Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hareketsiz yasam ödeme neden oluyor!

Vücudumuzda normal kosullar altinda alinan sivi miktari ile atilan sivi miktari arasinda bir denge söz konusudur. Dolasim sistemimiz kalpten aldigi siviyi kan damarlari ile dokulara tasir. Dokularin ihtiyaci olan oksijeni ve besin ögelerini içeren bu sivi, dokulara gelindiginde kan damarlarindan ilgili dokulara aktarilir, besin ögeleri kullanildiktan sonra tekrar kan damarlari araciligiyla kalbe geri döner. Hareketsizlik, iklimsel faktörler, ilaç kullanimi gibi çesitli durumlarda ise bu sivida dengesizlik yasanir ve vücutta ödemler (sivi tutulumu) olusur. Kadiköy Sifa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Dyt. Rabia Yurdagül vücutta olusan ödemlerin nedenleri ve alinabilecek önlemleri anlatiyor.

Vücutta ödem olusmasina neden olan durumlar

Hareketsizlik: Normalde bacak kaslari yürürken veya kosarken kan damarlarini sikistirarak kanin akimini saglar. Kaslar hareketsiz kaldiginda kan venlerde toplanir ve siviyi dokulardan kan damarlarina aktarim zorlasir ve sivi dokularda birikir, ödem olusur. Özellikle otobüs veya uçak yolculugu gibi uzun süre hareketsiz kalinan durumlarda ayak bilegi ve ayaklarda sivi tutulumu gözlenir.

Isi: Fazla isi kan damarlarinin genislemesine neden olur ve sivinin dokulara geçisini kolaylastirarak ödeme sebep olur. Yüksek nem bu tabloyu daha da agirlastirir.

Lodos: Bedensel ve ruhsal açidan insan sagligini olumsuz yönde etkileyen ve uykusuzluk veya asiri uyku hali, bas ve mide agrisi, yorgunluk, huzursuzluk, istahsizlik veya asiri istah gibi pek çok probleme neden olan lodos vücutta su toplanmasi ve siskinlige neden olan önemli bir faktördür.

Ilaç kullanimi: Bazi ilaçlar (steroid, HRT, nonsteroitantiinflamatuvar ilaçlar, kan basinci düzenleyici bazi ilaçlar gibi) kan damarlarindan ayrilan sivinin hizinin ayarlanmasini etkileyerek ödeme neden olurlar.

Tuzlu besin tüketimi: Vücut dokularinin belli oranlarda tuza ihtiyaci vardir, ancak fazla tuz tüketildiginde vücut bu tuzu yapisinda suyu tutarak seyreltir ve sonuçta ödem olusur.

Menstürasyon ve hamilelik: Hormon seviyelerindeki degisim vücuda giren ve atilan sivi dengesini etkileyerek sivi tutulumuna neden olur.

Çesitli hastaliklar: Kalp hastaligi, böbrek hastaligi, tiroit, lenfödem ve karaciger hastaligi gibi hastalik tablolarinda, kan pihtilasmasinda, enfeksiyon ve inflamasyonlarda ve tümör gibi durumlarda vücudun sivi dengesi bozularak ödem olusur.

Göz kapaklari, eller ve ayaklarda asiri sisme, agirlik artisi, bacaklarda asiri terleme, yüksek kan basinci ve nabiz ödem durumunda görülen belli basli belirtilerdir. Ödemin altinda çok ciddi bir saglik problemi yer alabilir, bu nedenle iyi gözlemlemek ve gerektiginde doktora basvurmak gerekir.

Ödemi engellemek için ;

Yeterli miktarda su tüketin. (35 ml/kg/gün)

Sodyum alimini azaltin. Yüksek sodyum sivi tutumunu artirir.

Tükettiginiz besinlere dikkat edin. Karahindiba (dandelion), kabuklu armut, maydanoz, salatalik, elma, üzüm, kabak, portakal, tam tahil ürünleri, yesil yaprakli sebzeler, tarçin ve karanfille yapilmis çay, kiraz sapi, misir püskülü, avokado yapragindan hazirlanmis karisim vücuttan ödemi atmaya yardimciyken, salamura ve tursu gibi tuzlu yiyecekler, alkol, kola, kafein, çikolata, seker, soya sosu gibi besinler, asiri protein ve süt ürünleri tüketimi, meyankökü içeren besinler vücutta ödemi artiran besinlerdir.

Saglikli kilo diliminde yer alin. Fazla kilo damarlar üzerinde ekstra basinç olusmasina ve dolasimin yavaslamasina ve sonuçta vücuttaki sivi dengesinin bozulmasina neden olur.

Egzersiz yapin. Düzenli fiziksel aktivite dolasim sistemi için uyaricidir ve sivi dengesini düzenlemeye yardimcidir.

Masaj yaptirin. Masaj vücudun ödeminin çözülmesine yardim eder.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası