Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OBEZITEYE KARSI ÖNLEM DOGAR DOGMAZ BASLAR

Çocukluk çaginda saglikli beslenme, çocugun eriskin yasta genetik potansiyeline uygun bir vücut yapisina erisebilmesi ve saglikli bir eriskin olabilmesi için de gereklidir. Yasamin ilk iki yili, büyümenin ve gelismenin en hizli oldugu dönemdir ve bu dönemdeki saglikli beslenmenin tüm yasam üzerine etkisi vardir.

Memorial Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Dicle Inanç, bebeklerin beslenme düzeninde dikkat edilmesi gerekenler hakkinda bilgi verdi.

Obezite, Kanser ve Damar Sertligine Karsi Anne Sütü

Dünya Saglik Örgütü [DSÖ], anne sütü ile beslenmenin 2 yasina kadar sürdürülmesini önermektedir. Ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde basta enfeksiyon hastaliklari olmak üzere birçok hastaligin görülme sikligi azalmakta, beyin gelisimi daha iyi olmaktadir.Yine anne sütü ile beslenen çocuklarda ileri yaslarda allerji, obezite, tip 1 diyabet, kanser, ateroskleroz [damar sertligi] gibi hastaliklara daha az rastlanmaktadir.

Beden Kitle Endeksi 95’in Üzerindeyse, Obez

Obezite [sismanlik] enerji aliminin, enerji harcamasini astigi durumlarda ortaya çikan asiri ve orantisiz yag depolanmasidir. Obez çocuklarin büyük bir bölümünde altta yatan önemli bir neden bulunmaz, bunlar “basit veya eksojen obezite” olarak adlandirilir. Hormonal, genetik veya diger nedenlerden dolayi ortaya çikan obeziteye ise “sekonder ikincil obezite veya endojen obezite” denir. Yasla degisebilmekle birlikte normal kisilerde vücut agirliginin 1\4 -1\ 6 arasinda degisen bir orani yag dokusudur. Yag dokusu ilk 2 yasta fazladir, bu dönemden sonra giderek azalir ve 7-8 yaslarindan sonra tekrar artmaya baslar ve çocuk ergenlik dönemine girmeye hazir hale gelir. Çocuklarda obezitenin degerlendirilmesinde boya göre agirlik ve vücut yag kitlesini yansitan ölçümler kullanilir. Buna göre tanimlama yapilacak olursa obezite; çocugun agirliginin boyuna uyan ideal agirliktan %20 fazla olmasidir. Vücuttaki yag kitlesini direkt olarak ölçen yöntemler zor ve pahali oldugundan, sonuçlari direkt yöntemlere paralellik gösteren “beden kitle indeksi” (BKI) kullanilir. Bu indeks vücut agirliginin boyun metre cinsinden karesine bölünmesi ile elde edilir (agirlik/boy2). Çocuklar için yasa ve cinse göre gelistirilmis BKI persentil egrileri vardir. Bu egrilere göre degerlendirildiginde BKI›95 olan çocuklar obez olarak kabul edilirler.

Obezite, Yasam Süresini Kisaltan Etkenlerdendir.

Sismanlik ile hipertansiyon, kardiyovasküler hastaliklar, diyabet gibi birçok hastalik arasinda her yas grubunda siki bir iliski oldugu, sisman kisilerde yasam süresinin kisaldigi, ayrica eriskin sismanlarin büyük çogunlugunda bu durumun baslangicinin çocukluk yaslarina uzandigi iyi bilinmektedir. Bu nedenle çocukluk yaslarindaki sismanlik günümüzde önemli bir toplum sagligi sorunudur. Toplum sagliginin gelecegi yönünden büyük risk tasiyan bu durum nedeniyle rutin saglik kontrollerinde çocuklarin vücut agirligi ve agirliktaki artis çocuk doktorlari tarafindan dikkatle izlenmeli ve gerekli önlemler alinmali, aileler bu konuda mutlaka uyarilmalidir.

Obezitede Rolü Olan Faktörler

1-Genetik Faktörler; bazi çocuklar ailesel olarak obeziteye daha yatkindir.

2-Çevresel Faktörler: aktivite azligi, ailenin gelir durumu, hareket azligi, TV seyretme

3-Beslenme Bozuklugu, fazla kalori alinmasi

4-Psikolojik Faktörler; aile içi ve arkadas çevresindeki olumsuzluklar

Anne Babanin Kilosu da Önemli

Obezite tanisinda çocugun boya göre tartisi kadar vücut yagi orani, çocugun boyu ve anne-babasinin tartisi da önemlidir.

Obez Çocuklar Ergenlige Daha Erken Giriyor

Obez çocuklar genellikle ergenlige daha erken girerler, yasitlarina göre uzun boylu olsalar bile, epifiz kikirdaklari daha erken kapanarak biraz daha kisa boylu olabilirler. Özellikle obez kizlarda insülin direnci geliserek yumurtalik kistleri gelisebilir ve ileride adet düzensizlikleri ve asiri tüylenme görülebilir. Karacigerde yaglanma ve safra tasi olusumu daha sikdir. Obez çocuklarda boyun ve gögüs bölgesindeki asiri yag birikimi solunum yollarina baski yapar ve uykuda soluk alip verme bozulabilir, obstruktif uyku apne sendromu gelisir ve uykusuz kalan çocuklarin okul basarisi düser.

Yasa Uygun Diyet ve Aktivite Programi

Tedavide yasa uygun kalorili ve diyetisyen kontrolünde bir diyet ve aktivitenin arttirilmasi esastir. Bu dönemde ayrica büyüme ve gelismelerinin düzenli olarak izlenmesi de önemlidir. Aktivite arttirilmasi için öncelikle televizyon ve bilgisayar basinda geçirilen saatlerin azaltilmasi gereklidir. Bu sürenin günde toplam 1,5 – 2 saati geçmemesi uygundur. Çocuklarin dogal aktivitelerini yapabilecekleri ortamlarin hazirlanmasi çok önemlidir. Obezite nedeniyle kendisiyle ya da çevresiyle sorun yasayan obez çocugun yemek ve aktivite aliskanliklarinda önemli degisiklikler yapmasi kolay olmayabilir. Bunun için aile ve yakin çevre destegine ihtiyaç vardir.

OBEZITEYI ÖNLEMEYE YÖNELIK YASAM TARZI ÖNERILERI

• Yasamin ilk 6 ayinda bebekler yalniz anne sütü ile beslenmeli
• Bebek doyduktan sonra mamayi bitirmek için zorlanmamali
• Çocukluk çaginda yüksek kalorili gidalardan kaçinilmali
• Sekerli ve gazli içecekler yerine su, ayran, süt tercih edilmeli
• Çocuklara sebze yemekleri, baklagiller ve salata yeme aliskanligi kazandirilmali
• Düzenli ögünler halinde yemek yeme aliskanligi edinilmeli (3 ana 3 ara), ögün atlanmamali (özellikle kahvalti)
• Yemekler yavas ve iyice çignenerek yenmeli, gelisigüzel atistirmalardan kaçinilmali
• Bol su içilmeli
• Hazir besinlerden uzak durulmali
• Çocuklarin okul kantinlerinden beslenmesi önlenmeli, mümkünse kantinlerde satilanlar denetlenmeli
• Asansör yerine merdiven kullanilmali
• Yakin mesafelere yürüyerek gitmeli
• Televizyon ve bilgisayar basinda geçirilen süre kisitlanmali
• Her firsatta ve hafta sonlari spor yapmali
• Beden egitimi dersleri özendirilmeli ve artirilmali
• Çocuklar erken yaslardan itibaren anne ve babalarinin beslenme tarzini taklit ettiginden, ebeveynler olarak iyi örnek olunmali
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası