Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara Sari Nokta riskini dört kat artiriyor

Amerikan Saglik Birligi’ne göre Amerika’da 10 milyondan fazla kisiyi etkileyen Sari Nokta Hastaligi 65 yas üzerindeki görme kayiplarinin en önemli sebepleri arasinda yer aliyor. 2007 yilinda Göz Bilim Arsivi’nde yayinlanan habere göre sigara içen kisiler, içmeyenlere göre 4 kat daha fazla risk altinda bulunuyor.

Dr. Sanjay Gupta’nin yaptigi açiklamaya göre, Sari Nokta Hastaligi’nin en önemli sebebi yas faktörü… Bu hastalik genellikle 50 yasindan sonra görülmeye basliyor... 75 yasina gelmis kisilerin % 15’inde Sari Nokta Hastaligina rastlanabiliyor. Ancak sigara içiyorsaniz Sari Nokta Hastaligi’na yakalanma riski 4 kat daha fazla oluyor.

Sari Nokta Hastaligi göz merkezine zarar vererek kitap okumak, araba kullanmak hatta yüzleri seçebilmek gibi görme eylemlerini yapabilmeyi engelliyor. Retinanin merkezi olan makula, gözün arka kisminda bulunuyor. Makula zarar gördügü zaman görüntüler bulaniklasmaya basliyor.

Yapilan arastirmaya göre eskiden sigara içmis kisiler hiç sigara içmemislere göre 3 kat, içmeye devam eden kisiler ise hiç sigara kullanmamis kisilere göre 4 kat daha fazla risk tasiyor. Sigaranin insan vücudunda yol açtigi diger hastaliklardan korunmak için de sigarayi birakmak önem tasiyor.

Sari Nokta hastaligina karsi gözlerinizi sigarayi birakarak ve lutein yönünden zengin besinler ile beslenerek koruyabilirsiniz. Ancak yeterli derecede lutein almak sigarayi birakmak kadar zor… Çünkü yeterli miktarda luteini alabilmek için bazi besinlerden çok fazla miktarda (günde 1,2 kg misir veya 48 adet yumurta gibi) tüketmek gerekmektedir. Uzmanlarin bunun için tavsiyesi ise luteini *mikronutrisyon ürünleri yani lutein ve antioksidan destegi olarak disaridan almak.

*Mikronutrisyon, mikro beslenme ile es anlamli olup, özellikle vücut için gerekli besin desteklerinin istenen oranda alinmasi seklinde tanimlanabilir. Mikro beslenmenin en net örneklerinden birinin vitaminler oldugu söylenebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası