Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TEKNOLOJIK CIHAZLARLA KALP CHECK-UP’I ‘YASAM KURTARIYOR’

Tüm dünyada oldugu gibi ülkemizde de kalp damar hastaliklari ölüm nedenleri arasinda ilk sirada yer aliyor. Oysa düzenli olarak yapilan kardiyolojik check-up ile bu hastaliga zemin hazirlayan risk faktörleri belirlenebiliyor veya hastalik erken dönemde teshis edilebiliyor!

Türk Kardiyoloji Dernegi’nin arastirmalarina göre, dünyada 17 milyon, ülkemizde ise her yil 190 bin kisi kalp – damar hastaliklari nedeniyle hayatini kaybediyor. Arastirmalar, önlem alinmadigi takdirde 2010 yilinda bu sayinin yaklasik 300 bine ulasacagini gösteriyor. Uzmanlar tehlike kapiyi çalmadan kalp-check-up’i yaptirmayi öneriyor. International Hospital’den Kardiyoloji Uzmani Dr. Isik Erdogan, kalp damar hastaliklarinin herhangi bir belirti vermeden sinsi sinsi gelisebildigine ve son yillarda genç yetiskinleri de etkisi aldigina dikkat çekerek, “Bu nedenle hiçbir yakinmasi bile olmasa herkes 20’li yaslarda kolesterol, kan sekeri ve kan basinci degerlerini ölçtürmeli. Eger degerler normal çikarsa 30 yasina kadar 5 yilda bir, 30-40 yas araliginda 3 yilda bir, 40 yasindan sonra ise risk durumuna göre 1-3 yillik periyotlarla yaptirmali” diyor.

Check – up hangi asamalardan olusuyor?

Kalp check-up’i doktor muayenesi ile basliyor. Öncelikle basvuran kisinin kalp sagligiyla ilgili bilgiler edinmek için çesitli sorular yöneltiliyor: Kalp hastaligi belirtilerine yönelik yakinmalar var mi? Sigara ile alkol tüketimi, obezite, diyabet, hipertansiyon veya ailede kalp hastaligi öyküsünün varligi gibi risk faktörleri mevcut mu? gibi sorularla hastanin detayli öyküsü aliniyor. Hastadan istenen ‘kolesterol’ ile ‘trigliserid’ gibi maddelerin kandaki degerlerinin belirlenmesine yönelik yapilan tahlil sonuçlari ve detayli muayenede süpheli bulgular elde edilmisse veya hasta risk faktörüne sahipse, daha ileri tetkiklere basvuruluyor. Bu ileri tetkikleri söyle siralayabiliriz:

ELEKTROKARDIYOGRAFI (EKG)

Elektrokardiyografi kardiyak degerlendirmede muayeneden sonra ilk basvurulan tetkiktir. Kalbin elektiriksel aktivitesinin kaydedilmesi ile ritm bozukluklari, kalp krizi ( geçirilmis ya da yeni gelisen kriz), gögüs agrisi sirasinda alinirsa kriz düzeyine varmayan, ancak kalp kasinda beslenme bozuklugu yaratan damar daralmalari, yüksek tansiyona bagli degisiklikler VE bazi kalp kasi hastaliklari basta olmak üzere kalp hastaliginin farkli sekilleri hakkinda bilgi veriyor.

NASIL UYGULANIYOR? Gögüs bölgesine, el ve ayak bileklerine yerlestirilen elektrotlar bir cihaza baglaniyor. Cihaz kalpten gelen elektriksel dalgalari kagida aktariyor ve sonuç rapor ediliyor.

Ancak EKG’nin normal çikmasi kalbin tümüyle saglikli oldugu anlamina gelmiyor, çünkü bu test kalpteki her fonksiyonu göstermiyor.

NE ZAMAN BASVURULUYOR?

· Kalbin ritim ve iletim bozukluklarinin tespit edilmesinde,

· Gögüs agrili durumlarda kalp krizi veya krize yakin durumlarin saptanmasinda.

EFOR TESTI

Efor testi, kosu bandi üzerinde ya da bisiklet ile, kalp yükünü giderek artiracak sekilde, belli bir süre ve hizla egzersiz yapilirken EKG ve kan basincinin sürekli takip edilmesi ve belli araliklarla kayit alinmasi esasina dayanan bir yöntem.

NASIL YAPILIYOR? Efor testinde amaç; kalbe giderek artan yük getirmek ve kalp hizini hastanin yasina göre hesaplanan belli bir asgari degere ulastirmak. Bunun için de efor testinin baslangicinda kosu bandi yavas ve az egimle hareket ediyor. Hasta yürürken en yaygin olarak kullanilan protokolde her 3 dakikada bir, hiz ve egimde artis uygulaniyor. Test boyunca hastadan alinan EKG kayitlari ekranda takip ediliyor. Ayni zamanda egzersizle kalp ritmindeki veya tansiyon degerindeki degisiklikler, gögüs agrisi ve nefes darligi gibi sikayetlerin olup olmadigi da kaydediliyor.

NE ZAMAN BASVURULUYOR?

Efor testi en çok koroner yetersizlik (kalbi besleyen atardamarlarda darlik veya tikaniklik olmasi) tanisinin konulmasi için uygulaniyor. Koroner yetersizlik de belirti vermeden gelisebildigi için hiçbir yakinmasi olmasa bile 40 yas üzerindeki kisilere check-up yapmak amaciyla,

Koroner yetersizlik tanisi konan hastalarin takibinde,

Kalp krizi sonrasinda tedavinin yeterli olup olmadiginin belirlenmesi ve hastaya girisim yapilmasi konusunda karar verme süreçlerinde,

Bazim ritim problemlerinde,

Kalp kapak hastaliklarinda operasyon zamaninin degerlendirilmesinde,

Çarpinti ile bayilma gibi sikayetlerin kardiyak sebeplerinin arastirilmasinda.

RITIM HOLTER

Kalp ritmindeki degisikliklerin ve normal degerlerden sapan diger EKG bulgularinin aninda kaydedilmesini saglayan bir yöntem. Hastanin 24 – 72 saat boyunca üzerinde tasiyacagi ve günlük aktivitelerinden alikoymayan bir çesit EKG cihazi olarak da nitelendirilebilir. Böylelikle doktor gün içinde gerçeklesen EKG degisikliklerini tutulan kayitlar üzerinden detayli olarak inceleyebiliyor.

NASIL UYGULANIYOR? Hastanin gögsüne elektrot denilen ve kalbin elektriksel aktivitesini kaydeden ufak algilayicilar yerlestiriliyor. Bilgileri kayit eden cep telefonu büyüklügündeki bir cihaz da kemer araciligiyla hastanin beline yerlestiriliyor. Hastadan, günlük aktivitelerini hiçbir sinirlama yapmadan sürdürmesi isteniyor. Belirlenen süre sonunda (24-72 saatlik kayitlar mümkün) kayit cihazi çikariliyor ve alinan bilgiler bilgisayara yüklenerek EKG bilgileri analiz ediliyor.

NE ZAMAN BASVURULUYOR?

Süreklilik göstermeyen, hastanin günlük aktivitesine ve stres düzeyine bagli olarak farkli zamanlarda ve kisa süreli olarak ortaya çikabilen ritim sorunlarinda,

Genellikle kalp hizinin düsük olmasi ya da bazi çarpinti sekillerinde ortaya çikan bayilma sikayetlerinde,

Kalp ritmi üzerinde etkili ilaçlara kalbin verdigi yanitin izlenmesinde fayda sagliyor.

TANSIYON HOLTER

Hastanin normal aktivitelerini sürdürürken, kan basincini 24 saat veya daha uzun periyotta, belirli zaman araliklarinda ölçebilen tasinabilir elektronik bir tansiyon cihaziyla gerçeklestiriliyor.

NASIL YAPILIYOR? Kan basinci kaydi için hastanin koluna tansiyon cihazinin mansonu takiliyor. Cihaz, hastanin günlük aktivitelerini sürdürürken saatte 2 ya da 3 kez kan basinci ölçümü yapiyor. Takip süresi bittikten sonra cihazdaki kayitlar bilgisayara yüklenerek kan basincinin günlük seyri analiz ediliyor.

NE ZAMAN BASVURULUYOR?

Evde kan basinci ölçümü yapilamadigi durumlarda,

Beyaz önlük hipertansiyonunun arastirilmasinda (sadece doktor yaninda yükselen kan basinci),

Çesitli ölçümlerde kan basinci degerlerinde asiri degiskenlik oldugunda,

Gece uykusu sirasinda kan basinci degerlerinin takip edilmesinde,

Diyabet ve yüksek kolesterol gibi hastaliklarin kan basincina etkisinin degerlendirilmesinde,

Uygulanan ilaç tedavisinin takibinde ve vücudun buna verdigi yanitin tespit edilmesinde yarar sagliyor.

EKOKARDIYOGRAFI

Ekokardiyografi, ultrason dalgalari kullanilarak kalbin iç yapisinin ve fonksiyonlarinin net olarak görüntülenmesi saglayan isleme deniliyor.

NASIL UYGULANIYOR? Ultrasonik ses dalgalari, hastanin gögsünde gezdirilen duyarli bir cihaz yardimiyla kalbe gönderiliyor. Kalbin iç yapisi ile fonksiyonlari ultrason ekraninda analiz ediliyor.

NE ZAMAN BASVURULUYOR?

Gizli olan kalp rahatsizliklari ekokardiyografi ile tespit edilebiliyor. Bu nedenle 40 yasini geçen her erkek ve menopoza giren her kadin, hiçbir yakinmalari olmasa bile ekokardiyografi yaptirmali.

Kalp kapak ya da koroner damar hastaliginin tanisi, takibi ve uygun tedavinin seçilmesinde,

Dogumsal kalp hastaliklarinin tanisinda,

Kalpten çikan büyük damarlarin yapisinin tespit edilmesinde,

Yüksek kan basincinin kalbe etkisinin incelenmesinde,

Kalp ameliyatlari sirasinda kalp kapaklarina yapilacak müdahale seklinin belirlenmesinde ve hemen sonrasinda kardiyak fonksiyonlar hakkinda bilgi edinilmesinde fayda sagliyor.

“Transözofajiyel ekokardiyografi: Standart olarak yapilan ekokardiyografi ile görülemeyen durumlari tespit etmek için “transözofajiyel” adi verilen ve yemek borusuna yerlestirilen hortum ile yapilan ekokardiyografi uygulaniyor. Bu yönteme su durumlarda basvuruluyor:

Geçici felç durumlarinda kalpte pihti olup olmadiginin saptanmasi,

Enfeksiyon varliginda bunun kalp kapakçilarina yerlesip yerlesmediginin belirlenmesinde,

Kalp deliklerinin incelenmesinde,

Kalp kapak yetersizliklerinin ciddiyetinin belirlenmesinde,

Kalp kapak tamiri veya kalp deliklerinin kapatilmasina yönelik uygulanan operasyonlar sirasinda ve sonrasinda islem basarisinin degerlendirilmesinde yarar sagliyor.

FLASH CT

Flash CT, en düsük radyasyon orani ve en fazla 4 saniyede gerçeklestirdigi hizli tomografi çekimleriyle, hastaliklara tani konmasini sagliyor. 4 saniyede tüm vücut tomografisi çekmesinin yani sira 0.25 saniyede gerçeklestirilen kalp anjiyosuyla da, kalp hastaliklarinin erken tanisinda önemli bir avantaj sagliyor. Acibadem Maslak Hastanesi Radyoloji Uzmani Doç. Dr. Ercan Karaarslan ile Radyoloji Uzmani Dr. Cengiz Bavbek, FLASH CT’nin kalp taramasindaki faydalarini söyle siraliyor:

0,25 saniyede Kardiyak Check-up yapabiliyor

FLASH CT, tek tüp ve tek dedektörlü sistemler ile kiyaslandiginda iki kat daha hizli görüntü olusturuyor. Tüm kalbi 250 milisaniyede tarama imkani (1/4 kalp atis süresi) sunuyor.

Kardiyak tarama yüzde 80 daha az radyasyonla yapiliyor.

Flash CT rutin uygulamalarda (check-up gibi) non-invazif kardiyolojik tani teknigi olarak kullanilabilecek piyasada bulunan en düsük dozda radyasyon yayan tarama cihazi. Üstelik bu islemi 0,25 saniyede yapiyor. Tek kaynakli CT ile gerçeklestirilen kardiyak çekimlerde 20 mSV’ye kadar doza maruz kalma ihtimali varken, Flash CT’de bu doz miktari hastanin kalp atim hizi uygun ise 1 mSV’ye kadar inebiliyor. Her tür kalp atim hizinda da 3-5 mSV arasinda bir doz uygulaniyor. Yani ilk defa invazif koroner anjiyografiden çok daha düsük doz ile kalp çekimleri tamamlanabiliyor.

Bu cihazda ayrica göz ve meme gibi radyasyona duyarli bölgeleri dozdan koruyan ve bu sayede görüntü kalitesini düsürmeden yüzde 40 daha düsük doz saglayan programlar da bulunuyor. Düsük dozla görüntüleme, özellikle doz hassasiyeti yüksek hastalar için büyük avantaj sagliyor.

Koroner damar hastaligi tanisi konan hastalarin düzenli olarak takip edilmeleri gerekiyor. Ancak cihazlarin yüksek doz radyasyon içermeleri bu takiplerin yapilmasini önlüyor. Flash CT ile en düsük dozda radyasyon verilmesi sayesinde kalp taramasi belli araliklarla yapilabiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası