Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SILS ile iz kalmadan ameliyat

SILS ( Single incision laparoscopic surgery ) “tek kesiden yapilan laparoskopik cerrahi” anlamina geliyor. Ilk kez 12 yil önce uygulanmis olan teknik, ancak kisa süre önce yaygin olarak kullanilmaya baslandi. Kadiköy Sifa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmani Op. Dr. Levent Eminoglu SILS yöntemi ile ameliyat teknigini anlatiyor.

Son yillarda cerrahide laparoskopik girisimlerin yayginlasmasi ile, vücuda olasi olan en az hasarin verilerek ameliyat yapilmasi artik bir ön kosul haline geldi. Açik cerrahi sonrasi laparoskopi bu prensibe aslinda son derece uygun çünkü 15 - 20 cm’lik kesiler yerine 1 ya da 0.5 cm’lik kesilerle ayni ameliyatlari yapabilir duruma geldik. Bu uygulama hastalarin ameliyat sonrasi çok daha az agri duymalarini ve çok daha hizli sekilde olagan yasamlarina dönebilmelerini sagladi. Kisa sürede, açik cerrahide yapilan her ameliyat laparoskopik olarak yapilmaya baslandi. Hatta artik Kadiköy Sifa Saglik Grubu’nda reflü, apandisit, safra kesesi, kasik fitigi, kilo verme ameliyatlarini açik cerrahiyi hiç kullanmadan yapiyoruz.

Ancak sürekli gelisim gösteren güncel cerrahide laparoskopiden de az kesiye gereksinim duyacak yöntemler gelistirilmeye çalisildi. NOTES olarak adlandirilan ve bedenimizin agiz, anüs ve vajina gibi dogal giris yerleri kullanilarak yapilan cerrahi ve tek giris yerinden yapilan cerrahi bu arayisa yanit oldular. NOTES yöntemi hasta güvenligi açisinda hala eksikleri oldugundan yayginlasmadi. Ancak SILS yöntemi dünyada hizla kabul görmeye basladi ve birçok cerrahi girisimin SILS yöntemi ile yapilabilmesi için teknoloji gelistirilmeye baslandi.

Göbek deliginin hemen altina yapilan 2 cm’lik bir kesi ile yerlestirilen özel bir porttan (giris yeri) kullanilan özel üretilmis cerrahi aletler sayesinde, daha önce 3 ya da daha fazla kesi gerektiren ameliyatlari artik tek giris yerinden yapabiliyoruz. Safra kesesi ve apandisit ameliyatlari bunun ilk uygulama alani. Ameliyat sonrasinda bu yöntem laparoskopiden de az agriya neden oluyor ve hastalar çok daha hizli olagan yasamlarina dönüyorlar. Dogal bir iz olan göbek deliginin kullanimi da iz kalmamasini sagliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası