Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ani Sevgi Gösterilerine Dikkat!

Ani sevgi gösterileri, evde beslediginiz kedi ya da köpegin ani ve hizli bir sekilde ayaklarini gögsünüze vurmasi ya da çocugunuzun hizla kosarak gögüs kafesinize ziplamasi kalbiniz için tehlikeli olabilir.

Darbelere yol açan; rekabet sporlari, çarpismalar, okullardaki beden egitimi dersleri, sert bir kartopu gibi etmenlere de dikkat.

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Özlem Batukan Esen, ‘Gögse gelen ani darbelerin olumsuz etkileri’ hakkinda bilgi verdi.

Gögse gelen toplar ani ölümle sonuçlanabilir!

Kalbe travma sonucu kalp durmasina neden olan olaylar % 30 oraninda, sporla ortaya çikmaktadir. Genellikle rekabet içeren ve hizli çarpmalarin oldugu; hokey, beyzbol, futbol, basketbol gibi çarpismalarin yogun oldugu sporlar ani kalp durmasi riski olusturur. Özellikle hokey ve beyzbol gibi sporlarda gögse alinan travma sonrasi ölüme gidis çok hizlidir. Bu hizli gidisin ana nedeni, gögüs duvarina çarpan topun etkisi ile kalpte ölümcül ritim bozukluklarinin gelismesi ve aninda müdahale edilmedigi takdirde ortaya çikan ani kalp durmasidir. Bu tür travmalarda olagandisi bir güç sarfiyatina da gerek yoktur. Ani ölümler, sporun kurallari içinde ortaya çikabilir. 10-12 metrelik mesafelerden 45 – 80 kilometre/ saat hiz araligindaki toplarin çarpmasi bu etkiyi yaratmaktadir. Bu tür ölümle sonuçlanan spor karsilasmalari sirasinda gögüs duvarini koruyan kiyafetlerin giyilmesi kalbin korunmasinda etkili bir rol oynamaktadir.

Dövüs sporlarindaki travmalara dikkat!

Gögse gelen darbe en çok gögüs duvarinin ortasina ve sol meme üzerinde etkili olmaktadir. Travma ne kadar küçük bir alanda ve hizli yasanirsa, ölüm daha çok görülmektedir. Bunlar da vücut vücuda çarpisma, yuvarlanma, tekme, karate, judo gibi dövüs sporlarinda olusan darbelerle ortaya çikmaktadir.

Beden egitimi derslerinde çarpismalar ölümle sonuçlanabilir

Ani ritim bozulmasi ile ortaya çikan ölümlerin en önemli nedenlerinden biri de % 30 oraninda, okul alanlarinda beden egitimi derslerindeki çarpismalar ve gögse gelen darbelerdir. 12-13’lü yaslarda beden egitimi derslerinde ögrenciler çarpmalar sonucu ani kalp ölüm nedeniyle kaybedilmektedir.

Ailesinde erken yasta ve ani kalp ölümü hikayesi bulunan gençlerin özellikle kalp hastaliklari yönünden degerlendirilmesi gerekir. Çünkü yapisal bir kalp hastaligi, fark edilmeyen ritim bozuklugu ve kalp kasi hastaliklari olanlar, ani çarpma ve travmalar nedeniyle, ölüm tehlikesi ile karsi karsiya gelebilir. Bu nedenle çocuklarin küçük yaslardaki sikayetlerinin dikkate alinmasi çok önemlidir. Nefes daralmasi ve çarpinti gibi sikayetler dile getiren çocuklarin, kalp hastaliklari yönünden tahlil ve tetkiklerinin yaptirilmasi gerekir. Okullarda beden egitimi derslerinde kullanilmak üzere, çarpmanin etkisi ile kalbi duran kisiye egitimli profesyonel personel tarafindan, kalp masaji ve defibrilatörle elektrosok uygulanmalidir.

Evde beslediginiz hayvana ve çocugunuza da dikkat edin!

Kalbin ölümcül bir aritmi ile durmasinin en önemli nedenlerinden biri de, gögse gelen travmalarin

% 15 oraninda, genis bir alanda etkili olmasidir. Evcil hayvan beslemek, stres alici ve rahatlatici etkisi ile kalp sagligina olumlu etki yapmaktadir. Ancak evde beslediginiz kedi ya da köpeklerin de ani pati darbeleri, ritim bozukluklarina neden olabilir. Gögse gelen ani darbelerin yikici bir etki yapmasi için çok sert ve küçük bir alani kaplamasi gerekir. Ancak aniden gögsünüze dogru atlayan ve patileri ile sert bir darbe olusturan ev hayvanlarina da dikkat edilmesi gerekir. Ayni sekilde küçük çocuklarin da yumruk ve kafa darbelerine karsi dikkatli olunmalidir. Çünkü ani bir sekilde gögsünüze alacaginiz bir kafa darbesi ya da kosarak hizli bir sekilde gögüs bölgenize atlayan çocugunuzun olusturdugu darbe, ani ritim bozukluklarina yol açabilir.

Hayvan darbeleri ölümcül olabiliyor!

Yalnizca evde beslenen evcil hayvanlar degil, özellikle Anadolu’da hayvan toslamasi ya da gögse alinan çifte darbeleri kalp damarlarina geldiginde damar tikanmasina ve enfarktüse neden olmaktadir. Ancak bu tür sert darbeler daha çok ani ritim bozukluguna bagli ölümlere yol açmaktadir.

Kalpte organik bir sorun varsa, darbeye bagli ölümler daha sik görülmektedir.

Trafik kazalarinda otomobil direksiyonu riski!

Trafik kazalari sirasinda otomobil direksiyonu ve bazi durumlarda yeterince açilmayan hava yastiklarinin gögüs duvarina çarpmasi ile kalp üzerinde travmatik bir etki olusturmaktadir. Bu etki ile kalp, gögüs kemigi ile sirt kemikleri arasinda sikisarak ciddi ölümcül durumlar ortaya çikmaktadir. Bu durumlar ani kalp ölümü, ölümcül aritmiler, kalp duvarlarinin veya kapaklarinin yirtilmasi gibi ciddi durumlar olarak siralanabilir.

Kalpte ani ritim bozukluguna bagli ölümlere neden olan günlük aktiviteler:

Oyun amaçli yapilan boks maçi

Hiçkiriklarin geçmesi için gögse uygulanan baski

Hizli ve sert kartopunun gögse isabet etmesi

Trafik kazalari

(Trafik kazalarinda esnek olan gögüs ön kemikleri ile sirttaki omur kemikleri arasinda kalbin sikismasi, ritim bozukluguna ve kalbin durmasina neden olabilir)

Ani kalp durmasinda saniyeler çok önemlidir!

Ani kalp durmasi saniyeler içinde solunum durmasi ile sonuçlanir. Bu durumda yasam destegi (resüssitasyon) adi verilen kalp akciger canlandirma isleminin kurallarina uygun olarak yapilmasi hayat kurtaricidir. Ani kalp durmasindan itibaren ilk 4 dakikada canlandirma islemine baslanmasi gereklidir. Çünkü 4 dakikadan sonra beyinde hücre kaybi baslamaktadir. 10 dakikadan sonra ise geri dönüsümsüz beyin hasari ve beyin ölümü söz konusu olmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası