Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HANGI TEKNOLOJIK CIHAZLAR HANGI KANSER TEDAVISI IÇIN?

Kanser, tüm dünyada görülme orani giderek artan önemli bir hastalik olsa da, dogru zamanda ve dogru sekilde müdahale edildiginde hastanin yasami kurtulabiliyor. Son yillarda ileri teknolojik cihazlarla uygulanan radyoterapi de, kanserli hastalarin tedavisinde en etkili yöntemlerden biri olarak görülüyor. Ancak bu noktada hemen herkesin kafasinda su soru isareti beliriyor: Peki hangi teknolojik cihazlar, hangi kanser tedavisinde kullaniliyor? En önemlisi de, bu cihazlar hastalara ne tür faydalar sagliyor?

Kalp ve damar hastaliklarindan sonra dünyada en fazla ölüme yol açan kanserin görülme sikligi giderek artiyor. Uluslararasi Kanser Arastirma Örgütü’nün verilerine göre; 2008 yilinda 12 milyon yeni kanser teshisi konuldu. Ülkemizde de her yil yaklasik 150 bin kisinin kansere yakalandigi tahmin ediliyor. Ancak kanser çagimizin en yaygin ve ölümcül hastaliklarindan biri olsa da, tip dünyasi hemen her geçen gün bu illetle savasabilmek için dev adimlara imza atiyor; radyoterapi tedavisi için gelistirilen son teknolojik cihazlar da bu alandaki en önemli gelisme olarak degerlendiriliyor. Radyasyonun tehlikelerine hakkindaki halk arasindaki yaygin endiselere karsin, günümüzde “radyoterapi” ve “radyocerrahi” ile kanser vakalarinin tedavisinde oldukça basarili sonuçlar elde ediliyor. Üstelik, radyoterapi tedavisi son teknoloji ürünü olan cihazlarla uygulandiginda hastanin yasam kalitesini yükseltiyor, tedavi süresini kisaltiyor, hatta bazi kanser türlerinde hastanin hayatini bile kurtarabiliyor! Peki, ‘radyoterapi’ ile ‘radyocerrahide’ hangi cihazlar, hangi kanserlerin tedavisinde kullaniliyor? Iste yaniti…

RADYOTERAPI (ISIN TEDAVISI)

Radyoterapi son yillarda teknolojik olarak en hizli gelisen alanlardan biri. Radyasyonla kanserli dokunun tedavi edilmesini saglayan modern yöntemler ve ileri teknolojinin kullanildigi cihazlarla oldukça basarili sonuçlar elde ediliyor.

RAPIDARC: Tedavi süresini 2-4 dakikaya indiriyor

Rapidarc teknolojisi diger radyoterapi cihazlarinin aksine, hastanin hareket etmesine firsat vermeden hasta etrafinda dönerek hastalikli bölgenin isinlanmasini sagliyor. Acibadem Kozyatagi Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmani Doç. Dr. Meriç Sengöz, Rapidarc’in bu özeligi sayesinde görüntü esliginde yapilan 15-30 dakikalik radyoterapi süresini 2 dakikaya kadar indirebildigini söylüyor. Rapidarc cihazinda hastaya verilen doz üçte bir oraninda düsürülüyor ve bu da radyasyona bagli ikincil kanserin olusma riskini azaltiyor.

Hangi kanserlerin tedavisinde kullaniliyor?

Bu teknoloji tüm kanserlerin tedavisinde fayda sagliyor.

TRILOGY: 3’ü bir arada teknoloji

Trilogy, radyoterapi tedavisinde kullanilan bir tür lineer hizlandirici, yani LINAC cihazi. Görüntülemeden tedaviye kadar, radyoterapide farkli yöntemler olarak kullanilan 3 yeni teknolojiyi içinde barindiriyor. Trilogy cihazinin içinde bulunan 3 radyoterapi yöntemi su sekilde siralaniyor: IGRT – Görüntü kilavuzlugunda radyoterapi, IMRT: Yogunluk ayarli isinlama ve SRT/SRC – Noktasal isinlama. Doç. Dr. Meriç Sengöz, diger aletlerde tek tek bulunan özelliklerin Trilogy’de bir arada bulunmasi sayesinde, uzmanlarin dogru müdahaleyi, daha kisa zamanda ve en ideal oranda yapabildiklerini belirtiyor. Örnegin, IMRT ile doz yogunlugu ideal olarak ayarlaniyor, IGRT ile tedavi sirasindaki kaymalarin önüne geçilebiliyor ve SRT /SRC ile çok küçük tümörlere bile noktasal atis yapilabiliyor.

Hangi kanser türlerinde kullaniliyor?

Tüm kanser türlerinin tedavisinde basvurulabiliyor.

RADYOCERRAHI (NESTERSIZ, KANSIZ, ISINLARLA CERRAHI TEDAVI)

Yüksek enerjili isinlarin tek noktaya yogunlastirilmasiyla cerrahi uygulamanin yapildigi radyocerrahide, normal dokularin zarar görmesi engelleniyor. Bu uygulamada ileri teknoloji ürünü GammaKnife ve CyberKnife cihazlari ön plana çikiyor.

CYBERKNIFE(Uzay Nesteri) ile Tümöre Noktasal Darbe

CyberKnife, tüm vücutta milimetreden daha hassas dogrulukla kanser tedavisi yapmak için tasarlanmis, dünyadaki ilk ve tek robotik radyocerrahi sistemidir. Acibadem Maslak Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmani Prof. Dr. Enis Özyar, cerrahiye alternatif olarak kullanilan bu yöntemin kötü huylu tümörü cerrahi yöntem kadar kesin sinirlarla ortadan kaldirabildigini belirtiyor. Klasik radyoterapi ile tedavi edilemeyen, kompleks bir operasyon gerektiren veya operasyonu mümkün olmayan tümörlerin tedavisinde hastalara bir umut isigi oluyor. Bu bilgisayar kontrollü robot teknolojisi ile isinlar odaksal olarak kullanilarak beyin ve vücuttaki kanserli dokular yüksek dozlarda tedavi edilebiliyor, normal dokular da radyasyonun etkilerinden maksimum oranda korunabiliyor. Islemin uygulanmasi bir cerrahi islem titizliginde gerçeklesiyor. Ancak cerrahi islemden farkli olarak hasta agri çekmiyor ve ayni günün aksami normal hayatina, hatta isine bile dönebiliyor.

Hangi kanserlerin tedavisinde kullaniliyor?

CyberKnife beyin tümörlerinde, akciger, prostat, bas boyun ve pankreas kanserleri ile diger yöntemlerle tedavi edilemeyen sayica az olan metastazlarda, solunum ya da bagirsak hareketleriyle tümörün yer degistirdigi akciger ve karaciger tümörlerinde, isinlanmis bölgelerde tekrarlayan tümörlerde kullaniliyor.

GAMMA KNIFE: Beyin Tümörlerinin Tedavisinde Altin Standart

Acibadem Kozyatagi Beyin ve sinir Cerrahisi Uzmani Doç. Dr. Selçuk Peker, Gamma Knife ile genellikle 3,5 cm’den küçük olan beyin tümörlerinin, riskli cerrahi isleme gerek kalmadan, agrisiz ve hizli bir sekilde, tek bir seansta tedavi edilebildigini belirtiyor. Ingilizce “Knife” biçak anlamina geliyor. Ancak Gamma Knife bir biçak degil. Cerrahi yöntemde kullanilan biçak yerine, bu cihazla hastalikli alan gamma isinlari ile yok ediliyor. 201 gamma asini kaynagindan çikan isin demetleri hastalikli bölgede odaklaniyor, bu sekilde kanserli hücreler yok edilirken çevredeki normal beyin dokusu korunuyor.

Tek seans uygulanan ve anestezi ile yogun bakim gerektirmeyen Gamma Knife’la hastalar tedavi sonrasinda ayni gün içinde evlerine dönebiliyor.

Hangi kanserlerin tedavisinde kullaniliyor?

Beyin tümörlerinde fayda sagliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası