Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uykusuzluk Yasam Dengesini Bozuyor…

Nöroloji Uzmani Mehmet Yavuz, Türkiye’de 5 milyon kisinin uyku problemi oldugunu söyledi. Uyuyamayan bir insan verimsiz, uyumsuz, sinirli ve alingan olabildigini belirten Dr. Yavuz, uykusuz insanlarin hata yapma ihtimallerinin de yüksek oldugunu, trafik kazalarinin pek çogunun uykusuz direksiyon basina geçmekten kaynaklandigina dikkat çekti. Dr. Yavuz, saglikli bir uyku için neler yapilmasi gerektigini anlatti.

Uyku, insan ömrünün neredeyse üçte birini kapsayan ve organizmanin dinlenmesi ve kendini yenilemesi için gerekli bir ihtiyaç. Beynin de dinlenmek için uykuya ihtiyaci vardir. Bazi kisiler uykunun bos yere harcanmis bir zaman oldugunu düsünür. Hatta az uyumakla övünen çok insan vardir. Bu kisiler ‘hayatimi uyuyarak mi geçirecegim’ derler. Hâlbuki bu düsünce ‘hayatimi fazla oksijen tüketerek mi geçirecegim’ sorusu kadar yanlistir. Oysa saglikli ve mutlu yasamamiz için olmazsa olmazlardan bir durumdur uyku.

Uykusuzken hata yapma ihtimali yüksektir

“Genel olarak insanlarin yeterince uyuyamamasi, ruhsal ve fiziksel pek çok soruna yol açabilir” diyen Reem Nöroloji Merkezi kurucusu ve doktoru Mehmet Yavuz, uyumanin; su içmek, gida almak gibi insan hayatinin olmasa olmazlarindan oldugunu vurguladi.

Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz’a göre, uyuyamayan bir insan verimsiz, uyumsuz, sinirli ve alingan olabilir. Uykusuz insanlarin hata yapma ihtimalleri yüksektir. Trafik kazalarinin pek çogunun da uykusuz direksiyon basinda olmaktan kaynaklandigina isaret eden Dr. Yavuz sunlari dile getirdi: “Uykusuz insanin beyini, kendi bakimini yeterli derecede yapamaz, bu da hatalara sebep olur. Uyku o denli önemli ki, pek çok islevimizi etkiler. Bu nedenle uyku sürelerini azaltmak bilinç, zekâ, beceri gibi faaliyetlerimizde gerilemeye yol açabilir. 14 gün uykusuz birakilan farelerin ölmesi, uykunun önemini anlamak için yeterli olabilir. Uykusuz kalan insanlarin belli bir süre sonra bilinç kaybi yasadiklari da bilinmektedir.”

Uykunun evreleri…

Dr. Mehmet Yavuz, uykunun evreleriyle ilgili de bilgi verdi. Yavuz’un belirttigine göre saglikli bir uyku, rüya görülen (REM) ve görülmeyen dönem (non-REEM) diye ikiye ayrilir. Rüya görülmeyen uykunun da iki türü var: Yüzeyel ve derin uyku.

Yataga girip uyudugumuzda önce yüzeyel uykuyu yasariz, sonra giderek derin uykuya geçeriz. Derin uykunun bir yerinde önce rüya görülen, sonra tekrar rüya görülmeyen uykuya geçeriz. Sabaha kadar yüzeyel-derin-rüya görülen uyku paketleri 3–4 kez tekrarlanir. REM uykusunda zihnimiz toparlanir, beynimiz dinlenir. Uykunun diger evrelerinde de bedenimiz dinlenir. Eger uykuyu kesintiye ugratan bir sebep varsa uyku hep yüzeyel uyku döneminde kalabilir. Yani derin uyku ve REM uykusu eksik kalir. Bu da bedenimizin ve zihnimizin dinlenmemesine yol açar. Ögrencilere tavsiyem su: Sinavlariniza çalismayi son geceye birakmayin gece 4′ e kadar oturup ertesi gün sinava girerseniz yeterli REM dönemi uykusu yasanamayacagi için basarisiz olunabilir. Bu yüzden özellikle sinav öncesinde uykuya çok dikkat edilmelidir.

Ne kadar uyumaliyiz?

Genel olarak eriskin insanlar günde 4–11 saat arasinda degisen sürelerde uyur. Yeni dogan bebekler 18 saat, okul çagi öncesi çocuklar 12–13 saat uyurlar. Aslinda ergenlik döneminin sonuna kadar uyku ihtiyacinda azalma olmaz. Beynin ögrenme sürecinde uykudan vazgeçilmemesi gerektiginin altini çizen Dr. Mehmet Yavuz, “Çünkü ögrenmek, beyinde birtakim sinirsel baglantilarin kurulmasi ve sürdürülmesi demektir. Bu sürecin dogru olmasi için uyku gerekir. Uyku sorunu olanlarda bellek bozuklugu, çocuklarda ise ögrenme zorlugu olur. Yasi biraz ilerlemis insanlarda uyku süresinin azalmasinin nedeni, yeni bir seyler ögrenmekten vazgeçmis olmalaridir.” diye konustu.

Horlayanlar kaliteli uykudan yoksundur

Uykuda horlama problemi yasayan insanlarin kaliteli uykudan yoksun kaldiklarini belirten Dr. Yavuz, bu yüzden bu kisilerin gündüzleri de sik sik uyku ataklari ile karsilastiklarini söyledi. Dr. Yavuz, “Gündüzleri olur olmadik yerlerde sekerleme yapan kisilerin çogu, uykuda horlayan insanlardir.” dedi.

Asiri uyku da sorun

Mehmet Yavuz’a göre, nasil ki uykusuzluk önemli bir sorundur, asiri uyuma da ayni sekilde günlük hayati etkileyen önemli bir problem... Asiri uyku (Narkolepsi) durumunda da kisilerin is ve sosyal hayatlari olumsuz etkilenir. Bu insanlar çalisirken ya da araç kullanirken çesitli tehlikelerle karsilasabilirler. Neyse ki, bugün artik asiri uykunun ilaçlarla tedavisi mümkün…

En fazla ne kadar uykusuz kalinabilir?

Normalde 2–3 günden itibaren uykusuzluk beyin islevlerini bozmaya baslar. Hiç uyumama rekoru 11 gündür. Normal saglikli bir birey, 48 saatlik bir uykusuzluk döneminden sonra ayakta bile uyumaya baslayabilir.

Saglikli bir uyku için nelere dikkat edilmeli?

REEM Nöroloji Merkezi’nden Dr. Mehmet Yavuz, saglikli bir uyku için dikkat edilmesi gerekenleri söyle siraladi:

— Çok aç ya da tok olmamak,

— Kafeinli, alkollü, kolali içeceklerden ve tütün kullanimindan kaçinmak,

— Düzenli egzersiz yapmak, ancak aksam saatlerinde heyecan olusturacak aktivitelerden kaçinmak,

— Uyku gelmeden yataga girmemek,

— Yatak odasinda baska rutin isler yapmamak, uyuyamadiginda uyumaya çabalamamak, yataktan ve yatak odasindan çikarak baska bir yerde zaman geçirip uyku gelince yataga dönmek. (Kitap okumak bunlarin disindadir.)

— Ne kadar uyunursa uyunsun sabah belirli bir saatte kalkmak,

— Gündüzleri uyumamak ve yatak odasini ses, isik, isi yönünden izole etmek,

Dr. Mehmet Yavuz, ayrica su tavsiyelerde de bulundu:

— Aerobik egzersizler yapmayi aliskanlik haline getirmek lazimdir. Gününüzün belirli bir bölümünü bu egzersizlere ayirin. Belirli bir süre egzersiz yapmak genelde geceleri rahat bir sekilde uyumaniz için yeterli olabilir

— Yatmadan önce asiri sicak olmayan, ilik bir banyo yapmak kaslarinizi gevseterek uyumaniza kolaylik saglayabilir.

— Eger kas agrilariniz ve kas spazmlariniz varsa ve bu nedenle uyuyamiyorsaniz, serbetçiotu (Humulus lupulus) bitkisinin çaylarini içebilirsiniz. Bira yapiminda kullanilan bu bitki, binlerce yildir yatistirici ve rahatlatici olarak kullanilmaktadir. Ayni sekilde ihlamur çayi da uyumaniza yardimci olabilir.

— Odaniz karanlik, rahat ve sessiz olsun. Isik ve ses, uyku kaçirir. Yatak odanizda TV ve bilgisayar bulundurmayin. Odanizin sicakligi optimum derecelerde olmasi gereklidir.

Evcil hayvaniniz varsa odaniza almayin!

— Uyumadan önce agir yemekten kaçinin, ama aç da yatmayin. Bazi besinler uykuya dalmaniza yardimci olur. Süt, ton ve kalkan baligi, enginar, badem, yumurta, seftali, ceviz, kayisi, kuskonmaz, yulaf, patates ve muz uyumanizi kolaylastirabilir.

— Gece televizyon basinda sakin sekerleme yapmayin. Sekerleme uyku disiplininizi bozabilir.

— Evcil hayvaniniz varsa, odaniza almayin. Kedi ve köpeginiz sizinle mi uyuyor?

Demek ki uykusuzluga davetiye çikariyorsunuz demektir.

— Saglikli bir kisi, uykusu gelip yataga gittiginde ortalama 5 ile 15 dakika arasinda uyur. Bu süre, günün kosullarina göre degisebilir. Örnegin yorgun veya üzüntülü iseniz uykuya geçmeniz daha uzun sürer. Eger uykuya dalmaniz yarim saati asiyor ve bu durum sik sik tekrarliyorsa, uykusuzluk probleminiz var demektir. Bu durumda artik profesyonel yardim almanizin gereklidir.

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası