Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KANSERDE HAYAT KURTARAN ERKEN TANI PROGRAMLARI

Kolon, Prostat, Rahimagzi ve Meme Kanseri…

Kanser, tüm dünyada kardiyovasküler hastaliklardan sonra görülme sikligi açisindan 2. sirada yer alan ciddi bir saglik problemi. Dünyada 25 milyon kisi kanserle yasiyor ve her yil yaklasik 10 milyon kisi kansere yakalaniyor. Bu hastalarin 7.5 – 8 milyonu da hayatini kaybediyor. Ancak bazi kanser türleri var ki tarama testleri ile erken dönemde tespit edildiginde tümüyle tedavi edilebiliyor, hatta önlenebiliyor.

KOLON KANSERI

International Hospital’den Tibbi Onkoloji Uzmani Prof. Dr. Faruk Aykan, kolon (kalinbagirsak) kanserinin gelismis bati ülkelerinde tüm kanserler arasinda görülme sikligi açisindan 3. sirada yer aldigini belirtiyor. Her yil dünyada 1 milyon, ülkemizde de 6 bin kisi kolon kanserine yakalaniyor. Bu hastalarin yaklasik olarak yarisi da yasamlarini yitiriyor. Erkek ve kadinda esit oranda görülen bu hastalik kolay belirti vermedigi için genellikle geç evrelerde tespit ediliyor. Oysa kolon kanseri geç kalindiginda ciddi sonuçlar dogurmasina karsin tarama testleri ile önlenebilir veya tedavi edilebilir bir hastalik.

ÖNLEMEK VE ERKEN TANI IÇIN…

Hastalik genellikle poliplerin yillar içinde büyüyerek kansere dönüsmesi ile olusuyor. Bu nedenle kolon kanseri taramalari iki amaçla yapiliyor: Birincisi kalin bagirsakta yer alan polipleri henüz kansere dönüsmeden tespit edip, ortadan kaldirmak. Ikincisi ise polipler kansere dönüsmüsse erken evresinde, yani baska bir organa yayilmadan yakalayip, cerrahi yöntemle ortadan kaldirmak.

Kolonoskopi: 50 yasindan itibaren kolonoskopi yaptirilmasi ve bu islemin 5 yilda bir tekrar edilmesi gerekiyor. Kolonoskopi, kalin bagirsagin tümünün incelenmesini saglayan bir yöntem. Polip tespit edildigi takdirde çikariliyor ve incelenmek üzere patolojiye gönderiliyor.

Rektosigmoidoskopi: Kolon kanserinin en sik görüldügü bölge kalin bagirsagin alt kismi oldugu için ‘kolonoskopi’ yerine her 5 yilda bir ‘rektosigmoidoskopi’ yöntemi de yaptirilabilir. Ancak bu durumda rektosigmoidoskopi’ye ek olarak kolonoskopinin her 10 yilda bir tekrar edilmesi öneriliyor. Birinci derece akrabasinda kolon kanseri hikayesi olan kisilerin ise kolonoskopi taramasina kanserin en erken görüldügü yastan 10 yil önce baslamasi gerekiyor. Örnegin ailesinde bu hastaliga 40 yasinda yakalanilmissa, bu durumda kolonoskopi taramasina 30 yasindan itibaren baslanmali.

Diskida gizli kan testi: Yine 50 yasindan itibaren, diskida görülmeyecek kadar az miktardaki kanamanin bazi testlerle saptanmasini amaçlayan “diskida kan testini” yaptirmali. Bu test her yil düzenli olarak tekrar edilmeli. Diskida kan tespit edildigi takdirde kolonoskopi tekrarlaniyor ve tümör saptanirsa biyopsi aliniyor.

PROSTAT KANSERI

Prostat kanseri erkeklerde akciger kanserinden sonra en sik görülen kanser türü. Yaklasik her 10 erkekten birinde yasam boyu prostat kanseri görülme riski mevcut. Tibbi Onkoloji Uzmani Prof. Dr. Faruk Aykan, genellikle hiçbir belirti vermeden sinsi ilerledigi için prostat kanserininin çogunlukla ileri dönemlerde teshis edildigini söylüyor. Hastalik yavas ilerlediginden dolayi hasta yasam kalitesi bozulmadan ömrünü tamamlayabiliyor. Ancak yine de erken tani prostat kanserinin tamamen tedavi edilebilmesinde ‘anahtar’ rol üstleniyor.

ERKEN TANI IÇIN…

PSA testi: 50 yasindan itibaren her erkek düzenli olarak yilda bir kez PSA testi yaptirmali. Ailesinde prostat kanseri olanlar bu teste 40 yasindan itibaren baslamali. PSA degerinin yüksek çikmasi, mutlaka kanser varligina isaret etmiyor, çünkü bir enfeksiyon varligi da bu degeri yükseltebiliyor. PSA testinde 4 degeri üst sinir olarak kabul ediliyor. Ancak bir yil içinde anlamli bir yükselme, bu rakama ulasilmamissa bile yine risk olarak görülüyor ve biyopsiye basvuruluyor.

Rektal muayene: Yine 50 yasindan itibaren her erkegin yilda bir kez rektal muayene yaptirmasi, hastaligin erken teshis edilmesinde son derece önemli bir rol oynuyor. PSA degeri yüksekse ve parmakla rektal muayenede süphe varsa, biyopsi isteniyor.

INMEMIS TESTISE DIKKAT!

Çocuklarda inmemis testis ciddi bir saglik sorunu ve ilerleyen yillarda testis kanserine yol açabiliyor. Bu nedenle, tarama testlerinde bugüne kadar gündeme gelmese de, inmemis testisler tedavi ile yerlerine alindiktan sonra yilda bir ultrason ile takip edilmesi öneriliyor.

RAHIM AGZI KANSERI

Tüm dünyada her yil 240 bin kadin rahim agzi kanseri yüzünden yasamini yitiriyor. Ülkemizde ise rahim agzi kanserinin görülme sikligi 100 binde 13 – 14 gibi düsük oranda seyrediyor. Ancak Dünya Saglik Örgütü’ne göre; 2020 yilinda, Türkiye’de dahil, gelismekte olan ülkelerde rahim agzi kanserlerinde yüzde 40’lik bir artis olacak. Bu öngörüye gerekçe olarak; seksüel yasama giderek daha erken yasta baslanmasi ve çok eslilige dogru egilimin artmasi gösteriliyor. Acibadem Kozyatagi Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani (jinekolojik Onkoloji) Prof. Dr. Fuat Demirkiran, rahim agzi kanserine cinsel temasla bulasan Human Papilloma Virüsü’nün neden oldugunu belirterek, “HPV enfeksiyonu tek basina rahim agzi kanseri yapmiyor ama bu virüs yoksa rahim agzi kanseri de olusmuyor. Bu virüsle enfekte olmus hastada genetik yatkinlik, sigara veya diger risk faktörleri varsa, kanser gelisme riski yükseliyor” diyor. Rahim agzi kanseri jinekolojik tümörler arasinda saglikli kadinlarda yapilan düzenli tarama ile önlenebilen tek kanser türü. Çünkü, rahim agzindaki hücresel degisimlerin kansere dönüsmesi genellikle 10 – 15 yili buluyor. Bu da düzenli olarak yapilan Pap Smear Testi ile rahim agzindaki hücresel degisimlerin tespit edilmesini sagliyor. Bu hücrelerin kanserlesmeden tedavi edilmesi sayesinde de tam iyilesme mümkün olabiliyor. Pap Smear Testi sayesinde 1940’li yillardan günümüze baktigimizda rahim agzi kanserinin görülme sikliginin yüzde 80 – 85 oraninda azaldigi belirtiliyor.

ÖNLEMEK VE ERKEN TANI IÇIN…

PAP SMEAR TESTI: PAP Smear tarama testinin iki amaci var: Birincisi kanser öncüsü hücresel degisimleri tespit etmek. Bu sayede, rahim agzindaki hücre degisimlerinin oldugu bölge cerrahi müdahale ile aliniyor ve hastalik kansere dönüsmeden önlenmis oluyor. Ikincisi ise rahim agzi kanseri olusmussa, hastaligi erken evrede tespit edip, hastaligin tedavi edilebilmesini saglamak. Pap Smear Testi seksüel yasama 20 yasindan sonra baslanmissa hemen, 18 yasindan önce baslanmissa iliskiye girdikten 3 yil sonra yaptirilmali. Her yil düzenli olarak tekrarlanmali ve 3 testten negatif sonuç alinirsa, takip eden yillarda testin 1.5 – 2 yilda bir tekrar edilmesi yeterli geliyor.

Human Papilloma Virüsü asisi: Human Papilloma Virüsü’nün yol açtigi enfeksiyonlari, bu sayede de rahim agzi kanserinin yüzde 75 – 80’ini asi ile önlemek mümkün. Tüm asilarda oldugu gibi HPV asisinin da hastaliga yakalanmadan önce yapilmasi gerekiyor. 3 doz olarak uygulanan asinin maksimum fayda saglayabilmesi için seksüel yasam baslamadan önce yapilmasi gerekiyor. Önerilen yas araligi 12 – 13 olsa da, tüm dünyada cinsel yasama bakilmaksizin 12 – 26 yas grubuna uygulaniyor. Ancak rahim agzi kanseri asisi yaptiran kadinlarin düzenli Pap Smear testini yaptirmaya devam etmeleri sart, çünkü asilar basta tip 16 ve 18 olmak üzere 4-5 tipe karsi koruma sagliyor. Bu nedenle diger tipler ile iliskili kanserleri önlemek için Pap Smear kontrollerinin devam etmesi gerekiyor.

MEME KANSERI

Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani (Jinekolojik Onkoloji) Prof. Dr. Fuat Demirkiran, meme kanserinin kadinlar arasinda en sik görülen kanser türü olduguna dikkat çekiyor. Yasa göre degismekle birlikte her 100 bin kadindan 100-150’si bu hastalikla tanisiyor. Yas ilerledikçe risk de artiyor. Öyle ki bu sayi 50 – 60 yaslarindaki kadinlarda 300’e kadar yükseliyor. Dolayisiyla “Ben yaslandim, bundan sonra bir sey olmaz” diyerek belirli araliklarla yapilmasi gereken tarama yöntemlerinden vazgeçmemek gerekiyor. Meme kanserinde tedavinin basarisi ise çok erken dönemde tani konuldugu takdirde, yüzde 100’e yaklasiyor.

ERKEN TANI IÇIN…

KENDI KENDINE MUAYENE: 20 yas üzerindeki her kadin, memelerini ayna önünde ayda bir kez muayene etmeli. Bu muayeneyi adet baslangicindan 5-7 gün sonra, yani hormon etkisinin en az oldugu dönemde yapmali. Eger meme dokusunda veya basinda bir degisiklik fark ederse, hemen bu konuda uzmanlasmis bir doktora basvurmali.

MAMOGRAFIK TARAMA: Mamografi birçok hastadaki meme tümörünü daha belirtiler ortaya çikmadan veya elle fark edilmeden saptayabiliyor. Ayrica memedeki küçük kireçlenme kümelerini de gösterebiliyor. ‘Mikrokalsifikasyon’ denilen bu kireçlenmelerin çogu iyi huylu olsalar da, kanserin erken habercisi olabiliyor. Üstelik mamografi tetkikinde artik çok düsük düzeyde radyasyon kullaniliyor. Bu nedenle her kadin risk faktörüne sahip degilse, mamografi taramasina 40 yasinda baslamali. Birinci veya ikinci derece akrabalarinda meme kanseri hikayesi varligi gibi risk faktörüne sahip olanlar ise ilk mamografi taramalarini 35 yasinda yaptirmali. Taramanin hangi siklikta yapilmasi gerektigi tip dünyasinda tartisilmakla birlikte, 70 yasina kadar, 1 – 1.5 yilda bir yapilmasinin yararli olduguna dair görüsler agir basiyor. 70 yasindan sonra ise bu taramanin sonlandirilmasi öneriliyor.

HEKIM MUAYENESI: Özellikle 40 yas ve üzerindeki kadinlara, jinekologlari tarafindan, yilda bir kez, jinekoloji muayenelerinin yani sira meme muayenesi de yapilmali.

Ultrason bir tarama yöntemi degildir!

Halk arasinda ultrasonun ‘tarama’ yöntemi olduguna dair yanlis bir kani var. Bu nedenle kadinlar “Mamografinin çekimi can yakiyor, radyasyon da aliyorum. Bu yüzden ultrasonu tercih edeyim” diyerek hekimlerinden ultrason taramasi istiyorlar. Oysa sanilanin aksine ultrason tarama yöntemi degil, mamografiye ek yarar saglayan bir arastirma yöntemi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası