Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAÇLAR HER DÖRT YILDA BIR YENILENIYOR

Saçlarin saglikli görünmesi, güzelligin vazgeçilmezleri arasinda sayiliyor. Peki dökülmeye ya da kirilmaya baslamislarsa? Iste yalnizca güzelliginiz için degil, sagliginiz için de tehlike sinyali olabilecek bu belirtileri önemsemeniz sart! Acibadem Bakirköy Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Yesim Tekin, saç dökülmelerinin nedenleri hakkinda bilgi verdi.

Ister uzun, ister kisa olsun saçlar, güzelligin ayrilmaz bir parçasi. Iste bu yüzden kadinlarin pek çogu, saçlarinin gerek renginde gerekse modelinde yaptiklari degisikliklerle farkli güzellikleri yakalayabiliyorlar. Ancak bazen saçlar, çok iyi bakilmasina ragmen dökülmeye basliyor. Iste o zaman bir panik yasaniyor. Bu duruda akla gelen ilk soru; “hepsi dökülecek mi?” oluyor. Oysa her dökülme karsisinda endise etmenize gerek yok. Çünkü saçlar her 4 yilda bir yenileniyor!

Saç teli vücudun diger killari gibi “büyüme, geçis, dinlenme” olmak üzere üç asamadan geçiyor. Saç telinin kaybi bu dönemlerin herhangi birinde olsa da, siklikla dinlenme fazinda meydana geliyor. Acibadem Bakirköy Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Yesim Tekin, saç tellerinin %85'inin büyüme fazinda %'15 i dinlenme fazinda oldugunu belirterek, ortalama her dört yilda bir saçlarin büyük kisminin yenilendigini söylüyor.

GÜNDE 50-100 ADET SAÇ KAYBI NORMALDIR!

Günde ortalama 50-100 adet saç telinin kaybi normal sinirlarda oldugundan endise etmemek gerekiyor. Ancak kisinin saç yogunlugu çevresindekiler tarafindan fark ediliyorsa, bu toplam saçin %25'lik kisminda kayip oldugu anlamina geliyor. Bu durumda günlük saç kaybi 100-200 adedi buldugundan, hekime basvurma zamaninin geldigini gösteriyor.

Saçlari dökülmeye baslayan kisilerin doktorlardan ögrenmek istedigi ilk sey saç dökülmesinin kalici olup olmayacagi... Çünkü kalici saç dökülmeleri tedavi edilmedigi takdirde saç kaybi giderek artiyor. Hatta bazen tedavi uygulansa bile saç kaybi devam edebiliyor. Kalici dökülmelerin bir kismi saçli deride harabiyet yaparak belli bir alanda iz birakabiliyor.

Dr. Yesim Tekin, saç kaybinin baslica nedenlerini söyle siraliyor:

Bazi genetik hastaliklar
Radyasyon
Termal ve kimyasal yaniklar
Mekanik travma
Tümörler
Bazi enfeksiyonlar (frengi, cüzzam, mantar, zona)
Bazi cilt hastaliklari (liken, lupus vb.)

KADINDA VE ERKEKTEKI DÖKÜLMELERIN YÜZDE 95'I ERKEK TIPI

Kalici saç dökülmelerinin hatta tüm saç dökülmelerinin büyük bir kismi saçli deride harabiyet yapmayan ve “androjenik” olarak adlandirilan genetik veya erkek tipi dökülmeden kaynaklaniyor. Bu da kadin ve erkeklere ait tüm saç dökülmeleri içinde %95'lik kismi olusturuyor. Saç dökülmesinde; genetik yatkinlik, yas ve androjen düzeyleri belirleyici oluyor. Anne ve kiz kardeste benzer saç dökülmesi varsa tedavisi daha güç hale geliyor. Bu tipte saçlar giderek incelerek sert killardan yumusak-ince tüylere dönüsüyor. Bu durum bazi psikolojik problemlere neden olabilecegi için erken basvuru ve tani önemli. Tedavisinin ise mutlaka doktor kontrolünde yapilmasi gerekiyor. Saçli deride hormon dönüsümünü saglayan ilaçlarin ya da incelmis saç kilinin çapini artiran losyonlarin lokal uygulanmasi söz konusu olabiliyor.

ILAÇ TEDAVILERI KISIRLIGA YOL AÇMAZ!

Tabletle tedavinin yaygin yanlis kaninin aksine kisirlik gibi bir yan etkisi yok! Sadece yüzde bir oraninda libido azalmasina yol açabiliyor ancak bu etki de geçici. Bir süre sonra azalan libido yerine geliyor. Büyük oranda saç kaybi yasanan kisilerde, bir baska seçenek, saç ekimi. Saç ekimi yöntemlerinin basarili olabilmesi için çok büyük alanlarda dökülme olmamasi gerekiyor. Kadinlarda bu tip saç dökülmesi görüldügünde tibbi olarak da müdahale ediliyor. Bu kadinlarin mutlaka hormon düzeylerine bakiliyor gerekiyorsa dogum kontrol hapi ve antiandrojenlerle tedaviye geçiliyor.

BAZI DÖKÜLMELERIN GERI DÖNÜSÜ MÜMKÜN

Geri dönüslü saç dökülmeleri büyüme veya dinlenme fazinda meydana gelebiliyor. Büyüme fazindakiler aniden ortaya çikiyor. Bu tip dökülmelerinin nedenleri arasinda; kemoterapi ilaçlari, kolçisin, hasere ilaçlariyla zehirlenme, ileri derecede açlik, radyasyona maruz kalma geliyor. Saçlarin %90'i haftalar içinde kaybediliyor ancak neden ortadan kalkinca kendiliginden düzeliyor.

Dökülmeye neden olan sebebin ortaya çikisindan yaklasik 2-5 ay sonra dökülme yogunlasiyor. Bu tip sikayetlerle gelen kisilerde uzmanlar, dökülmelere neden olabilecek pek çok faktörü sorguluyorlar. Bunlar; yüksek ates, tifo, AIDS benzeri enfeksiyonlar, ilaçlar (pihtilasma önleyiciler, hormonlar, lipid düsürücüler, epilepsi ilaçlari, düsük doz kemoterapötikler, agir metaller, tiroid ilaçlari, A vitamini vb.), hormonal degisimler (dogumdan sonra 2-4. ayda, dogum kontrol haplarinin baslanmasi veya birakilmasi, tiroid hastaliklari vb.), yeme bozukluklari, emilim sorunlari, demir eksikligi, çinko/biotin eksikligi, fiziksel stres (kaza, ameliyat vb.), emosyonel stres (bosanma, yakin kaybi, savas vb.)… Bu tip dökülmeler de, nedenin ortadan kalkmasiyla birlikte geri dönüslü oluyor.

SAÇLARINIZI IKI GÜNDEN FAZLA KIRLI BIRAKMAYIN

Günlük saç kaybinin 150 telden fazla olmasi nedeniyle endiselenen hastalar siklikla saçlarini yikamaktan kaçiniyor. Oysa kirlenen ve yikama süresi 2 günden daha uzun olan saçlar yikandigi zaman neredeyse 2 günlük dökülecegi için daha endise verici olabiliyor.

NELERE DIKKAT ETMELI?

Saçlarin saglikli olabilmesi için de su noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

Saçlar yumusak bir sekilde günasiri yikanmali.
Çekerek kopmalari önlemek amaciyla sampuandan sonra krem uygulanmali.
Dökülmeyi artirdigi için eslik eden egzama gibi sorunlar, mutlaka tedavi edilmeli.
Yapilan testlerde yolunda gitmeyen bir durum tespit edilirse düzeltilmeli, eksik vitamin/ mineraller takviye edilmeli. Buna ragmen iyilesmenin 6 aya kadar uzamasi mümkün.
Test sonuçlari dogal sinirlarda olsa bile jelatin, keratin, dari ekstresi, biotin, çinko, çesitli vitaminler içeren tabletler kismen de olsa faydali olabiliyor. Ancak hepsinin doktor kontrolünde alinmasi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası