Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DOGRU BESLENEREK SINAV BASARINIZI ARTIRABILIRSINIZ

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Yesim Çelik 11 Nisan Pazar günü yapilacak Yüksekögretime Geçis Sinavi (YGS) öncesi “Sinav döneminde beslenme” hakkinda bilgi verdi.

Sinava sayili günler kala yogun stres ile gelisen yeme davranis bozuklugu; beraberinde kilo kayiplari veya asiri kilo alma, mide bulantisi, kabizlik ve bas dönmeleri gibi birçok saglik problemine sebep olabiliyor. Bu dönemde yeterli ve dengeli bir beslenme programi uygulanirsa; hem saglik problemlerinden korunma hem de dogru besin seçimi ile basariyi artirmak mümkün olabilir.

Sinav öncesi disarida yemek yemeyin

Sinava girecek kisilerde sinav öncesi beslenmesi ve sinav günü beslenmesi büyük önem tasimaktadir. Bu dönemde stres yüksek oldugu için yemek konusunda kisiler zorlanmamalidir. Herkesin yemek aliskanligi ve damak zevki farkli oldugundan yararli diye bazi besinleri yemesi konusunda üzerine gidilmemeli, beslenme aliskanliklarinin disina çikilmamalidir. Kisinin aliskanligi olan daha önce yediginde vücutta reaksiyon vermeyen besinler alinmalidir, besin zehirlenmeleri riski oldugu için 1 gün öncesinde disarida yemek yenmemelidir, yenilmesi zorunlu ise mayonez, tavuk gibi çabuk bozulabilecek gidalardan sakinilmali, açikta satilan gidalar tüketilmemelidir. Bir gün öncesinde gaz problemi olusturacak kurubaklagil, lahana gibi besinlerden uzak durulmali, basariyi olumsuz etkileyecegi için kizartma, birçok besinin bir araya gelmesiyle olusan karisik yemekler, çok yagli, agir soslu yemekler tercih edilmemeli mümkün oldugu kadar hafif, yagsiz besinler tüketilmelidir.

C vitamini içerek bitki çaylarini tercih edin

Özellikle bu dönemde çok fazla çay, kahve ve kola içmek kalp çarpintisina, huzursuzluga, geç saatlerde de uykusuzluga, korku ve endiseye neden olur. Kolali içeceklerde bol miktarda kafein içerir. Bunlarin yerine C vitamini içerigi yüksek kusburnu, papatya, adaçayi gibi bitki çaylari tüketmek daha dogrudur.

Stresinizi azaltip konsantrasyonunuzu yükseltmek için bu önerilere kulak verin

- Güne kahvaltisiz baslamayin. Yapilan bilimsel çalismalar göstermektedir ki sinav sabahi iyi bir kahvalti ile güne baslayan çocuklar yeterli ve dengeli bir ögün tüketirlerse gerekli besin ögeleri ve enerji aldiklari için sinavda daha basarili olmaktadirlar.

- Gün içinde 5-6 ögün yiyecek tüketin ( 2-3 saatte bir beslenmeye gayret edin)

- Kafein içeren içecek ve yiyeceklerden mümkün oldugu kadar uzak durmaya çalisin (kolali içecekler, kahve, çikolata vb),

- Asiri tuz ( salamura yiyecekler vb) ve seker içeren gidalari dikkatli tüketmeye çalisin ,

- Gaz yapici özelligi olan yiyeceklere dikkat edin(kurubaklagiller asitli içecekler vb)

- Balik, ceviz, zeytinyagi, yesil yaprakli sebzeler, kirmizi et, pekmez, maydanoz, yesil biber, kivi, portakal, kusburnu mutlaka haftalik ve günlük beslenmenizde yer vermeye çalisin.

- Tam bugday ekmegi, bulgur pilavi, kepekli makarna, tam bugday unundan yapilmis kekler vb ( Ölçülü olmak kaydi ile )

- Süt, yogurt, ayran, peynir tüketin.

- Muz yiyin.

- Açik havada hoslandiginiz spor ve aktiviteleri yapin.

Tatli size kendinizi daha iyi hissettirmez

Yapilan en büyük hata beynin seker ile çalismasindan dolayi fazla miktarda çikolata ve basit seker içeren tatlilarin tüketimidir. Beyin kandaki sekeri tüketir fakat basit karbonhidrat dedigimiz sofra sekeri ve bunu içeren gidalar çikolata, tatlilar veya bisküviler kan sekerini hizla yükseltip düsürdügü için beynin sekere olan ihtiyacini karsilamaz aksine kan da hipoglisemi ( Kan sekerinin düsmesi) ye sebep olmasindan dolayi tüketimi önerilmez, bu yüzden beynin kan sekerini saglayacak olan sekerler sabah tüketilecek, süt, ekmek, yulaf, meyve v.b besinlerden alinacak sekerlerdir. Bu yüzden sinav öncesi ve sinav sirasinda basit karbonhidrat içeren tatlilarin tüketimi yanlistir.

Sinav sirasinda yaninizda su, erik, üzüm ya da kayisi olmak üzere kuru meyve veya findik, fistik ve ceviz gibi yemisler bulundurabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası