Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ABD'LI EMZIRME UZMANINDAN ANNELERE UYARI: “Bebek cuk cuk sesi çikariyorsa, iyi ememiyordur”

Uluslararasi sertifikali bir emzirme danismani olan ABD'li Lisa Marasco, Acibadem Maslak Hastanesi'nde 9-10 Nisan’da düzenlenen “2010'da Anne Sütü ve Emzirmeye Dair Neler Biliyoruz- Bilimsel Bir Bakisla” Sempozyumu'na katilmak üzere Türkiye'ye geldi. 2009’da yayinlanan ‘Sütünüzü Nasil Artirabilirsiniz?’ adini tasiyan ve annelere verimli emzirme konusunda referans olan kitabin yazari olana Lisa Marasco, birikimlerini Türk anneleriyle paylasti.

Bebek sagligiyla ilgili uzmanlara, ebelere ve hemsirelere de emzirmenin inceliklerini ve basarili emzirmenin püf noktalarini anlatan Lisa Marasco, “Eger bebek çok fazla cuk cuk sesi çikartiyorsa bu iyi degil, bu bebegin annesinin memesini iyi ememedigini gösteriyor. Ayrica memelerin kocaman olmasi da annenin sütünün bol oldugunu göstermiyor” dedi.

Bazen bebeklerin damaklarindaki gizli yariklardan ya da dil kökü baglarindan kaynaklanan sorunlarla memeyi iyi kavrayamadiklarini, bu durumun da çok fazla çikartilan 'cuk cuk' sesleri arasinda kayboldugunu anlatan Marasco ve konusunda diger uzman konusmacilar konferansta su ilginç bilgileri verdiler:

Annenin gençlik döneminden itibaren obezite sorunu varsa, bu durum süt üretimini olumsuz etkiliyor.

Çok uzun süren stresli dönemler, vakumlu ya da kasikli (forsepsli) dogum, acil sezaryenler emzirmeyi olumsuz etkiliyor.

Asiri ödem sütün memelerden zor salgilanmasina neden oluyor. Ödemli annelerde süt 2-3 gün gecikerek geliyor, ödem azaldikça süt artiyor. Ödemi söktürmek için annelerin salatalik, karpuz, lahana yemesi öneriliyor.

Annenin yumurtaliginda çok fazla kist olmasi, testeron oranini artiriyor. Bu durumda 2-3 hafta sonra süt gelebiliyor. Kistlerden kurtulmanin yolu ise dogum.

Bazen plasenta rahim kaslarina yapisiyor, geç atiliyor ve çok fazla kanamaya neden olabiliyor. Plasenta içerde kalirsa süt üretimi etkilenebiliyor.

Anne önceki bebegini sezaryen ile dünyaya getirmisse, 35 yas üzerindeyse, çoklu gebelik varsa, süt üretimi gecikiyor.

Çok fazla nane yemek, nane çayi ve sigara içmek sütü azaltiyor.

Nezlede kullanilan bazi ilaçlar süt üretim hormonu olan prolaktini ve dolayisiyla sütün üretimini azaltiyor.

‘Çok fazla su içersem sütüm bol olur’ anlayisi dogru degil. Asiri su içme çok süt üretilecegi anlamina gelmiyor. Emziren anne susadikça içmeli.

Eger dil bagi sorunu nedeniyle bebek ememiyorsa bu bagin kesilmesi bebegin annesinin sütünü daha iyi almasini sagliyor. Ancak bu bagin kesilme isleminin mutlaka, bir uzman tarafindan yapilmasi gerekiyor.

Süt veremeyen annelerin memeleri kontrol edilmeli. Iki meme arasinda 3 parmaktan fazla aralik varsa bu anatomik bir bozuklugun göstergesi olabilecegi için bir risk faktörü.

Gebelik sirasinda memelerde damarlarin genislemesi görülmeli. Damarsiz memeden süt gelmeyebilir.

Meme çatlaklarinin çok fazla olmasi, emzirme süresini azaltacagindan, bebegin emmesiyle anne

DOGAYI ÖRNEK ALMALIYIZ

Memeliler için emzirmenin dogal bir süreç oldugunu ve emzirme sürecinde de doganin örnek alinmasi gerektigini vurgulayan Acibadem Maslak Hastanesi Yenidogan Uzmani Dr. Gülnihal Sarman, sunlari söyledi:

“Her memelinin sütü; kendi yapisina, yasam tarzina, büyüme hizina göre özel olarak olusuyor ve sunuluyor. Örnegin maymun yavrularinin, insan yavrusu gibi dogumdan hemen sonra hareket etme becerileri zayif. Bu yüzden anneleri ‘çanta’ gibi yanlarinda tasiyor ve sürekli bir tensel temas kuruyorlar. Bu yakinligin dogal sonuçlarindan biri de bebek istedikçe de emme sansinin olmasi. Iste emziren anneler de, dogayi örnek almali.

Emzirmekten korkmak yerine, bebeklerimizi hareketlenip de uzaklasana kadar tasimali, tensel temas kurmali ve onlar istedikçe emzirmeliyiz, bundan çekinmemeliyiz.”

DÜZENLI EMZIRMEK BEBEK ÖLÜMLERINI ÖNLEMEDE YÜZDE 13 ETKILI

Toplantida “Bebek Dostu” hastane uygulamasinin annelere emzirme aliskanliginin kazandirilmasina yaptigi katkilari anlatan Saglik Bakanligi Ana Çocuk Sagligi Genel Müdür Yardimcisi Dr. Sema Özbas, “Eskiden ilk 6 ay mutlaka ve sadece anne sütü verin diyorduk. Simdi yine, bunu söylüyoruz ancak annelerin emzirmeyi en az 2 yasina kadar sürdürmelerini istiyoruz. Çünkü sadece emzirmek bebek ölümlerinin önlenmesinde yüzde 13 oraninda etkili.’ diye konustu.

Dr. Sema Özbas, bebek dostu hastane uygulamalari hakkinda su bilgileri verdi:

Ilk 6 ayda anne sütü bebegin tüm ihtiyaçlarinin yüzde 100’ünü karsiliyor.

6-12 ayda yüzde 50’sini karsiliyor.

Uzamis emzirme süresi, büyüme ve bilissel islevlere olumlu etki yapiyor, kronik hastalik ve sismanlik riskini azaltiyor.

Dört ayin üzerinde anne sütü alan bebeklerin, ergenlik dönemindeki obeziteden kurtuldugunu bilimsel arastirma verileri ortaya koyuyor.

Bebek Dostu Hastaneler girisimini, Dünya Saglik Örgütü ve UNICEF baslatti. Dünyada 150 ülkede 20 bine yakin Bebek Dostu saglik kurulusu var.

Türkiye'de 81 ilde il egitim ekipleri var. Türkiye'de 2009 yili verilerine göre 725 Bebek Dostu Hastane var.

Ülkemizde 77 bebek dostu il var. Sadece Agri, Batman, Igdir ve Sirnak Bebek Dostu il degiller. Bu yil içinde olacaklar.

Türkiye'de ilk 6 ay anne sütü rakamlari bu yil yüzde 41,6’ya ulasti. Türkiye iyi durumda. Gelmek istedigimiz yere gelmedik, daha çok çalismamiz gerekiyor. Bebek ölümlerini düsürmeyi amaçladigimizdan anne sütü çok önemli.

2009 yili için bebek ölüm hizini 13,1 hesapliyoruz. 2013 yilinda binde 12’nin de altina inmeyi hedefliyoruz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası