Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLAR YENI KARDESE NASIL HAZIRLAN MALI?

Kiskançlik duygusu sevilen bir canli ya da nesnenin paylasilmasini engelleme ve kisitlamadir. Kiskançlik, hemen hemen her yas grubunda hissedilebilir. Fakat bu durum çocuk yaslarda daha da yogun yasanir. Insani oldukça mutsuz eden bu duygu çocuklarda önüne geçilemez bir duygu karmasasi yaratabilir. Ikinci kardesin dünyaya gelmesiyle çocuk sahip oldugu her seyi kaybedecegi ve artik sevilmeyecegi hissine kapilabilir. Kardes kiskançligi, kendine acima, üzüntü, küçük düsme korkusu, can sikintisi, öfke, nefret ve intikam alma düsüncelerinin yani sira sevgi, koruma ve yakinlik hissetme istegi gibi karisik duygularin bir bilesiminden olusmaktadir. Çocuklarda çok sik gözlenen kardes kiskançligini, anne ve babalarin bu durum karsinda nasil davranmalari gerektigini Dr. Mehmet Yavuz su sekilde açikladi.

Eyvah bir kardesim olacak!

“Çocuklarda kardes kiskançligi, annenin ikinci çocuga hamile olmasi ile birlikte baslar. Ortalama 3 ile 8 yas arasinda daha yogun yasanir. Çünkü bu dönemde çocuklar mantik kavramiyla degil daha çok duygu yönlendirmeleriyle yasami analiz ederler. Ufak bir çocuk için yeni bir kardes çocugun artik anne ve babasi tarafindan daha az sevilecegine, bütün ilginin yok olacagina, oyuncaklarinin bir baskasi tarafindan alinacagina isarettir. Çocuklarin kardes kiskançligini yogun sekilde yasamasi çocukta davranis bozukluklarina, istah kaybina ve psikolojik birçok rahatsizliga yol açabilir. Bu durum zamanla bir psikiyatri yardimi gerektirebilir.”

Çocuklarda kardes kiskançligi belirtileri nelerdir?

“Bazi çocuklar kardeslerini kiskandigini açikça belli ederler. Bebegi sevmedigini, onu istemedigini ve evden gitmesini istedigini söylerler. Bazen bebege zarar vermeye veya anne bebekle ilgilendiginde asiri tepkiler göstererek buna engel olmaya çalisabilirler. Bazi çocuklarsa kardese asiri ilgi ve sevgi gösterip anne ve babasinin kaybettigi ilgisini geri kazanmaya çalisir. Hatta bebegin ebeveyni gibi davranarak anne- babayi bebege dikkat etmesi konusunda uyarabilirler. Kardese asiri ilgi gösteren çocuklar yasadiklari dogal kiskançligi bastirmaktadirlar. Bazi çocuklar da ebeveynlerinin olumsuz tepkisini çekmekten korktuklari için kardeslerine asiri ilgili davranabilirler. Kardesini kiskanan çocuklar üzüntü, öfke, intikam alma ile sevgi, koruma duygulari arasinda çatisma yasarlar. En sik görülen sorunlar, daha önce kazanilmis davranislarda gerileme, alt islatma, parmak emme gibi durumlaridir. Bebeksi davranislarinin altinda, anne ve babanin kaybettigi ilgisini, rakibinin yöntemiyle geri kazanma çabasi yatmaktadir. Huzursuz, öfkeli ve saldirgan davranislar, evden ayrilma ve okula gitmek istememe sorunlari bu dönemde siklikla yasanir. Çocuk yasadigi durumla basa çikmakta zorluk çektiginde stres belirtileri artar ve bu duyguyu bas agrisi, mide bulantisi gibi belirtiler araciligiyla bedeniyle ifade edebilir. Anne ile bebegi yalniz birakmak istemediginden okula gitmek veya evden baska bir yere ayrilmak istemez. Stresli bir dönem oldugu için kavgaci davranislar sergileyebilir. Örnegin oyuncaklarina siddet uygulayabilir. Bazi çocuklarda daha yogun yasandigi için kardesine saldirgan davranislarda bulunabilir.”

Anne ve babalar kardes kiskançligini engellemek için nasil davranmalidirlar?

“Ebeveynlerin bilmeleri gereken en önemli sey kardes kiskançliginin evrensel ve dogal bir duygu oldugudur. Çocugu bu duygusundan ötürü suçlamak, yargilamak, cezalandirmak son derece yanlistir. Çocugun kardesini, büyük ve degismez bir mutluluk içinde kabul etmesini beklemek dogru degildir. Öncelikle aile dogumdan önce kardesi olacagini çocukla paylasmali ve yeni düzen için bazi degisikliklerde bulunmalidir. Gelecek olan kardesle beraber evdeki düzen farklilassa da, ebeveynlerinin ona olan duygularinin hiçbir zaman degismeyecegi anlatilmalidir. Bebek için seçilen isimde ve esyalarda çocugun fikri alinarak aile bütünlügü vurgulanmalidir. Çocugun alisik oldugu ev düzeni mümkün oldugunca korunmalidir.

Anne hamilelik, dogum ve sonrada bebegin bakimiyla daha fazla mesgul olacagindan ailede baska bir kisi mesela baba, dogumdan önce çocugun yasamsal rutinlerini üstlenmelidir. Örnegin parka gitme, yemek saati vs... Çocuk bebege zarar veriyorsa, asiri tepki göstermeden çocuga net ama sert olmayan bir uyarida bulunulmalidir. Yeterince net sinir koyamayan veya büyük çocuguna karsi suçluluk hisseden ebeveynler bebegin zarar görmesine sebebiyet verebilirler. Çocuga bebegin daha çok küçük oldugu ve henüz kendi gereksinimlerini karsilayamadigi anlatilmalidir.

Ayni zamanda kardesi dogduktan sonra çocuga “artik sen ablasin, abisin”gibi cümleler kurulmamali onunda bir çocuk oldugu unutulmamalidir. Kardesler arasinda kiskançlik hissedildiginde onlari birbirinden uzaklastiracak degil, yakinlastiracak ortamlar yaratilmasi ve fiziksel siddet olmadigi sürece kardeslerin arasina anne ve babanin girmemesi daha uygun olacaktir. Anne ve baba yeni kardese övgü dolu cümleler kurmamali ayrica çocuklar arasinda ayrimci cümleler kullanmamalidir. Örnegin “ o daha zeki sen geç anliyorsun, senin derslerin kötü, sen zaten hep böylesin” gibi cümleler çocuklari bir birinden uzaklastirir. Ve kardes kiskançligi hayatlari boyunca devam edebilir. Çocugun durumu düsünüldügünden daha kötüyse mutlaka bir Çocuk Psikologu ile görüsülmelidir. Unutmayin ki çocuklar ne kadar bir birlerine kizsalar da onlar kardestir ve aslinda birbirlerini çok severler.”

Dr. Mehmet YAVUZ
Nöroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası