Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SILS ile iz kalmadan ameliyat

SILS ( Single incision laparoscopic surgery ) “tek kesiden yapilan laparoskopik cerrahi” anlamina geliyor. Ilk kez 12 yil önce uygulanmis olan teknik, ancak kisa süre önce yaygin olarak kullanilmaya baslandi. Kadiköy Sifa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmani Op. Dr. Levent Eminoglu SILS yöntemi ile ameliyat teknigini anlatiyor.

Son yillarda cerrahide laparoskopik girisimlerin yayginlasmasi ile, vücuda olasi olan en az hasarin verilerek ameliyat yapilmasi artik bir ön kosul haline geldi. Açik cerrahi sonrasi laparoskopi bu prensibe aslinda son derece uygun çünkü 15 - 20 cm’lik kesiler yerine 1 ya da 0.5 cm’lik kesilerle ayni ameliyatlari yapabilir duruma geldik. Bu uygulama hastalarin ameliyat sonrasi çok daha az agri duymalarini ve çok daha hizli sekilde olagan yasamlarina dönebilmelerini sagladi. Kisa sürede, açik cerrahide yapilan her ameliyat laparoskopik olarak yapilmaya baslandi. Hatta artik Kadiköy Sifa Saglik Grubu’nda reflü, apandisit, safra kesesi, kasik fitigi, kilo verme ameliyatlarini açik cerrahiyi hiç kullanmadan yapiyoruz.

Ancak sürekli gelisim gösteren güncel cerrahide laparoskopiden de az kesiye gereksinim duyacak yöntemler gelistirilmeye çalisildi. NOTES olarak adlandirilan ve bedenimizin agiz, anüs ve vajina gibi dogal giris yerleri kullanilarak yapilan cerrahi ve tek giris yerinden yapilan cerrahi bu arayisa yanit oldular. NOTES yöntemi hasta güvenligi açisinda hala eksikleri oldugundan yayginlasmadi. Ancak SILS yöntemi dünyada hizla kabul görmeye basladi ve birçok cerrahi girisimin SILS yöntemi ile yapilabilmesi için teknoloji gelistirilmeye baslandi.

Göbek deliginin hemen altina yapilan 2 cm’lik bir kesi ile yerlestirilen özel bir porttan (giris yeri) kullanilan özel üretilmis cerrahi aletler sayesinde, daha önce 3 ya da daha fazla kesi gerektiren ameliyatlari artik tek giris yerinden yapabiliyoruz. Safra kesesi ve apandisit ameliyatlari bunun ilk uygulama alani. Ameliyat sonrasinda bu yöntem laparoskopiden de az agriya neden oluyor ve hastalar çok daha hizli olagan yasamlarina dönüyorlar. Dogal bir iz olan göbek deliginin kullanimi da iz kalmamasini sagliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası