Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hareketsiz yasam ödeme neden oluyor!

Vücudumuzda normal kosullar altinda alinan sivi miktari ile atilan sivi miktari arasinda bir denge söz konusudur. Dolasim sistemimiz kalpten aldigi siviyi kan damarlari ile dokulara tasir. Dokularin ihtiyaci olan oksijeni ve besin ögelerini içeren bu sivi, dokulara gelindiginde kan damarlarindan ilgili dokulara aktarilir, besin ögeleri kullanildiktan sonra tekrar kan damarlari araciligiyla kalbe geri döner. Hareketsizlik, iklimsel faktörler, ilaç kullanimi gibi çesitli durumlarda ise bu sivida dengesizlik yasanir ve vücutta ödemler (sivi tutulumu) olusur. Kadiköy Sifa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Dyt. Rabia Yurdagül vücutta olusan ödemlerin nedenleri ve alinabilecek önlemleri anlatiyor.

Vücutta ödem olusmasina neden olan durumlar

Hareketsizlik: Normalde bacak kaslari yürürken veya kosarken kan damarlarini sikistirarak kanin akimini saglar. Kaslar hareketsiz kaldiginda kan venlerde toplanir ve siviyi dokulardan kan damarlarina aktarim zorlasir ve sivi dokularda birikir, ödem olusur. Özellikle otobüs veya uçak yolculugu gibi uzun süre hareketsiz kalinan durumlarda ayak bilegi ve ayaklarda sivi tutulumu gözlenir.

Isi: Fazla isi kan damarlarinin genislemesine neden olur ve sivinin dokulara geçisini kolaylastirarak ödeme sebep olur. Yüksek nem bu tabloyu daha da agirlastirir.

Lodos: Bedensel ve ruhsal açidan insan sagligini olumsuz yönde etkileyen ve uykusuzluk veya asiri uyku hali, bas ve mide agrisi, yorgunluk, huzursuzluk, istahsizlik veya asiri istah gibi pek çok probleme neden olan lodos vücutta su toplanmasi ve siskinlige neden olan önemli bir faktördür.

Ilaç kullanimi: Bazi ilaçlar (steroid, HRT, nonsteroitantiinflamatuvar ilaçlar, kan basinci düzenleyici bazi ilaçlar gibi) kan damarlarindan ayrilan sivinin hizinin ayarlanmasini etkileyerek ödeme neden olurlar.

Tuzlu besin tüketimi: Vücut dokularinin belli oranlarda tuza ihtiyaci vardir, ancak fazla tuz tüketildiginde vücut bu tuzu yapisinda suyu tutarak seyreltir ve sonuçta ödem olusur.

Menstürasyon ve hamilelik: Hormon seviyelerindeki degisim vücuda giren ve atilan sivi dengesini etkileyerek sivi tutulumuna neden olur.

Çesitli hastaliklar: Kalp hastaligi, böbrek hastaligi, tiroit, lenfödem ve karaciger hastaligi gibi hastalik tablolarinda, kan pihtilasmasinda, enfeksiyon ve inflamasyonlarda ve tümör gibi durumlarda vücudun sivi dengesi bozularak ödem olusur.

Göz kapaklari, eller ve ayaklarda asiri sisme, agirlik artisi, bacaklarda asiri terleme, yüksek kan basinci ve nabiz ödem durumunda görülen belli basli belirtilerdir. Ödemin altinda çok ciddi bir saglik problemi yer alabilir, bu nedenle iyi gözlemlemek ve gerektiginde doktora basvurmak gerekir.

Ödemi engellemek için ;

Yeterli miktarda su tüketin. (35 ml/kg/gün)

Sodyum alimini azaltin. Yüksek sodyum sivi tutumunu artirir.

Tükettiginiz besinlere dikkat edin. Karahindiba (dandelion), kabuklu armut, maydanoz, salatalik, elma, üzüm, kabak, portakal, tam tahil ürünleri, yesil yaprakli sebzeler, tarçin ve karanfille yapilmis çay, kiraz sapi, misir püskülü, avokado yapragindan hazirlanmis karisim vücuttan ödemi atmaya yardimciyken, salamura ve tursu gibi tuzlu yiyecekler, alkol, kola, kafein, çikolata, seker, soya sosu gibi besinler, asiri protein ve süt ürünleri tüketimi, meyankökü içeren besinler vücutta ödemi artiran besinlerdir.

Saglikli kilo diliminde yer alin. Fazla kilo damarlar üzerinde ekstra basinç olusmasina ve dolasimin yavaslamasina ve sonuçta vücuttaki sivi dengesinin bozulmasina neden olur.

Egzersiz yapin. Düzenli fiziksel aktivite dolasim sistemi için uyaricidir ve sivi dengesini düzenlemeye yardimcidir.

Masaj yaptirin. Masaj vücudun ödeminin çözülmesine yardim eder.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası