Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÖZYASI VÜCUDUN SALGILADIGI BASIT BIR SIVI DEGILDIR!

BEBEGINIZIN GÖZ YASARMASI FAZLA OLUYORSA DIKKAT!

Her hareketini ve vücudundaki her degisimi dikkatle incelediginiz bebeginizin gözleri sürekli sulaniyorsa bu pek çok rahatsizligin isareti olabilir.

Memorial Istanbul Hastanesi Göz Hastaliklari Bölümü’nden Op. Dr. Mustafa Temel, bebeklerde göz yasarmasinin nedenleri ve dikkat edilmesi gerekenler hakkinda bilgi verdi.

Gözyasi basit bir sivi, su degildir. Genel olarak üç tabakadan olusur ve içerisinde gözü koruyan birçok madde bulunur. Uyanik oldugumuz sürece gözyasi üretimi devam eder. Çünkü gözyasi kornea tabakamiz için hayati derecede önemlidir.

Gözyasi akmamasi ne gibi saglik sorunlarina neden olur!

Gözyasi sistemi ile ilgili olarak pek çok hastalik mevcuttur. Bunlardan birisi de bebeklerde alt gözyasi kanalinin kapali olmasidir. Bu hastalikta bu kanalin buruna açildigi ucundaki kapakçigin dogumda açilmamasi söz konusudur. Kanaldan buruna geçemeyen gözyasi önce gözyasi kesesinde birikir, sonra da göz kapaklarindan disariya akarak sulanmaya yol açar. Ayrica, bir süre sonra da özellikle gözyasi kesesi enfekte olarak çapaklanma ortaya çikar. Hatta bazen bu enfeksiyon o kadar güçlü olabilir ki göz çevresine, basa ve hatta vücuda bile yayilabilir.

Nasil tedavi edilebilir?

Alt gözyasi kanali ucunu örten kapakçik aslinda çok ince ve narindir. Dogumda kapali olsa da bazen birkaç hafta veya ay içinde kendiliginden açilabilir. Ancak birçok bebekte tedavi ihtiyaci olusabilir. Tedavide tikaniklik için genellikle masaj yapilir. Gözyasi kesesi üzerine günde en az üç kez 5-10 kez uygun sekilde basarak yapilacak masaj hastalarin büyük çogunlugunda sorunu çözmeye yeterlidir. Eger etkili masaja ragmen açilmiyorsa sondalama dedigimiz bir islemi yapmak gerekir. Bu islemde cerrahi biçak, lazer gibi aletler kullanilmaz. Özel, ince sondalarla kapakçik kolayca açilir. Pek çok vakada kolayca ve bir kerede açilir. Tabii söz konusu olan bebek oldugu için islemi yapabilmek için narkoz gerekir. Ancak bu narkoz yüzeysel ve kisa sürelidir. Ayrica, narkoz için islem öncesi 4-6 saat ve islem sonrasi 2-3 saat açlik gerekir.

Ilaç kullanimi ne zaman gereklidir?

Masaj ve sondalama disinda bazen antibiyotikli damla ve seyrek olarak da sistemik antibiyotik gerekir. Bu tedaviler enfeksiyon olustugunda gereklidir. Enfeksiyon geçince antibiyotik tedavisi kesilir.

Göz yasarmasinin diger etkenleri

Ayrica, çocuklarda göz yasarmasinin gözyasi kanali sorunlari disinda baska çok önemli nedenleri de olabilir. Bunlar arasinda gözyasi drenaj sistemindeki baska çesit tikanikliklar, konjenital glokom (dogustan göz tansiyonu yüksekligi), kapak kenarlariyla ilgili olabilecek çesitli sorunlar, yabanci cisim, bazi kornea hastaliklari, konjonktivit, …gibi göz hastaliklari sayilabilir. Dolayisiyla, göz sulanmasi sikayetini küçümsememek, aksine çok ciddiye almak gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası