Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SINAV KAYGISI KABUSUNUZ OLMASIN

Ögrencilerin okula ilk basladiklari günden itibaren sürekli bir hazirlik halinde olmalari ve sürekli sinavlara tabi tutulmalari sinav kaygisina neden oluyor. Ögrencilerin sinav öncesinde yasadiklari stresin olusturdugu karmasik fizyolojik ve duygusal tepkilerin tümünü kapsayan sinav kaygisini atlatmalari için bazi özel methodlar bulunuyor.

SBS, LGS, ÖSYS, ALES, YGS ve bunlar gibi daha birçok kisaltmanin ögrencilerin gündemini tamamen isgal ettigi günler artik kapida. Bu üç dört harften olusan sinav adi kisaltmalari, yüzlerce ögrencinin hayatindaki önemli mihenk taslarini olusturmak üzere. Uzun süredir bu sinavlara çalismanin ve bu sinavlarin tarihlerinin yaklasiyor olmasinin sonucunda da bu ögrencilerin gözle görülür sekilde endise hali yasiyor olmalari olasidir. Bu ögrencilerin girecekleri sinavlarin sonucunda elde edecekleri akademik basari ya da basarisizligin hayatlarina getiri/götürülerini yorumlamalari sonucunda sinav öncesinde yasadiklari stresin olusturdugu karmasik fizyolojik ve duygusal tepkilerin tümüne “sinav kaygisi” denilir.

Ögencilerin yasadigi sinav kaygi belirtileri üç ana grupta toplanilabilir. Bunlar:

Duygusal Belirtiler: Sinirlilik, endise/kaygi, panik, güvensizlik, çaresizlik, bunalti/sikinti hissiyati, karamsarlik, vb.

Zihinsel (Davranissal Belirtiler): Unutkanlik, konsantrasyon/dikkat güçlügü. Kaçinma davranislari (ders çalismayi erteleme ve bahaneler uydurma gibi), kaçma davranislari (sinavi bitirmeme gibi), vb.

Fiziksel (Psiko-somatik Belirtiler): Çarpinti, nefes darligi, uyku düzensizligi, istah artisi/azalmasi, titreme, bas dönmesi, ates basmasi, bulanti, kusma, ishal, kan basincinin artis, vb.

Yukarida anlatilan sinav kaygi belirtilerinin yasanmasinin öncelikli nedeni, sinavin kendisinden ziyade sinavla ilgili yapilan yorumlarinin ögrencinin davranislarini etkilemesidir. Bunu biraz açacak olursak, sinav kaygisi yasayan ögrenci:

Performansi ile ilgili olumsuz beklentilerde olabilir. (“Ben yeterince iyi degilim,” “Yeterince zeki olmadigimdan yapamayacagim.” vb.)

Sinava yanlis/olumsuz anlam yükleyebilir ve/veya kendini alternatifsiz birakabilir. (“Bu sinavi geçmezsem hayatim bitecek,” “Bu sinav benim ne kadar zeki ve basarili bir ögrenci oldugumu gösterecek,” vb.)

Önceki deneyimlerdeki fizyolojik tepkilerin tekrarlayacagi korkusu yasayabilir. (“Daha öncekiler gibi ellerim titriyor, basim agriyor, midem bulaniyor. Yine basarisiz olacagim,” vb.)

Baskalariyla kendini kiyaslama içine girebilir. (“Herkes benden daha iyi,” “Ayse kesin yine benden daha iyi not alacak,” vb.)

Çevrenin kendisini yargilama endisesi yasayabilir. (“Bu sinavi geçemezsem aileme rezil olurum,” “Eger basaramazsam, herkes ne düsünür,” vb.)

Sinav kaygisi yasayan ögrenci olumsuz düsünce yapisi disinda da belli basli bir kaç sebep dolayisiyla bu endiseyi deneyimliyor olabilir. Bunlar:

Sinava gerçekten hazirlanmamis olmak

Fizyolojik ihtiyaçlarin karsilanmamasina bagli olarak düsük performansla sinava girecek olmak (Bir gece öncesinde alkol kullanmis olmak, uyumamis olmak vb.)

Ailesinden/çevresinden basarili olmasina dair baski altinda tutulmak olabilir.

Yasanan bu kaygi ile basa çikma methodlarini ise sinav öncesinde ve sirasinda yapilabilecekler olarak ikiye ayirilabilir.

Sinav öncesinde kullanilabilecek methodlar:

Zihinsel Methodlar:

Ögrencinin kendini ve yeteneklerini tanimasi ve olasi beklentiler içine girmesi. (Bunun saglikli bir sekilde yapilmasi sinava mümkün oldugunca iyi hazirlanilmasina ve sinav konusuyla ilgili bilgiden emin olunmasi ön kosuluyla gerçeklesir.)

Sinava yüklenen anlamin netlestirilmesi ve seçeneksizligin önlenmesi (Bu sene sinavi kazanamazsam bir sonraki sene tekrar girebilirim veya diger alternatiflerim sunlar sunlar olabilir gibi)

Meli/ Mali düsünce kaliplarinin farkina varilip yeniden yapilandirilmasi (Sinavi kazanmaliyim yerine sinavi kazanmak istiyorum vb.)

Bedensel Methodlar:

Solunum Egzersizleri: Bir uzmandan ögrenilebilecek ve bedenin rahatlamasini saglayacak methodlardir

Gevseme Egzersizleri: Yine bir uzmandan ögrenilebilecek ve bedenin rahatlamasini saglayacak methodlardir

Fizyolojik ihtiyaçlarin karsilanmasi: Düzenli uyku, beslenme, spor yapma vb

Sinav sirasinda uygulanabilecek basaçikma methodlarinin baslicalari ise:

Konsantre olmak

Süreyi iyi kullanmayi hedeflemek

Heycanlandigi hissedildiginde veya bir soru karsisinda zorlanildiginda panik yapmak yerine baska bir soruya geçilmesi ve bu rahatsiz edici duygunun kisa bir süre içinde geçecegine inanilmasi

Sinavda kolay gelen kisimlarin önce yapilmasi

Fiziksel olarak rahat olmak (Kiyafetlerin ona göre ayarlanmasi, kaygi hissedildigi anda kisa bir nefes egzersiziyle kayginin azaltilmasi, vb.)

olarak siralanabilir.

Son olarak unutmamaliyiz ki, sinav kaygisi ögrenilen bir davranis biçimidir. Kaygi ile ilgili ögrenilen bu bilgi yeniden yapilandirilarak kaygi ortadan kaldirilabilir. Yukardaki öneriler uygulandigi halde ögrenci hala sinav kaygisi ile ilgili bir sikinti yasiyorsa bir uzmandan yardim almasi yararli olacaktir. Böyle durumlarda uzman, danisaninin çarpitilmis düsünce kaliplariyla Bilissel Davranisçi methodlarla ve travmatik anilari ile onlari tekrar yapilandiran sistemlerle çalisilacaktir. Her ne kadar bu methodlar kisa sürede etkin sonuçlar veriyorsa da, uzmanlardan alinacak yardimin ögrencinin sinav tarihinin en az bir ay öncesinden baslamis olmasi tercih edilmelidir.

Amerikan Hastanesi
Psikoloji Bölümü
Uzman Psikolog Asli Akkan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası