Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Milli Maç Heyacanina Dikkat!

Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Sadi Güleç, yarin oynanacak Türkiye-Senegal maçi öncesinde, Türkiye'de sayilari yaklasik 2 milyonu bulan kalp hastalarini uyardi.

Maç baslamadan ilaç alinmali

Maç izlerken asiri heyecanlanma ve sinirlenme durumlarinda vücutta salgilanan hormonlarin, ani olarak kalp hizini ve kan basincini yükselttigini, damarlarda pihti olusumunu kolaylastirdigini belirten uzmanlar, kalp hastalarinin ilaçlarini maçtan önce almalarini önerdiler.

Doç. Dr. Güleç, maç seyrederken siklikla karsilasilan asiri heyecanlanma ve sinirlenme durumlarinda vücutta fazla miktarda adrenalin ve kortizon salgilandigini söyledi.

Bu hormonlarin ani olarak kalp hizini ve kan basincini (tansiyon) yükselttigini, ayrica kalbi besleyen koroner damarlarda büzüsmeye ve buna bagli olarak kan akiminin azalmasina neden olabildigini belirterek, diger yandan kanin akiskanliginin azalmasina yol açarak damarlarda pihti olusumunu kolaylastirdigini kaydetti.

Doç. Dr.Sadi Güleç, yüksek miktardaki adrenalinin kalpte ciddi ritim bozukluklarina da yol açabildigine isaret ederek, tüm bunlarin kalp sagligi normal olan kisilerde büyük olasilikla sorun olusturmayacagini vurguladi.

Ancak özellikle koroner kalp hastaligi bulunanlarda, kalp krizi geçirmis, by-pass veya balon anjiyoplasti uygulanmis hastalarda, kalbin is yükünün ani olarak artacagini ifade eden Doç. Dr. Güleç, söyle devam etti:

''Kan akiminin azalmasi ve pihtilasma riskinin artisi biraraya gelerek kalp krizi gibi ciddi tablolara yol açabilir. Ayrica kan basincindaki ani yükselmeler beyin damarlarini etkileyerek felç gelisimine neden olabilir.

Bu durumda, kalp hastalari maç seyretmesin demek kolay ama çok acimasiz olacagindan hangi tedbirlerin alinabilecegi önemlidir.

Öncelikle kisilik yapisi geregi kolay heyecanlanip, heyecani ile birlikte çok kolay sinirlenen hastalar en yüksek risk grubunu olustururlar. Bu kisiler mutlaka doktorlarini arayarak maçi seyretmeden önce ne tür tedbirler alabileceklerini sormalidirlar.''

Kardiyolojide kullanilan bazi ilaçlarin maç öncesi dönemde alinmasini öneren Doç. Dr. Güleç, bunun, kalp hizindaki ve kan basincindaki artisi engellemede yardimci olabilecegini dile getirdi. Doç. Dr. Güleç, ''Ancak bu ilaçlarin bazi olumsuz etkileri de olabileceginden mutlaka doktora danisilarak alinmalidir'' dedi.

Doç. Dr. Güleç, kroner kalp hastalarinin da kalp damarlarini genisletici, dil alti nitratlar veya nitratli spreylerini maçtan hemen önce kullanmalarinin yararli olabilecegini söyledi.

Hipertansiyon hastalarinin ise maç saatindeki olasi kan basinci yükselmesini önlemek için ilaç saatlerinde yeni bir düzenleme veya ek bir ilaç alma gibi bir ihtiyaçlari olup olmadigini doktorlarina danismalarini önerdi.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası