Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÖZ ÇEVRESI IÇIN BAKIM TÜYOLARI

Akip giden yillari ele veren göz çevresindeki yaslanma izlerinden nestersiz de kurtulabilirsiniz! Yillara meydan okuyan kadinlar için yeni ve etkili bir kimyasal peeling yöntemi olan ‘gluco eye’ uygulamasi sayesinde; gözaltindaki torbalara, morluklara ve ince kirisikliklara veda ediliyor

Güzelligin en çarpici silahi olan gözlerin, ayni zamanda yüzümüzde yillarin izlerini ilk ele veren bölge oldugunu söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Eda Kumbasar; yillara meydan okuyan kadinlara, göz çevresi için basit ama etkili tüyolar verdi:

MIMIKLERLE GELEN ÇIZGILER: Göz çevresi çok ince ve sebase bezlerden (yag bezlerinden) fakir bir deridir. Göz çevresi etrafinda çok sayida kas bulundugundan dinamik kirisiklik denilen mimik kirisikliklari erken yasta olusmaya baslar. Göz çevresinde kirisiklik disinda görülen diger sik kozmetik sorunlar ise; pigmentasyon yani göz etrafinda morluklar ve ödem yani torbalanmadir.

HEPIMIZIN DERDI HALKALAR: Gözalti halkalari, hem erkeklerde hem de kadinlarda sik görülen ortak bir yakinmadir. Gözaltindaki bu koyu renk halkalarin nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Yine de buna neden olabilecek birçok faktörden bahsedilmektedir. Bu faktörler arasinda genetik nedenler, günes isinlari, düzensiz uyku, düzensiz beslenme, sigara ve alkol tüketimi, alerjiler ve bazi sistemik hastaliklar yer almaktadir.

GENETIK MIRAS MORLUKLAR: Gözaltindaki morluklar birçok nedene bagli olabilir. Genetik nedenlere bagli yani kalitsal olabilir. En sik görülen nedenlerden biri budur. Kisinin altta yatan eslik eden bir saglik problemi yoksa ve tetikleyici bir faktör bulunamiyorsa, genetik nedenlerden oldugu düsünülebilir.

GÖZLER IÇIN NESTERSIZ GENÇLESME YÖNTEMI: Gözaltindaki torbalanmalar, morluklar ve ince kirisikliklari tedavi etmek için çok yeni ve etkili bir uygulamadan yararlaniyoruz. ‘Gluco eye’ adini verdigimiz bu uygulama, cerrahi olmayan son derece güvenli ve etkili bir uygulamadir. Hastanin islem için ayirmasi gereken süre yaklasik 15 dakika kadar olup, islem sayisi 2-5 seanstir ve seans araliklari 3 haftadir.

AHA’LI TROPIKAL JEL: Hastanin göz etrafina ve her iki göz kapagina alfahidroksiasit (AHA) formülasyonu içeren topikal jel sürülür. Glikolik asitin, latik asit ile beraber kullanimi ürünün etkisini arttirir. Göz etrafi hassas bir alan olmasina ragmen bu uygulamada herhangi bir iritasyon yani tahris olmaz. Bu jel uygulandiktan sonra nötralizani yani asidi dengeleleyici madde ile islem sonlandirilir. Islem sonrasi bakim kremleri sürülür ve islemden sonra kullanmasi gereken tek ürün günes koruyucudur.

HER DERI TIPINE UYGULANABILIR: Bu islemin ideal olarak yapildigi dönem sonbahar ve kis aylaridir. Bu uygulamada hiperpigmantasyon yani lekeler, günes ve yaslanma lekeleri, skarlar yani izler ve ince kirisikliklar azalmaktadir. Bu uygulamanin önemli avantaji ise tüm deri tiplerinde kullanilabilir. Yani açik tenli veya koyu tenli kisilerde herhangi bir problem olmadan güvenle kullanilabilir.

GÖZ BAKIMININ ILK ADIMI HIJYEN: Göz ve deri sagligi için dikkat etmemiz gereken belli kurallar vardir. Bunlarin basinda gelen en önemli madde hijyendir. Göz etrafina sik sik elle temas etmemek gerekir. Gözü ovusturmak, elleri sik yikamamak enfeksiyona sebep olabilir. Gözde ve göz etrafinda olusabilecek enfeksiyonlar, gözde akinti ve sulantiya sebep olabilir. Göz ve cilt sagligi için sik el yikamak önemlidir.

GÖZLERINIZI GÜNESTEN KORUYUN: Deri yaslanmasi çevresel faktörlerden de etkilenir. Özellikle günes isinlari bunun basinda gelir. Uzun yillar UV’ye maruz kalan kisilerden günes isinlarinin yaptigi birikim hasarina bagli olarak gözaltinda renkte koyulasma pigmentasyon görülebilir. Çok basit ama; en önemli yaslanma karsiti kremlerden biri olan günes koruyucular yine burada da devreye girmektedir. Günes koruyucu kullanimi, göz çevresi kirisikligini engellemede en önemli yöntemdir. Günes koruyuculari bu yüzden mutlaka göz çevresi dahil tüm göz etrafina uygulamaliyiz.

DÜZENSIZ UYKU MORARTIYOR: Düzensiz uyku saatleri olan kisilerde de yine benzer problemler ortaya çikmaktadir. Günde en ez 8 saat uyku ve ayni saat araliklarinda uyku düzeni gerekmektedir. Uyku düzeni olmayan kisilerde göz etrafinda torbalanma ve morluklar en sik karsilasilan problemlerdendir.

HALKALARIN NEDENI ALERJI OLABILIR: Alerjik kisilerde yine gözaltinda mor halkalar sikça görülür. Bu yüzden alerji tanisi olan kisiler ilgili hekime basvurup altta yatan hastaliklariyla ilgili tedavi olmalidirlar. Bazen hastalarimizin alerjileri oldugunu, sadece göz etrafindaki bazi cilt bulgularini degerlendirerek anlamaktayiz. Bu yüzden göz etrafinda ödem, sislik ve renk degisikligi oldugunda mutlaka bir cilt uzmanina basvurmak gerekmektedir.

MORLUGA KARSI YÜKSEK YASTIK: Göz çevresindeki deri çok ince oldugu için damarlar cilt altinda oldukça belirgindir ve bu gözaltinda morumsu-kahvemsi bir renge neden olabilir. Kan basincindaki herhangi bir artis bu rengin daha da koyulasmasinda neden olabilir. Bu sebeple göz altinda morluk sikayeti olan kisilere yüksek bir yastikla uyumalarini önermekteyiz. Böylece gece boyunca olusabilecek göz etrafindaki kan basinci minimum olacaktir ve morluklar gün boyunca çok daha az olacaktir. Belli ilaçlar göz etrafinda bulunan morluklari arttirabilir. Özellikle damar duvarini genisleten ilaçlar göz etrafindaki morluklari arttirabilir.

ANTIOKSIDAN VE ÇINKODAN ZENGIN BESLENIN: Tüm bunlarin yani sira unutulmamasi gereken bir diger faktör ise düzensiz beslenmenin göz etrafindaki morluklari arttirabildigidir. Antioksidan vitaminlerden fakir bir diyet, çinkonun yetersiz alinimi, sebze ve meyvenin yeterli tüketilmemesi göz etrafindaki problemlere neden olabilir.

K VITAMINLI KREM KULLANIN

YÜKSEK YASTIKTA UYUYUN

Gözalti morluklarini tedavi etmek için yapilmasi gerekenler:

Dengeli beslenin
Düzenli uyuyun
Alkol ve sigara kullanimindan kaçinin
Yüksek yastikla uyuyun
Altta yatan alerjik hastaliklari arastirin
Günes koruyucu kullanin (kis aylari dahil)
Vitamin K içeren göz çevresi krem kullanin
Retinoid içeren göz kremleri kullanin
AHA uygulamalarindan (göz etrafina yapilan kimyasal peelingler) yararlanin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası