Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“MAVI BEBEKLER” E ANNE KARNINDA TESHIS

Türkiye’de yaklasik her bin bebekten 8’i dogumsal kalp hastaligi ile dünya geliyor. Bu bebeklerin yarisi ise ‘mavi bebek’ olarak tanimlaniyor. Ciltlerinin mavimsi ve mor bir hal almasi nedeniyle böyle tanimlanan bu bebeklerde, hayatini kaybetmesine yol açacak kadar ciddi sorunlar bulunuyor. Mavi bebekler ancak açik kalp ameliyatlari ile olmasi gereken ‘pembe’ renge kavusuyorlar. Ameliyatlarda basarili sonuç alinmasi ise ancak ‘erken tani’ ile mümkün. Peki ama bunun için nasil bir yol izlemek gerekiyor?

Her bin dogumdan 8’inde dogumsal kalp hastaligi görülüyor. Bu hastaligin yüzde 50’sinden fazlasi da “Mavi Bebek Sendromu” ile seyrediyor. Bu sendromda; kandaki oksijen miktari düsüklügüne bagli olarak, normalde pembemsi olmasi gereken bebek cildi mavimsi bir görünüm aliyor. Tedavi edilmedigi takdirde bu bebekler hayatlarini kaybediyor. Kalp hastaliginin türüne ve siddetine göre açik kalp ameliyati bir yillik takibin ardindan uygulanabildigi gibi, iki hafta içinde, hatta dogumun hemen sonra yapilmasi da gerekebiliyor. Cerrahi tip alaninda atilan dev adimlar sayesinde, bu bebeklerin büyük bir kismi kimi zaman bir, kimi zamansa bir dizi ameliyatin ardindan hiçbir kisitlama olmaksizin hayatlarina devam edebiliyor. Acibadem International Hospital’den Kardiyovasküler Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Süleyman Özkan, cerrahi operasyonlarindan basarili sonuçlar alinmasi içinse iyi bir cerrahi ekibin yani sira, kalbe ‘erken dönemde’ müdahale etmenin sart olduguna dikkat çekiyor! Anne karninda teshis koyulmasi, erken müdahale sansini artiriyor.

Mavi bebeklere anne karninda teshis!

Dogumsal kalp hastaliklarinin tanisi günümüzde detayli ultrason incelemesi ve hamilelik ekokardiyografisi ile konulabiliyor. Böylece bebegin kalbine dogar dogmaz müdahale etme sansi doguyor. Hamilelikte tespit edilemeyen durumlarda ise dogumun ardindan yapilan fizik muayene, basit radyolojik tetkikler ve kalpteki en ufak bir defekti bile ortaya koyabilen ekokardiyografi ile tani konabiliyor.

Cilt neden mavi oluyor?

Yasamimizin devam için ihtiyaç duydugumuz oksijen, akciger tarafindan solunum yoluyla atmosferden alinarak kana veriliyor ve kan yoluyla da tüm organ ile dokularimiza tasiniyor. Ancak bazi dogumsal kalp hastaliklarinda, vücuda pompalanan kanin içerdigi oksijen miktari normal düzeyin altinda seyrediyor. Iste bunun sonucunda da kirli kan temiz kanin içine karisarak vücuda yayilinca, derinin dergi pembelikten uzaklasarak mavimsi veya mora dönüsüyor.

Bu belirtilere dikkat!

Mavi bebek sendromu dikkatli bir inceleme kolaylikla anlasilabiliyor. ‘Siyanoz’ adi verilen morarmanin vücuttaki yayginligi ve siddeti ise bebegin cilt rengine ve altta yatan dogumsal kalp hastaliginin ciddiyetine göre degisiyor.

Mavimsi görünüm genellikle; dudak çevresi, agiz içi, parmak uçlari, tirnak dipleri ve yüz gibi cildin ince oldugu yerlerde ortaya çikiyor.

Bazi bebeklerin cildi dogar dogmaz mavimsi bir görünümde oluyor. Bu renk, bebek ister dinlenme sürecinde olsun, isterse efor sarf etsin hep ayni kaliyor.

Bazilarinda ise cildin rengi pembemsi iken; emzirme, aglama ya da emekleme gibi efor sarf edilmesi gereken durumlarda maviye dönüsüyor veya mavimsi olan cilt bu tür olaylarda daha da belirginlesebiliyor.

Bebek emzirme islemi veya emekleme sirasinda çabuk yorulabiliyor.

Istah sorunu yasiyor ve iyi beslenemedigi için kilo alamiyor.

Bilinç kaybinin da olabildigi, morarma ile seyreden bayilma ataklari yasayabiliyor.

Erken tani yasam kurtariyor!

Bazi bebeklerin kalplerindeki delik büyük olmadigi için ender de olsa belirti vermeyebiliyor. Aileler de bebeklerinde herhangi bir sorun görmediklerinden dolayi doktora basvurmadiklari için ideal ameliyat zamani geçmis oluyor. Bunun sonucunda bebegin yasam kalitesi ciddi boyutlarda bozulabildigi gibi hayati da riske giriyor. Bu nedenle her anne adayinin hamilelik döneminde detayli ultrasonografisinin ve ekokardiyografisinin yaptirilmasi, bebek dogduktan sonra ekokardiyografisinin çekilmesi, dogumsal kalp hastaligina erken tani konulmasinda “kilit” rol oynuyor. Anne karninda tani konuldugunda bebegin kalbine dogar dogmaz müdahale edilebiliyor. Bu sayede bebek yasitlari gibi saglikli bir yasam sürebiliyor.

Dogar dogmaz ameliyat gerekebiliyor!

Dogumsal kalp hastaliklarinin bazilarinda bebegin 1 yasina gelmesi beklenirken, bazilarinda ise dogumun hemen ardindan, zaman kaybetmeden kalbe müdahale etmek gerekiyor.

Agir seyretmeyen sendromlarda: Ekokardiyografinin ardindan anjiyo yapilarak hem hastaliga tani konuyor, hem de kateterizasyon ile bebegin kalbine müdahale edilebiliyor. Bebekler; anjiyo ile bazi damarlarin açilmasi veya kapatilmasi ve ilaç tedavisi gibi yöntemlerle takip altina aliniyor. Açik kalp ameliyati sonrasi iyilesme dönemini kolay atlatabilmesi için 1 yasina girmesi bekleniyor. Zamani geldiginde yapilan ameliyatla kalpteki sorunlar tümüyle ortadan kaldirilabiliyor.

Agir seyreden sendromlarda: Bebek anjiyodan sonra hemen açik kalp ameliyatina aliniyor. Bazi gruplarda ise zaman kaybini önlemek için anjiyo bile yapilmadan kalpteki sorunun giderilmesi gerekebiliyor.

HANGI DOGUMSAL KALP HASTALIKLARINDA GÖRÜLÜYOR?

Fallot Tetralojisi

Büyük Arter Transpozisyonu

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu

Hipoplastik Sag Kalp Sendromu

Fallot Tetralojisi: Mavi Bebek Sendromu’nun en büyük grubu olan ve kalpte olusan delik ile akcigere giden damarda darlik sonucu gelisen bu hastalikta akcigere yeterli kan gitmiyor ve sag odacikta yer alan kirli kanin bir kismi sol tarafa atiliyor. Bunun sonucunda vücuda yayilan kirli kan, bebegin cildinin morarmasina yol açiyor. Akcigere giden damardaki darlik az ise akcigere yeterince kan gittigi için hemen ameliyat gerekmiyor. Hatta, tam aksine bebegin fiziksel olarak güçlenerek iyilesme dönemini daha kolay atlatmasi için açik kalp ameliyatinin 1 yasina kadar ertelenmesinde fayda görülüyor. Ameliyatla kalptaki delik yama ile kapatiliyor ve akcigere giden damardaki darliklar ortadan kaldiriliyor. Bebeklerin yüzde 90”i, operasyondan sonra 10 yil boyunca hiçbir kisitlama yasamadan hayatlarina saglikli bir sekilde devam edebiliyor. Diger grupta yer alan çocuklara 10 yildan sonra kalp kapagi takmak gerekebiliyor.

2. Büyük Arter Transpozisyonu : Bazi bebeklerde kalpten çikan damarlar ters olabiliyor. Bu hastalikta bebege hemen müdahale etmek gerekiyor. En ideal ameliyat zamani ise dogumdan sonraki 7-15 gün arasidir. Hastalik anne karninda detayli ultrason takibi ile fark edilebiliyor ve bebek dogar dogmaz yapilacak olan ekokardiyografi ile tani konabiliyor. Bebek 1-2 günlükken ilaç tedavisiyle damarin açik kalmasi saglaniyor veya anjiyo ile kalbin içine delik açiliyor. Böylece ameliyat gününe kadar zaman kazaniliyor.

3. Hipoplastik Sol Kalp Sendromu: Kalbin sol tarafi akcigerden aldigi kani tüm vücuda göndermek gibi çok önemli bir islev üstleniyor. Bu hastalikta ise tüm vücuda kan pompalayan, bu nedenle kalbin en güçlü yeri olan sol tarafi gelismemis oluyor. Ardi ardina yapilan üç büyük ameliyat ile kalbin sol bölgesinin görevi açik kalp ameliyatiyla sag tarafa aktariliyor. Sag tarafin yapmasi gereken is de akcigerin kendisine birakiliyor. Ancak çok komplike olan bu ameliyatlari sonrasi ölüm orani yüzde 40 gibi yüksek bir rakamda seyrettigi gibi, operasyon basarili geçse bile ergenlik döneminde kalp yetmezligi gelistigi için kalp nakli gerekebiliyor. Üstelik bu süreçte hasta tam saglikli bir yasam süremiyor ve pek çok aktiviteden mahrum kaliyor. Bu hastaligin tanisi bebek henüz anne karnindayken konulabiliyor ve genellikle hamileligin sonlandirilmasina karar veriliyor.

4. Hipoplastik Sag Kalp Sendromu: Bu hastalikta kalbin içindeki kapakçiklar kapali oldugu için kirli ve temiz kan birbirine karisiyor. Bazen de kan akcigere yeterince gidemiyor. Operasyon ile akcigere ihtiyaci olan kani ulastirmak için tüm vücuttan gelen toplardamarlar dogrudan akcigere baglaniyor. Bu hastalarda da ilerde kalp nakli ihtiyaci olabiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası