneler bu durumda ne yapacaklari konusunda kafalari karismakta ve kendilerini çaresiz hissetmektedir. Kadiköy Sifa Hastanesi uzmanlarindan Psikolog - Psikoterapist Fatma Tosun, çalisan annelerin suçluluk duygulari ile nasil basa çikabileceklerini ve yasamlarini nasil düzenleyebileceklerini anlatiyor.

Sabahlari ‘ayrilik saatlerinde’ yasanan sorunlar anneleri kaygilandirir “Acaba yanlis mi karar verdim?”, “Çalismasam daha mi iyi olurdu?”, “Isi biraksam mi?”, “Ben iyi bir anne miyim?” vs. gibi sorulari defalarca kendilerine sorarlar. Içsel bir çatisma yasarken de sorunlarin üstesinden gelmeye çalisirlar.

Aslinda “ Ben yeteri kadar iyi bir anne miyim?”, “Çocugumun ihtiyaçlarini gerektigi kadar karsilayabiliyor muyum?” ve çesitli nedenlerle ilgili yasanan ‘suçluluk duygulari’ sadece çalisan kadinlarin sikintisi degil, birçok annenin yasadigi ve ifade ettigi genel bir sikintidir.

Peki çalisan anne bu sorunlari nasil asabilir?

- Çalisan anne çocukla ilgili ortaya çikan sorunlarin hemen hepsini ‘çalisan anne’ olduguna, yeterli ilgiyi ve sevgiyi çocuguna gösteremedigine baglar. Öncelikle anneler her sorunda faturayi kendilerine çikarmaktan vazgeçmelidir.

- Ayrica çalisan anne olmaya karar vermesinin sorumlulugunu alarak, bu kararinin arkasinda durmali ve çalisan bir anne olarak hayatini nasil planlayacagini düsünmelidir.

- Çalisan kadinin en büyük sorunu evdeki ve isyerindeki sorumluluklarin getirdigi yüklerden dolayi zamanla olusan yorgunluk ve bikkinliktir. Bu nedenle çocukla ve evle ilgili sorumluluklari esiyle paylasmalidir. Esinden mutlaka destek istemelidir. Hatta bu destek grubunu olabildigince genisletilmelidir. Acil durumlarda yardim istenebilecek ekstra destek grubu olusturulmalidir. Güvenilir yakin arkadaslar, akrabalar vs.

- Çocugunuzu bakiciya ya da okula birakirken agladiginda, sizden güçlükle ayrildiginda; bu yastaki bir çocuk için bunun normal bir davranis oldugunu kabullenin. Kendinizi suçlu hissetmeyin. Onu susturmak için ikna etmeye çalismayin, özellikle “anne çalismak zorunda, para kazanmak zorunda” gibi. Bu yasta bunlari anlamadigi gibi kendi duygularinin da anlasilmadigini hisseder. Bu nedenle ayrilirken yanagina bir öpücük koyun ve sunlari söyleyin: “anne ise gidiyor diye üzgünsün, anneyi özlüyorsun, ben de seni çok özlüyorum. isten hemen sonra eve gelecegim” diyerek kisaca vedalasin. Aglamasi sürse dahi bu sahneyi çok uzatmayin. O sizden kisa bir sonra sakinlesecektir.

Çocugunuzun siz giderken görmesine izin verin. Gizlice kaçmaya çalismayin.

- Yapamadiginiz isler konusunda kendinizi bagislayin. Huzur içinde isinize gidin. Her seyi mükemmel yapmak zorunda olmadiginizi hatirlayin.

En çok yapilan hatalar:

- Yeteri kadar çocuguna ilgi gösteremedigini düsünen anne, kendini suçlu hissederek vaktinin çogunu çocuguna ayirir. Asiri ilgi gösterir.

- Sinir koymakta güçlük yasar, tolerans düzeyi yüksek davranislar sergiler.

- Çocugun her istedigini almaya çalisir.

- Suçluluk duygusuyla “HAYIR” demesi gereken yerlerde “EVET” der.

Böylelikle asiri ilgi ve ilgisizlik arasinda gidip - gelindiginde çocukta denge bozulabilir

Bu nedenle:

Planlama yapin.

Önceliklerinizi belirleyin.

Dinlenin. Kendinize zaman ayirin. Dinlenmis bir anne, dikkatini çocuguna daha iyi yönlendirebilir. Iki saat zoraki, yorgun bir sekilde çocukla vakit geçirmek yerine; bir saatini kendinize ayirmis, dinlenmis ve keyifli bir saat çocukla oyun oynayarak, onunla konusarak vakit geçirmek daha yararlidir.

Yardim istemeyi ögrenin. Esinizden, arkadaslarinizdan, ebeveynlerinizden. Belli araliklarla destek almak kendinizi iyi hissetmenizi saglar. “Evet” destekleniyorum, yalniz degilim duygusunu yasarsiniz.

Hafta da bir gün esinizle dönüsümlü olarak isinizden 1 saat erken çikabilirsiniz. Bu 1 saati iste baska bir gün telafi edebilirsiniz. Bunu basaramiyorsaniz, birkaç haftanizi zaman egitimine ayirarak çözebilirsiniz. Bu küçük durumlar çocuklar için çok önemlidir.

Eger çocugunuz okula gidiyor ve servisle geliyorsa bazi haftalar yuvadan siz alabilirsiniz.

Unutmayin ki kariyerinizi devam ettirmek istemeniz ya da çalismak zorunda olmaniz çocugunuzu daha az sevdiginizi göstermez.

Çalismayan bir anne olarak ta tam günlük bir ebeveynlik yapamayacaginizin farkinda olun. Hem yaptiginiz isten hem de anneliginizden keyif alin. Unutmayin ki çocuklarin asil ihtiyaci mutlu ve doyumlu bir anneye sahip olmalari. Bunun çocuklara daha iyi gelecegini hatirlayin.

Danisanlarimla görüsmelerimizde fark ettigim; çalisan annelerin bir kismi isten arta kalan zamaninin büyük bir bölümünü çocuklarina ayiriyorlar. Böylelikle dinlenmedikleri, sakinlemedikleri, kafalari düsüncelerle dolu oldugu için; çocuklariyla gergin, sinirli ve kizgin, hatta yasamlarinin birçok noktasinda onlari engel görebiliyorlar. Bu suçluluk duygulariyla da bas etmek için, çocuk karsisinda tutarsiz davranislar sergileyebiliyorlar.

Oysa yasamda denge kurmak gerekir. Isyerinde ‘çalisan rolü’, evde ‘es rolü’ – ‘anne rolü’, sosyal grubunda ‘arkadas rolü’ vs. Baktiginizda yasamda pek çok rolümüz var. Bu roller arasinda sikisip kalmak yerine, bu rollerimizle baris içinde oldugumuzda yasamimizda saglamamiz gereken uyum ve dengeyi de yaratmis oluruz.

Çocuklarin istekleri karsisinda daha sogukkanli olmak ve gereginde “hayir” diyebilmek önemlidir. Çocuga kati sinirlar koymak ne kadar zararli ise, sinir koymamakta bir o kadar zararlidir.

Ebeveynlerin çocuklariyla iliskilerinde, korkularinin ve endiselerinin yönetmemelerine özen göstermeleri daha yararlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası