Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KANSERDE “BUTIK TEDAVI” DÖNEMI

Tani yöntemlerinin gelismesiyle kanser vakalarinda artis yasanirken, tedavi yöntemlerinde de önemli gelismeler yasaniyor. Günümüzde, kanser tedavisinin bireysellestirilmesiyle birlikte, ayni taniyi almis tüm hastalara ayri tedavi uygulanabiliyor. Böylece tedavinin hem daha etkin, hem de daha ekonomik olmasi saglanabiliyor.

Moleküler biyoloji, genetik ve hücre bilimindeki gelismeler sayesinde kanserin nasil basladigi, gelistigi ve yayildigi artik çok daha iyi tespit edilebiliyor. Ayni kanser tipinde dahi moleküler düzeyde olusan farkliliklar, hastalarin tedavilere degisik yanitlar vermesine neden olabiliyor. Bu gelismeler kanserin tedavi planlamasinin da ayni dogrultuda farklilasmasini sagliyor. Artik tek bir tani ve buna uygun tedavinin yerini, kanserin moleküler düzeyde incelenmesi ve sonuçlara uygun tedaviyi esas alan “bireysellestirilmis tedavi” yaklasimi aliyor.

Moleküler biyolojiden elde ediler verilerin artmasiyla birlikte medikal tedavinin artik daha özel ve “butik” bir hal almaya baslayacagini belirten Anadolu Saglik Merkezi Medikal Onkoloji Uzmani Prof. Dr. Haluk Onat, bireysellestirilmis kanser tedavi yaklasimiyla ilgili merak edilenleri anlatti.

Kanser tedavisinin bireysellestirilmesi ne anlama geliyor?

Bu kavram, hastada tani konulan kanserin yapisina göre tedavisinin planlanmasi ve uygulanmasi anlamina gelmektedir. Tedaviye baslanmadan önce tümörün özellikleri belirlenerek; tümörün seyir hizi, prognozu yani hastanin bundan sonraki hayatina nasil etki edebilecegi, uygulanacak tedaviye karsi alinacak yanitlar önceden saptaniyor. Elde edilen sonuçlara dayanarak tedavi ve hedefler belirleniyor. Artik bu yaklasimla, tüm kanserlerde hastaliga özel bir tedavi degil, kanserin özelliklerine göre planlama yapiyoruz.

Bu uygulamanin sagladigi kazanimlar nelerdir?

Tedavinin bireysellestirilmesiyle birlikte ayni taniyi almis tüm hastalara ayri tedavi uygulanarak tedavinin etkinligi artiriliyor. Bugün için tedaviyi bireysellestirmemizdeki amaçlarimizdan biri de elimizdeki ilaçlari mümkün oldugunca verimli kullanmaktir. Bugün uyulamalarimizda tedavilerde eskisinden daha iyi sonuçlar aliyoruz.

Kanser tanisi konmus bir hastada tedavinin bireysellestirilmesinin basamaklari nelerdir?

Öncelikle tibbi onkoloji uzmani, patolojiden ve genetik laboratuvarindan gelen verilerle hastanin tibbi geçmisiyle ilgili verileri topluyor. Patolojik sonuçlara göre, önce tani konuluyor. Yine kanserin türüne göre moleküler genetik laboratuvarinda da gerekli bilgileri aliyoruz ve tüm bunlari degerlendirdikten sonra ortaya tedavi semasi çikiyor. Ilaç tedavisine baslanmadan önce tümörün yapisina ve hastalarin bazi özelliklerine bakiliyor. Çünkü ayni özelliklerdeki tümörler olmasina karsin, yarar görecek ve görmeyecek hasta gruplari degisebiliyor. Yapilan arastirmalar sonucunda var olan hedefe ilaçlar yönlendirilirken, bunlardan ne kadar yarar görülecegine kadar birçok bilgi elde ediliyor.

Kisisellestirilmis kanser tedavisi daha çok medikal onkolojinin ilgi alanina girmektedir. Ama bir hastadan biyopsi alinirken nelere bakilmasi gerektigini cerrahin da bilmesi gerekmektedir. Radyasyon onkolojisi uzmanin da bilgi sahibi olmali. Patoloji uzmaninin da bu konular hakkinda bilgi sahibi olmasi ve buna göre incelemelerinin ve raporlarinin tam ve yol gösterici olmasi gerekir. Ayrica gereginde moleküler biyolog ve genetik uzmani da bu sürece katilmaktadir. Tüm bu sonuçlara göre uygun ilaç tedavisi de tibbi onkoloji uzmani tarafindan belirleniyor.

Bu ilaçlarin kullanilmaya baslanmasiyla birlikte tedavide ne gibi ilerlemeler kaydedildi?

Bu tedavi yaklasiminin belirlenip, ilaçlarin kullanilmasiyla birlikte kanser hastalarinin yasami uzadi, bazilarinin tedavi edilebilir hastalik haline geldigi yapilan çalismalarla da gösterildi. Örnegin metastatik barsak kanserini 20 yil önce alti ay olan ortalama ömür, bugün üç yila kadar uzatildi. Bu son derece büyük ve önemli bir sonuçtur. Bugün birçok kanser türünde tedaviyi ayrintilandirarak bireysellestirecek bilgiye sahibiz. Her geçen gün de bu bilgilere yeni veriler ekleniyor.

Tedavinin basarili sonuçlara ulasmasi için baska kriterler var mi?

Tümörün özelliklerinin tam olarak ortaya konmasi gerekiyor. Öncelikle ilaç tedavisinden istenilen sonuçlari elde etmek için dogru kisiye ve dogru tümöre uygulanmasi gerekir. Bunun yaninda uygulanan tedaviler uzun süreli tedaviler oldugu için hasta uyumu da çok önemli. Ilaç kullanilmaya baslanmasiyla birlikte olusabilecek yan etkiler de düsünülerek, hastanin farkli bir hastaliginin olup olmadiginin mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor.

Ilaçlarin düzenli kullanilmasi, hekim kontrollerinin düzenli bir sekilde gerçeklestirilmesi, ilacin yan etkilerini de çok iyi taninmasi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası