Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAHAR AYLARINDA VÜCUDUMDA SISKINLIK OLUYOR DIYORSANIZ DIKKAT

Bahar aylarinda sik görülen hava degisimleri ile birlikte vücutta su ve tuz tutulumu yani ödem olusumu artar. Kimileri bu durumu “kilo aldim”, “elim, ayagim sisiyor” gibi yorumlarla geçistirirken bazen de bu durum hastalik habercisi olabilir.

Memorial Etiler Tip Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Murat Görgülü, vücutta ödem olusumu ve dikkat edilmesi gereken noktalar hakkinda bilgi verdi.

Hastaliklarin Habercisi ‘Ödem’

Insan bedeninde damar içerisinde dolasan sivilarin damar disina çikmasi ve doku aralari ile cilt altinda birikmesi sonucunda ödem durumu gelisir. Alinan su ve tuz miktari vücutta sisme ve ödem gelisiminde çok önemlidir. Gözle görülür bir ödem, yani vücutta su toplamasi oldugunda 3 litre kadar fazla sivi vücutta birikmis demektir. Ödemin olusumunda böbrekten su ve tuz tutulumu önem tasir.

Insan vücudunda sivi birikimi, bölgesel ya da tüm vücudu içerecek sekilde genel olabilir, bunlarin nedenleri farklidir. Ödemin bölgesel dagilimi, nedeni hakkinda önemli fikirler verir.

Ödem Organ Yetersizliklerinden Kansere Kadar Pek Çok Hastaligin Belirtisi

Ödemin oldugu bölgede lenf akiminin aksamasi önemlidir. Tikayici bir kitle, enfeksiyon ya da damar tikanikligi buna yol açabilir. Her iki bacak sismesi, asiri varisler, kalp yetersizligi, lenfatik tikaniklik, sürekli oturma ve hareketsizlige bagli olabilir. Yüz, dudak ve gözde olusan ödemlerin de en sik nedeni, alerjik reaksiyonlar ya da kanda protein düsüklügü olabilir. Kalp ve karaciger gibi organ yetersizliklerinde de karin zar ve akciger zarinda sivi birikimi olur; ayrica bazi kanserlerin yayilmasi sonucunda karin ve akciger zarlarinda sivi birikimi sikça gözlenir.

Ödemin süresi yayginligi ve kiside ek bir rahatsizlik olup olmamasi tanida ve tedavide büyük önem tasir.

1 Gram Tuz 200 ml Sivi Birikmesine Neden Olur

Insan vücudunun büyük bir bölümünü içine alan ya da tüm vücudu kaplayan yumusak doku sismesine yol açan, sivi birikimleridir. Her iki bacakta olusan ödem uzun süre ayakta kalmaya bagli olabilir. Bunda fazla tuz tüketimi çok önemlidir, fazladan alinan 1 gr tuz vücutta 200 ml sivi birikmesine yol açar. Kalp yetersizliginde de her iki ayakta sisme erken bir bulgudur. Kalp yetersizliginde akcigerlerde de sivi birikerek nefes darligina yol açabilir.

Sabah kalktigimizda olusan göz çevresi sismesinde özellikle böbrek hastaliklari ve azalmis tuz atilimi düsünülmelidir. Böbrek rahatsizligi disinda ileri derecede karaciger yetersizligi de bu tip ödeme neden olabilir. Özellikle protein kaybina yol açan “nefrotik sendrom”da tüm yüz ve vücutta sisme olabilir.

Hazir Soslardan ve Kafeinden Kaçinin

Tüm vücutta sismeye yol açan en önemli nedenlerden biri de alinan besinlerdeki tuz ve kimyasal madde miktaridir. Normalde alinmasi gereken tuz miktari, yasa ve aktiviteye göre degisir ancak daha öncede söyledigimiz gibi asiri tuzlu besinlerin tüketilmesi ile yeterli miktarda tuz böbreklerden atilamazsa vücutta sivi birikmeye baslar. Öncelikle ayak bilegi, göz çevresi gibi yumusak doku bölgeleri sismeye baslar. Hazir soslar, yapay tatlandiricilar, bazi baharatlar, alkollü içecekler, bol kafeinli içecekler vücutta ödem olusumunu artirir. Birçok agri kesici ilaç ve romatizma ilaci da vücutta su ve tuz tutarak ödeme yol açar. Birçok hormon ilaci, özellikle de kortizonlu ilaçlar vücutta asiri su ve tuz tutulumuna neden olur.

Hareketsiz kalmayin

Asiri hareketsizlikte lenf dolasimini ve toplardamar dolasimini azaltacagi için özellikle kollarda ve bacakta sisme yapar. Hep ayni pozisyonda kalan yaslilarda yerçekiminin etkisi ile sivi altta kalan bölümlerde toplanir, bu yalanci bir ödem görüntüsü verebilir.

Baslica tedavi ödeme neden olan durumun ortadan kaldirilmasidir. Örnegin fazla tuz aliminin engellenmesi, alkol alinmamasi, hazir besin ve soslardan uzak durulmasi, sigara ve kafeinli içeceklerin azaltilmasi en önemli hususlardir. Alinan agri kesici ve romatizma ilaçlarinin dozu ayarlanmalidir. Eger kiside hareket eksikligi ve asiri duraganlik var ise mobilizasyon, lenf ve kan dolasimini artiracagi için ödemin azalmasina yardimci olur.

Ödemin nedeni belirlenip buna göre tedavi uygulanmali

Eger kiside vücutta sivi birikimine yol açan herhangi bir hastalik öncelikle bu hastaligin tespit edilmesi ve buna yönelik tedavi yapilmasi temel prensiptir.

- Kalp yetersizligi olan hastada tansiyon ve kalp atiminin düzenlenmesi ve idrar söktürücü tedavi yapilmasi birinci derecede önemlidir. Hastanin idrarinin artmasi ile ödem azalmaya baslar ancak bu ilaçlarin yan etkileri çok dikkatli olarak takip edilmelidir, fazla idrar söktürücü kulanimi asiri tuz ve su kaybina yol açabilir, bu da halsizlik, tansiyon düsmesi ve kalp ritm bozuklugu gibi durumlara yol açabilir.

- Böbreklerden protein kaybi olan ya da böbrek yetersizligi gelismis olan hastalarda proteinin tamamlanmasi diyetin ayarlanmasi, alinan tuz miktarini azaltilmasi çok önemlidir.

- Karaciger yetersizligine bagli ödemlerde de eksik proteinin tamamlanmasi ve idrar söktürücü tedavi uygulanmasi temel prensiptir.

- Göz çevresi, ayak bilekleri, eller ya da vücudun herhangi bir yerinde sisme ve sivi birikimi fark edildiginde fazla zaman yitirmeden bir doktora danismak çok önemlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası