Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


En Çok Görülen Hamilelik Yakinmalari

Dokuz ay, on gün süren hamilelik maratonu boyunca heyecanli bir bekleyisin yani sira anne adaylarini bekleyen bazi sikintilar da bulunuyor. Kilo degisimi, bulanti, siskinlikler, mide ve bagirsak rahatsizliklari gibi sorunlar anne adaylarina sikinti günler yasatabilir. Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi, Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani ve www.tupbebek.com sitesi Medikal Direktörü Dr. Senai Aksoy hamilelikteki olasi sorunlari ve çözümlerini anlatiyor.

Hamilelikte kasinti

Gebelik dönemi boyunca vücutta görülen yaygin kasintinin en önemli nedenlerinden biri gebelik kasintisidir. Bu yakinma yaklasik olarak her 700 anne adayindan birinde genellikle gebeligin son haftalarinda görülür. Yakinmalarin nedeni artan gebelik hormonlarin etkisiyle safra kanallarindaki akimin yavaslamasi ve böylece kanda kasintiya neden olan safra asitlerinin birikmesi.

Gebelik kasintisinda çogunlukla tek belirti kasinti olmasina ragmen ileri durumlarda kasintidan birkaç gün sonra safra kanallarindaki tikaniklik, kanda bilirubin artisina ve sarilik gelismesine neden olabilir.

Kasinti tek basina hamilelik sürecini ve bebegin durumunu olumsuz etkileyen bir durum olarak kabul edilmez. Ancak kasinti ile birlikte sarilik görülmesi halinde gebeligin yakindan takip edilmesi gerekir.

Gebelik kasintisi, preeklampsi seyrinde gelisebilen karaciger tutulumundan ayirt edilmesi gereken bir durumdur. Bu ayrim tansiyonun normal olmasi ve idrarda protein çikisi olmamasiyla kolaylikla yapilabilir.

Gebelik kasintisinin tedavisi doktor önerisine göre bölgesel krem veya losyon ya da agizdan tablet alinmasi seklinde yapilabilir.

Gebelik kasintisi çogunlukla dogumdan iki hafta sonra kaybolur. Ancak rahatsizlik genellikle her gebelikte tekrar eder. Hastaligi geçiren anne adaylari dogum kontrol hapi kullandiklarinda da ayni belirtiler ortaya çikabilir.

Gögüslerdeki degisiklikler:

Hormonlarin etkisi ile gögüslere gelen kan akisi hizla artar, bu degisim gerilme ve duyarlilik hissine neden olur. Hamileligin ilerlemesi ile birlikte östrojen, progesteron ve prolaktin hormonlarinin artisina bagli olarak süt kanallari büyür ve gelisir.

Anne adaylarinda son aylarda (20. haftadan itibaren) bazen süte benzer bir sivi akisi olabilir. Bu durum olagan oldugundan gögüsleri sikmamak gerekir.

Hamilelikte bulanti ve kusma:

Anne adaylarinin sikça rastladigi bu durum genellikle gebelikte salgilanan bHCG hormonunun etkisi ile olusur. Çogunlukla bulanti ve kusma hamileligin ilk 12 haftasi boyunca görülür ve daha sonra azalarak kaybolur. Bulantinin siddeti ve eslik eden kusma kisiden kisiye degisir. Hamilelerin neredeyse yarisinda degisen oranlarda bulanti-kusma gibi rahatsizliklar olur.

Çok rahatsizlik veren bir durum olmasina ragmen sabah bulantilari nadiren bebek ve anne için tehlikeli olusturur. Pek çok hamile, midesi bos oldugunda bu sikayetlerin çogaldigindan yakinir. Bulantilari en aza indirgemek için en iyi çözüm gün içinde az ve sik yemek yemektir. Yataginizin basucunda kraker, bisküvi gibi yiyecekler bulundurarak ve sabah kalkmadan önce birkaç parça atistirarak yakinmalari azaltmak mümkün. Baharatli, yagli, kizarmis yiyeceklerden kaçinmak, bol su içmekte yararli.

Bazi vakalarda bulanti ve kusma beslenme düzenini bozacak ve neredeyse gida alinimini çok azaltacak seviyede olur. Bu duruma hiperemezis adi verilir. Özellikle çogul gebeliklerde daha sik görülür. Hiperemezis olustugunda anne adayina damar yolu ile disaridan sivi (serum) ve glikoz (seker) takviyesi yapmak gerekir. Hafif bulantilarda ise; bunun geçici oldugunu bilmek, yemek kokularindan uzak durmak faydali olur. Bazi durumlarda bulanti kesicilere (antiemetikler) gereksinim duyulabilir. Tedavi ve doz konusunda doktorunuz size yardimci olacaktir.

Idrar sikliginda degisiklik:

Hamileligin ilerleyen aylarinda; uterusun büyümesi nedeniyle mesaneye baski yapilir ve bunun sonucu mesane kapasitesi azalir. Mesanede daha az miktardaki idrar ile dolma hissi belirir. Bu durum sik ve az miktarda idrar yapmaya neden olur. Bazi hamileler geceleri idrara sik kalkma sebebiyle uyku problemi de yasayabilir. Idrar degisiklikleri özellikle hamileligin ilk 3 ay ve son 3 ayinda kendini gösterir. Ender olarak idrar kaçirma da görülebilir. Ancak bunlar tamamen olagan durumlardir. Sayet idrar sikligina idrar yaparken yanma, agri gibi yakinmalar eslik ediyorsa, idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda doktorunuza basvurmalisiniz.

Uykusuzluk ve yorgunluk sorunu:

Hamileligin ilk 3 aylik evresinde uyuma istegi ve yorgunluk hissi çok sik rastlanan bir sikayettir. Çalisan anne adaylarinda bu sikayet daha sik görülür. Vücudun gebelige uyumu sirasinda gelisen bu durum, bir hastalik belirtisi degil, tamamen normal bir süreç. Hamileligin 3. ayindan sonra anne adaylarinin büyük bir kismi eski uyku düzenlerine yeniden kavusur.

Buna karsin hamileligin son dönemlerinde uyuma güçlügü çekebilirsiniz. Bunun nedenleri arasinda sik idrara gitmek, bebeginizin hareketleri olabilir. Böyle bir durum karsisinda endiselenmeniz gerekmez. Kendinizi uyumaya zorlamayin. Bunun yerine ilik bir dus alabilir, ilik bir bardak içecek içebilir veya kitap okuyabilirsiniz. Uyuma sorununu artirmamak için geceleri çay, kahve, kola gibi içeceklerden kaçinin. Uyuma güçlügünün yani sira korkutucu rüyalar gibi yakinmalariniz da olabilir. Bu sorunlari doktorunuzla paylasabilirsiniz.

Istahin artmasi:

Neredeyse anne adaylarinin tamaminda görülen bir yakinma besin gereksinim artmasi ile birlikte gelisen istah artisi. Bazi hamilelerde istah artisi çok fazla ve özellikle belli gida grubuna karsi olur. Buna halk arasinda aserme denir. Anne adaylari hamilelikleri öncesinden farkli olarak tatli, tuzlu veya mevsimi olmayan yiyecekler arzulayabilirler. Asermenin bilimsel bir açiklamasi yoktur. Hamilelerin belli bir gida grubuna yönelmesi en çok gebeligin ilk 3 aylik gebelik evresinde görülür. Bazi vakalarda anne adayi; kireç, toprak, kil gibi zararli maddelerini de yeme istegi duyabilir. Bazilarinda ise anne adayi hamilelikten önce çok severek yedigi gidalardan tiksinebilir.

Istah artisinin disinda anne adaylarinda görülen bir diger yakinma da besin maddelerinin agizda metalik bir tat birakmasi. Bu yakinmaya agiz içi tat alma duyularindaki degisim neden olur ve durum geçicidir.

Kilo artisi:

Hamilelik süreci boyunca anne adaylarinda olusan en belirgin degisiklik kilo artisidir. Bir anne adayinin almasi gereken kilo, hamileligin baslangicindaki boy/kilo (Body mass index) oranina göre hesaplanir. Normal sartlarda bir tekiz gebelikte anne adayinin yaklasik 10-15 kilo almasi beklenir. Normal oranlarin üzerinde alinan kilo hem annenin hem de bebegin sagligini tehlikeye sokar.

Saglikli bir hamilelik dönemi geçirmek için anne adaylarinin mutlaka dengeli beslenmesi gerekir. Hamilenin beslenmesinde protein, seker ve yag orani dengeli olmali.

Mide yanmasi ya da reflü:

Hamileligin ilk aylarindan itibaren görülen mide - bagirsak degisikliklerinin en önemli nedeni gebelik hormonunun artmasidir. Anne adaylarinin neredeyse yarisinda mide yanmasi yakinmalari görülür. Progesteron hormonu yükselmesine bagli olarak mide - bagirsak sistemindeki düz kaslarda gevseme olur ve ayni zamanda yemek borusu ile mide arasindaki kapi (sfinkter) eskiye oranla daha fazla açik kalir. Midede yenen besinlerin hazmedilmesi ve bagirsaklara dogru ilerlemesi daha uzun zaman alir. Asitli mide içeriginin yemek borusuna dogru kaçisini kolaylastirir. Bu da anne adayinda mide yanmasi, eksimesi ve geri kaçis arttikça agizda eksi-aci bir tat belirmesine neden olur. Bu yakinmalar sik sik, bölünmüs porsiyonlar halinde ve daha az yagli yemek tüketmekle önemli miktarda azaltilir. Yemeginizi yavas yemeli ve iyi çignemelisiniz. Yemek yedikten hemen sonra yatmamak, en erken 2 saat sonra yatis pozisyonuna geçmek oldukça faydali olabilir. Gece yatarken düz yatmamaya gayret edin, basiniz 15-30 cm yüksekte olsun. Yine de yakinmalar devam ediyorsa doktorunuz ilaç tedavisini önerebilir.

Kabizlik sorunu:

Görülen bir diger yakinma genellikle kabizliktir. Bosaltim sisteminin yavaslamasi ve büyüyen uterusun kalin bagirsagin son kismina (rektum) baski yapmasi sonucunda kabizlik gelisir. Yakinmayi gidermek için bol miktarda sivi tüketilmeli (günde en az 3 litre), lifli-posali besinler (meyve, sebze, baklagiller, salata vb.) alinmali. Özellikle kahvaltida kepekli ekmek tercih etmek kabizlik sorununa karsi yardimci olur. Hamilelik öncesinde de kabizlik sikayeti olan anne adaylarinda genellikle hamilelikle birlikte durum kötülesir. Kabizligin uzun süre devam etmesi ve büyüyen uterusun rektum toplar damarina baski olusturmasi sonucunda hemoroit (basur) sorunlari da olusabilir. Hemoroit makat bölgesinde agrili bir sisligin olusmasina neden olur. Kabizlik önlenmedigi takdirde ikinmalar nedeniyle karin içinde basincin artmasi; hemoroidin ilerlemesine ve agrinin artmasina hatta kanamalara neden olabilir. Böyle bir durumda doktorunuza basvurmaniz gerekir.

Diseti sikayetleri:

Hamilelik süreci boyunca anne adaylarinin disetlerinde hiperplazi denen siskinlik ve agriya sebep olan kabarmalar görülebilir. Bu durum dislerin firçalanmasi esnasinda hassasiyet ve kanamalarin olusmasina neden olabilir. Bundan dolayi disleri sik firçalamak, dis etlerine masaj yapmak, yumusak uygun dis firçasi kullanmak gerekir.

Düsük tansiyon ve çarpinti:

Anne adaylarinda görülen sikça görülen bir diger yakinma kalp-damar sisteminde olan fizyolojik degisikliklerdir. Hamilelik süresince kani olusturan sivi kisim (plazma) ve kanin sekilli elementleri (alyuvar - akyuvarlar vb.) belirgin bir oranda artis gösterirler. Uterus ve gelisen fetüse besin ve oksijenin yeterince tasinabilmesi için bu degisim gereklidir. Ayrica gebelik boyunca kalbe binen yük gebelik öncesi döneme göre yaklasik %50 oraninda artis gösterir. Bunun sonucunda hamilelik süresi boyunca kalp atis sayisinda bir miktar yükselme olur. Kalbin atim hizindaki bu artis anne adayi tarafindan çarpinti olarak hissedilir.

Fizyolojik bir diger durum ise özellikle hamileligin ilk ve ikinci 3 aylik evresinde anne adaylarinin hafif bir tansiyon düsüklügü yasamasi. Anne adayinin kalp atis hizi belirgin ve çarpinti hissi yogun ise; bunun nedeni anemi (kansizlik) olabilir. Bu durumda yakinmalarinizi doktorunuza paylasmaniz çok önemlidir. Yakinmanin hamilelik nedeniyle gelisip gelismedigini anlamak için basit bir tam kan sayimi ve fizik muayene yapilmasi yeterlidir.

Varis sorunu:

Hamilelik süresince karin içindeki basinç artar. Bunun sonucunda toplardamarlardan kalbe dönen kanin akisinda bir miktar güçlük baslar. Bu degisim özellikle bacaklarda bazen de vulva-vajen bölgelerinde varis denen damar genislemelerine neden olabilir. Varisler genellikle hamileligin son dönemlerinde daha sik görülür. Hamilelik öncesinde varisleri olan kisilerde hamilelikle birlikte varislerde belirginlesme, artma olusabilir. Varislerin olusmasini azaltmak ve yarattiklari agrilara karsi çok uzun süre ayakta kalmaktan kaçinmak, bacak kaslarini çalistirici ritmik egzersizler (yürüyüs yapmak), yatarken dolasimi kolaylastirmak için bacaklari yükseltmek gerekir.

Vücutta ödem:

Özellikle hamileligin son aylarinda vücutta olusan plazma (sivi) miktarinin artisi kilo artislari ile birlikte ayak sirti, ayak bilegi, eller ve parmaklarda bir miktar 'ödem' adi verilen sisliklerin olusmasina neden olur. Hamilelik süresince anne adayinin aydigi kilonun dörtte biri sividir. Anne adayinin uzun süre ayakta kalmasi sonucunda bu sislikler daha da belirginlesir. Bundan dolayi hamilelerin mümkün oldugunca el ve ayaklarini dinlendirmesi gerekir. Ödemin daha çabuk çözülmesi için faydali olan bir diger yöntem de ayaklari yukari kaldirarak (altina destek koyarak) yatmaktir. Ayrica rahat, siki olmayan ayakkabilarin giyilmesi de önem tasir. Hamilikte ayakkabi numarasi artabilir. Olusan ödem ayak sirtindan daha farkli bölgelerde belirginlesiyorsa, bacak sismesi halini aliyorsa Preeklampsi denen bir hastaligin belirtisi olabilir. Hastaligin varligi yapilan fizik muayenelerde erken dönemde saptanabilir. Teshis için tansiyon yükselmesi ve idrar tahlilindeki protein varligina bakilir.

Bas agrisi:

Hamileligi öncesinde bas agrilari olan anne adaylarinda genellikle gebelikte boyunca bas agrilari ya azalabilir ya da artabilir. Bazi durumlarda bas agrilari ilk defa gebelikte ortaya çikabilir. Anne adayi bu durumda mümkün oldugu kadar ilaç kullanimindan kaçinmali. Zorunlu durumlarda doktor tavsiyesi ile agri kesici kullanilabilir.

Hamileligin ilerleyen dönemlerinde ortaya çikan bas agrilarina yüksek tansiyon neden olabilir ve bundan dolayi mutlaka incelenmeli.

Kansizlik (Anemi):

Anemi yani kansizlik, hemoglobin degerinin belli bir sinirin altina düsmesidir. Hamilelikte bir dereceye kadar hemoglobin düsüsü normal olarak kabul ediliyor. Anne adayinda hafif dereceli kansizlik varsa genellikle herhangi bir belirti ortaya çikmaz. Ancak agir kansizlik (derin anemi) vakalarinda, çarpinti, bayilma, bas dönmesi, nefes darligi olusur. Diger hamilelik yakinmalari ile kiyaslandiginda, kansizlik, hem anne hem bebek için tehlikeli olabilir. Bundan dolayi anne adayi hamilelik boyunca demir ve folat takviyesi almali ve aralikli olarak kan sayimi yaptirmali.

Kramplar:

Hamileligin ikinci ve üçüncü 3 aylik evrelerinde sikça görülen sikayetlerden biri kramplardir. Bunun nedeni bacaklara binen yükün artmasi, eskiye oranla fizik aktivitenizin azalmasi ve kas yorgunlugunun daha kolay olusmasi. Bazi durumlarda kalsiyum, magnezyum elementlerinin yetersiz alimi sonrasinda da kramplar görülebilir. Yakinmalara karsi en rahatlatici çözüm düzenli, doktorun önerdigi tür egzersizleri hamileligin basindan itibaren yapmaktir. Süt ve süt ürünleri tüketimi de kramplarin sikligini azaltir.

Bel - Sirt Agrilari:

Hamileligin ilerleyen aylarinda artan beden agirligi, uterus ve fetüsün agirligi, çogalan sivi oranlari sonucunda yerçekimine karsi koymak isteyen omurgada bazi pozisyon (postür) degisiklikleri olusur. Agrilar özellikle sirt ve bel bölgesinde olusur. Bunun nedeni bel - sirt omurlarina içe dönük bir egim verilmesi. Agrinin baslica sebebi omurga çevresindeki kaslarin bu durusu saglayabilmek için uzun süreli kasili (spazm) kalmalari.

Anne adaylari sikayetleri azaltmak amaciyla bazi önlemler alabilirler. Omuzlar dik olacak sekilde durmak ya da oturmak, otururken bel bölgelerinin arkasina uygun büyüklükte bir yastigi yerlestirmek, ortopedik ve yüksek topuklu olmayan uygun ayakkabi giymek ve yattiklari yatagin nispeten sert ve ortopedik olmasi agrilari azaltir.

Hamileligin son aylarinda progesteron hormonu ile eklem yerlerindeki baglarin yumusamasi sonucu özellikle pelvis kemikleri denen legen kemikleri arasindaki ayrilma sirt, kalça, bacak üst kisimlarina yayilan yogun agrilara neden olabilir. Bu durum, vücudun dogal olarak kendini doguma hazirlamasidir.

Bazi vakalarda anne adaylarinda omurilikten vücuda yayilan sinir kiliflarindaki ödem sonucu siyatik türü bacaga yayilan agrilar görülür. Doktorunuzun masaj önerileri dogrultusunda birtakim egzersiz, gerekirse ilaçla tedavi, dinlenme ile bu soruna çare bulunabilir. Bu yakinmalarin tamami dogum sonrasi azalir. Özellikle dogum sonrasi yapilacak uygun egzersizlerle yakinmalar tamamen geçer.

Hamilelikte akinti:

Hamilelik sirasinda vajinal akintinin artmasina neden olan en önemli faktörlerden bir kaçi damar disina çikan sivi miktarinin artmasi ve hormonal degisimler. Vajinal akintidaki artis hamileligin henüz ilk haftalarindan itibaren baslar. Akinti renksiz ve kokusuzdur. Doktorunuza basvurmaniz gereken durumlar akintinin koyu sari - yesilimsi renk degisikligi göstermesi, kötü kokunun varligi ya da kasinti gibi ek yakinmalarin olmasi. Bakteriyel bir enfeksiyon bazi vakalarda, düsük, erken dogum, su kesesi açilmasi gibi önemli sorunlara neden olabilir. Bu durumun tanisi kolaylikla yapilabilir ve uygun tedavinin seçimi ile risklerden uzak kalmak mümkün. Özellikle hamileligin son aylarinda olagan disi her türlü akinti artisinda daha dikkatli olunmali. Bunun nedeni bazen su kesenizin erken açilmasi (EMR) sonucu vajinal yolla amnion sivisi sizmasi olabilir. Bundan dolayi en küçük bir süphede doktoru bilgilendirmek gerekir.

Ciltte degisiklikler:

Ciltteki degisiklikler her hamile kadinda farkli seviyelerde görülebilir. Vücudun belirli bölgelerinde cilde koyu rengini veren melanin pigmentlerinde bölgesel artis olur. Bazi anne adaylarinda özellikle yüzde maske tarzinda olabilen bu koyu renk görüntüye kloazma adi verilir.

Bu durum günes isinlarina direkt maruz kalma ile belirginlesebilir. Renk koyulasmalari dogum sonrasi ve logusalik dönemi boyunca giderek azalip tamamen kaybolur. Buna ragmen yinede direkt günes isigina maruz kalmamak ve bu durumu önlemek için uygun bir günes kremi kullanilmak gerekir.

Hamilelik döneminde nevus denen benlerin boyutlari artabilir veya renkleri koyulasabilir. Ayrica bazi hamilelerde, ciltte yaglanma sonucu akne artisi olabilir. Bunun tam tersine kimilerinde de ciltte kuruma meydana gelebilir. Anne adaylari yakinmalari azaltabilmek için uygun temizleyici sabunlar ve nemlendiriciler kullanilabilir.

Özellikle hamileligin ikinci yarisindan itibaren anne adaylarinda karin cildinde gerginlige bagli olarak çatlaklar (stria) görülür. Hizli kilo artisi nedeniyle bu çatlaklar bacak, kalça bölgelerinde de ortaya çikar. Cildin esnekligi kisiler arasinda belirgin farklilik gösterdiginden çatlak olusumu herkeste farkli boyutta olur. Cilt esnekligini bol sivi alarak, uygun kremler kullanarak desteklemek mümkün. Baslangiçta koyu mavi-mor renkli bu cilt izleri, dogum sonrasi renklerini kaybedip sedefi renkte izlere dönerler.

Sikça karsilasilan bir diger yakinma kasintidir. Kasinti çogunlukla gerginlesen cilt bölgelerinde görülür. Ilik dus almak, bol rahat giysiler ve nemlendiriciler sikayeti azaltmaya yardimci olur. Siddetli kasinti varsa, safra yollari ile ilgili bir anormallik olabileceginden doktora basvurulabilir.

Hamilelikte düsmeler:

Hamileligin ilerleyen aylarinda karin büyüdükçe denge merkezi degisir. Anne adayinin ligamanlarinin progesteron hormonunun etkisiyle gevsemesi burkulmalara daha yatkin bir durum yaratir. Hamileler özellikle merdiven inerken dikkat etmeli. Kisa topuklu (düz degil) ayakkabilar giymek tehlikeyi azaltir. Düz ayakkabi giymek, hamilelikte taban düsüklügü riskini arttigi için önerilmez. Gece tuvalete kalktiginizda düsmekten korunmak için bir isik açik birakmak basit bir tedbirdir.

El ve parmaklarda uyusma:

Hamileligin ikinci 3 aylik evresinden itibaren anne adaylarinda el ve parmaklarda uyusma, karincalanma görülebilir. Bazi durumlarda kollarda da agri hissedilir. Agrilar özellikle sabah saatlerinde siddetlidir ve gün içinde, hareket ettikçe, giderek azalir. Karpal tünel sendromu olarak adlandirilan bu durum bilekteki sinir kiliflarinin ödem ve basi nedeniyle sikismasina baglidir.

Görme bozukluklari:

Bazi hamilelerde görme bozuklugu sikayetleri görülür. Hamilelik esnasinda göz içi sivi dengesi degisimi sonucu hafif lens sismesi olabilir. Bu sikayet dogumdan sonra kaybolur. Ancak ani baslangiçli görme bozuklugu, özellikle gebeligin son aylarinda gözlerde sinek uçusmalari diye tanimlanan durumlarda en kisa zamanda doktora basvurmak gerekir. Bunun nedeni sikayetin, preeklampsi denen (gebelik zehirlenmesi) durumunun agirlasmasindan kaynaklanabiliyor olmasi.

Psikolojik degisigimler:

Hamileligin basindan itibaren duygusal degisimler çogunlukla anne adaylarini etkiler. Çabuk hüzünlenme, yersiz alinganliklar, ayrintilarla çok ilgilenme, uyku düzeni bozukluklari, sinirlilik hamilelerin yakin çevrelerindeki kisilerin dikkatini çeker. Anne adaylarinda görülen bu duruma stres hormonlarindaki degisimlerin sebep oldugu düsünülür. Anne adayina yakin kisilerin ilgisi ve anlayisli davranmasi psikolojik degisimin daha kolay atlatilmasini saglar. Özellikle bebek hareketlerinin hissedilmesinden sonra anne ile bebegin arasinda daha bu dönemde kurulan güçlü iletisim anne adayinin bu dönemi keyifle sürdürmesini saglar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası