Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEKLERIN KALBINI EN ÇOK BU HASTALIKLAR YORUYOR

Tüm dünyada yaklasik bin canli dogumdan 5-6’si dogumsal kalp hastaligi ile dünyaya geliyor. Türkiye’de kapsamli bir arastirma yapilmamis olsa da, her 100 dogumdan birinde dogumsal kalp hastaligi bulundugu tahmin ediliyor. Acibadem Bakirköy Hastanesi Pediatrik Kardiyoloji Bölüm Sorumlusu Prof. Dr. Ayse Sarioglu, Türkiye’de bir yilda dünyaya gelen bebek sayisinin fazlaligi nedeniyle, 100 dogumdan birinde kalp anomalisi bulunmasinin ciddi bir oran olduguna dikkati çekti.

Prof. Dr. Ayse Sarioglu, anne karnindaki bebekte hangi anomalilerin olabilecegi hakkinda su bilgileri verdi:

En sik görülen anomalilerin basinda, kalpte ve kalpten çikan damarlarda olan dogustan anormallikler geliyor.

Kalp dört odacikli bir organdir. Bu odaciklar arasinda bölmeler vardir. Bu bölmelerde delikler olabilir. Biz bu deliklere VSD ve ASD adini veriyoruz.

Kalpten çikan damarlarla ilgili anomaliler de vardir. Damarlardan birisi olmayabilir. Damarlar ince veya dar olabilir, damarlarin çikisi ters olabilir (transpozisyon). Bu anomali de sik görülmektedir. Damarlarin her ikisi sag karinciktan çikabilir.

Kalp kulakçiklari ve karinciklari arasinda kapaklar var, bunlarla ilgili sorunlar görülebilir. Bebekte dogustan kalp kapagi olmayabilir.

Kapaklarda darlik yetersizlik olabilir.

Kapaktan geriye kan kaçirma olabilir.

Karinciklar çok küçük olabilir.

Karinciklar hiç gelismemis olabilir.

Kalpten çikan damarlarda sorunlar olabilir.

Damarin herhangi bir yerinde darlik olusabilir.

Akcigerlerden kalbe dönen damarlar yanlis yerlere dönebilir.

YÜZDE 90’ININ NEDENI BILINMIYOR

Kalpteki anormalliklerin yüzde 90’inin nedenini bilmediklerini, sadece yüzde 10’unun sebebinin bilindigini ifade eden Prof. Dr. Ayse Sarioglu, bu yüzde 10’luk oranin içinde anne adaylarinin hamilelik döneminden önce ve hamileligin ilk aylarinda yaptiklari yanlislarin etkili oldugunu söyledi. Hamilelik sirasinda gösterilecek özenin hamilelik öncesinde de gösterilmesinin önemine isaret eden Prof. Sarioglu, “Bu nedenle biz anne adaylarina hamileliklerini planli bir sekilde gerçeklestirmelerini öneriyoruz. Tasidiklari birtakim risklerin önceden belirlenebilmesi amaciyla hekim kontrolünden geçmelerini istiyoruz” dedi.

BEBEKTE ANOMALININ BILINEN NEDENLERI NELERDIR?

- Ailede bulunan hastaliklar: Ailede kardeslerden birinde annede, babada, teyzede, halada yani yakin akrabalarda dogumsal kalp hastaligi bulunmasi bu riski artiriyor.

Enfeksiyon geçirilmesi: Hamileligin ilk 3 ayinda anne adayinda, döküntülü hastalik görülmesi de bu sorunlara yol açabiliyor. Viral enfeksiyonlar özellikle kizamikçik olarak bilenen hastalik kalp anomalileri açisindan büyük risk yaratiyor. Bu nedenle genç kizlarimizin kizamikçik asisiyla asilanmasini istiyoruz.

- Kromozom anomalileri: Bazi kromozom anomalileri örnegin Down sendromu tesbit edildiyse, Trizomi dedigimiz anomaliler varsa dikkatli olunmali. Eger bebegin bagirsaklari ve böbreklerinde dogustan anomali varsa, anne karninda tespit edildiyse, bebegin kalbinde de anomali olabiliyor.

- Sigara ve alkol kullanimi: Bu da sorunlara neden oluyor, özellikle alkol kullanimi soruna yol açiyor. Sigara bebegin gelismesine de engel oluyor

- Ilaç kullanimi: Antibiyotikler, bazi agri kesiciler, sakinlestiriciler, epilepsi ilaçlari, anfetamin ilaç grubu, akne ilaçlari, tiroid ilaçlarinin insülin ilaçlarinin bebek üzerinde çok etkisi yok, ama tiroid ilaçlari bazen bebekte hipotirodi (tiroid bezinin yetersiz çalismasi) sorunun olusmasina neden oluyor. Bu nedenle diyabet ve tiroid hastalarinin hamileliklerini planli gerçeklestirmeleri, kadin dogum uzmanlari ve dahiliye uzmanlariyla görüsmeleri gerekiyor. Ayni sekilde kalp hastalari da bazi ilaçlar aldiklari için, bu kani sulandirici ilaçlarin kullaniminin da düzenlenmesi önem tasiyor.

- Röntgene maruz kalmak: Röntgen isinlari bebeklere zarar veriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası