Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YEME BOZUKLUKLUKLARI YAZA FIT GIRMEK ISTEYENLERI ÖLÜMLE TEHDIT EDIYOR

Yaz aylarinin yaklasmasi ile birlikte fazla kilolardan kurtulup, vücudu deniz havuz mevsimine hazirlama telasi da artti. Televizyonlarda ve moda dergilerinde görülen ince bedenlere sahip olabilmek için yapilan bilinçsiz diyet uygulamalari sonucu anoreksiya ve bulimia gibi hastaliklar kol geziyor. Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Yesim Çelik, yeme bozukluklari hakkinda bilgi verdi.

Yeme bozukluklari genellikle yüksek sosyo-ekonomik düzeydeki ailelerde görülür. Günümüzde gelismis ülke hastaligi olmaktan çikip gelismekte olan ülkelerde de (örn: Türkiye) görülmeye baslamistir. Nedenleri psikolojik, sosyal ya da genetik olabilir. Psikolojik bozukluklar yeme davranisinda degisiklikler olusmasinin baslica nedenidir.

Anoreksiya ve bulimia en çok genç kizlari tehdit ediyor

Belirtileri; kendini sisman hissetme, kilo almaktan korkma, yemek yendigi zaman kontrolü kaybetme duygusu, kiloyla kendine saygi duymak arasinda baglanti kurmak, vücut imajiyla ilgili asiri saplantili olmak, yemek yedikten sonra suçluluk ya da utanç hissetmek, tekrarlanan diyet girisimleri, yemek yeme konusunda utanma, gizli gizli yemek yeme, yemek yeme aliskanligi hakkinda yalan söyleme, agir diyetler, kusmaya neden olma, yemek yedikten sonra agir egzersizler yapma, depresyon, kilosundan utanma seklinde görülür

Sismanlama korkusuyla besin aliminin sinirlanmasi istahin gittikçe azalmasina neden oluyor

Incelige önem verilmesi, oyuncu ve mankenlere özenme gibi nedenlerin üzerine bir de psikolojik sorunlar eklendiginde yeme bozukluklari ortaya çikmaktadir. Yeme bozukluklari ya yiyecekten tiksinerek yemeyi reddetme ya da yediginden dolayi suçluluk duyarak kusma seklinde ortaya çikmaktadir. Yemegi tiksinerek reddetme sonucu “anoreksiya nervoza”, yedigini kusma “bulimiya nervoza” olarak tanimlanmaktadir.

Yeme bozuklugu daha çok genç kadinlarda görülmekle birlikte bazi mesleklerdeki (aktör, manken, dansçi) erkeklerde de görülebilmektedir. Yine sürekli siki agirlik kontrolü gerektiren atlerde de yeme bozuklugu ortaya çikmaktadir.

Anoreksiya yemekten tiksindirebilir

Anorektik bireyler baslangiçta düzensiz, garip beslenme aliskanligi gelistirirler ve zamanla yemekten tiksinti duyarak yemeyi reddederler, fiziksel aktivitelerini ise artirirlar. Kendini yalniz hissetme, ergenlik dönemindeki sorunlar, ailede alkolik bireylerin olmasi, asiri koruyucu aile, anne babanin çocuktan çok sey beklemesi gibi durumlar bu yeme bozuklugunun olusmasina neden olabilir.

Anoreksiya nervozali bireyler kendine saygisini yitirmis, düsünceleri sürekli yiyeceklerle mesgul olan, saplantili, asiri mükemmeliyetçi, asiri basarma hirsi olan, sosyal olarak geri çekilmis, iletisime açik olmayan, vücut imajlarinin bozulmus oldugunu düsünen kisilerdir. Iki türlü yeme davranisi gösterirler; bir kismi kalori kisitlamasi yapar ve arinma davranisi (kusma gibi) göstermez, diger bir grup ise anoreksiya olayi boyunca devamli yer ve arinma davranisinda bulunur.

Erken dönemde müdahale edilmeli

Zamanla müdahale edilmezse yag dokusunun çogunun kaybolmasi, kas erimesi, adetten kesilme, çesitli vitamin yetersizligi belirtileri, tirnaklarda kirilma ve incelme, kabizlik, uykusuzluk, ödem, hiperaktivite ve gençlerde gelisme geriligi gibi belirtiler ortaya çikar.

Bulimia vücudu yiyip bitiriyor

Dayanilmaz bir yemek yeme tutkusu ile nöbetler halinde son derece asiri yemek yeme halidir. Bulimikler asiri yeme sonucunda bunlardan arinmak için kusma, agir diyetler ve agir egzersizle yemeyi kontrol altina alma gibi davranislara basvururlar.

Hastaligin fiziksel belirtilerini saptamak zordur fakat sürekli kusma nedeniyle dislerde çürükler ve kayiplar, tükürük bezlerinde sisme, agiz içi, yemek borusu ve dilde harabiyet olusur. Sik ve yüksek dozda kullanilan laksatifler nedeniyle bagirsak hareketlerinde bozulma görülür. A ve E vitamini gibi yagda eriyen vitamin eksiklikleri ve kusma davranisi nedeniyle vücut içi sivi dengesinde bozulmalar olusur.

Anorektik bireylerin tersine aktif ve disa dönük bireylerdir. Vücut agirliklarinda dalgalanmalar görülür. Üzgün ve sikintili kisilerdir ayrica adet düzensizlikleri görülür.

Tedavi süreci sandiginizdan zor olabilir ancak sabir sarttir

Tedavi; kisiye psikolojik destek, tibbi müdahale, beslenme danismanligi verilmesi ve aile terapisini içerir. Hastalik belirtileri ortaya çikar çikmaz hasta ve ailesinin psikolojik tedaviye baslamasi gerekmektedir. Hastaligin ilerlemesi, hastanede psikiyatrik tedaviyi gerektirebilir. Bulimik bireyler problemlerinin farkindadirlar ve bununla bas etmek için yardim almaya hazirdirlar. Anorektik kisilerin tedavisi daha zor ve uzun bir süreci gerektirebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası