Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte yüksek tansiyon anne ve bebek için tehlikeli

Yaygin hastaliklardan biri yüksek tansiyondur. Takip ve tedavi edildigi takdirde fazla soruna yol açmayan yüksek tansiyon, anne adaylarinda hamilelik esnasinda ortaya çikabilir. Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi, Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani ve www.tupbebek.com sitesi Medikal Direktörü Dr. Senai Aksoy, anne ve bebek için tehlikeli durumlara neden olabilen yüksek tansiyon sorunu hakkinda bilgi veriyor!

Pek çok kadinin hamile kalmadan önce tansiyon sorunu var. Ancak bazi vakalarda yüksek tansiyon problemi hamilelik esnasinda ortaya çikabilir. Bundan dolayi anne adaylarinin tansiyonu hamilelik süresince kontrol altinda tutulmasi gerekir. Hamilede sorunlar hamilelik döneminin ikinci yarisinda saptanirsa duruma gestasyonel hipertansiyon denir. Gestasyonel hipertansiyon adi verilen bu yüksek kan basinci durumu dogumun ardindan geçer. Ancak gestasyonel hipertansiyona idrarda protein kaybi yani proteinüri, ayaklarda sislik (ödem) eslik ederse durum preeklampsi olarak tanimlanir.

Anne adayinda hafif preeklampsi görülürse tansiyon degeri 140/90 mmHg veya üzerinde olur. Ayrica idrarda protein atilimi günde 0.3 - 5 gr arasinda görülür. Hamilede siddetli preeklampsi saptanirsa idrarda protein atilimi günde 5 gr’dan fazla olur. Bunun disinda tansiyon degeri 160/90 mmHg' nin üzerindedir. Anne adayinda tespit edilen bulgulara karaciger fonksiyon testlerinde yükselme, trombosit sayisinda azalma, kalici bas agrisi, görme bozuklugu, karaciger bölgesinde agri gibi sikayetlerde eslik eder.

hamilelik döneminde görülen yüksek tansiyonun plasenta üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Rahme giden kan miktarinin yeterli olmamasi nedeniyle bebekte beslenme sorunlari ortaya çikabilir.

Preeklampsi kimlerde görülebilir

Pek çok kadinda hamilelik esnasinda yüksek tansiyon görülebilir. Ancak özellikle risk altinda olan kadinlar ilk hamileliklerini yasayanlar, daha önce hamileliklerinde preeklampsi sorunu olanlar ve hamile kalmadan önce yüksek tansiyon sorunu bulunanlar. Ayrica 35 yas ve üzerindeki hamileliklerde, çogul gebeliklerde, diyabet ve böbrek hastalarinda, asiri sisman anne adaylarinda ve bagisiklik sisteminde bozukluk olan hamilelerde de preeklampsi görülme riski vardi.

Anne adayinda preeklampsi saptanirsa hem kendisi hem de bebegi düzenli olarak takip edilmeli. Bazi durumlarda hamilenin hastanede yatmasi veya dogumun erken yapilmasi gerekebilir.

Preeklampsi tedavisi

Hamilede görülen tansiyon sorunu hafif boyutlardaysa ve hamileligin henüz basindaysa yatakta dinlenmek tansiyonu düsürebilir. Anne adayinin kan basinci tehlikeli degerlere ulasmiyorsa yani hafif preeklampsi görülüyorsa doguma kadar hamilelik sürdürülebilir. Ancak hamilede siddetli preeklampsi veya eklampsi saptanirsa uygulanabilecek tek tedavi yolu dogum yaptirilmasidir. Bazi vakalarda sezaryen gerekebilir.

Eklampsi nedir?

Hamilelerde görülen preeklampsi rahatsizligi sonucunda anne adayinin geçirdigi nöbetlere eklampsi verilir. Eklampsi sadece bebek degil ayni zamanda anne adayi için oldukça tehlikelidir. Tedavi olarak genellikle acil sezaryen uygulanir

Hamilelikte Hellp Sendromu

Hamilelerde yüksek tansiyon ile birlikte görülme olasiligi olan bu sendrom adini tespit edilen bulgularin bas harflerinden alir.

- Hemolysis: Hemoliz, kirmizi kan hücrelerinin parçalanmasi

- ELevated liver Enyzmes: Karaciger enzimerinde yükselme

- Low Platelets: Kan pihtilasmasini saglayan trombositlerin (plateletlerin) azalmasi

Anne adaylarinda görülen yüksek tansiyon ve pereeklampsi sekillerinin en agir olanidir. Sendrom hamile saptandigi takdirde acilen dogum yaptirilir. Sayet dogum yaptirilmazsa durum çok ciddi saglik problemlerine neden olabilir. Dogumun ardindan sendromunun etkileri kaybolur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası