Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEK KANALLARI ve DVD’ler BEBEGIMI ZEKILESTIRIR MI?

Günümüzde pek çok anne baba, bebekler için egitici oldugu iddia edilen bebek kanallarini ve “Baby Einstein” ya da “Brainy Baby (Akilli Bebek)” gibi dvd setlerini çocuklarina seyrettirmekte ve bunlardan gelisimsel fayda beklemektedir. Amerika’da 6-12 aylik her 3 bebekten 1’ine en az 1 ‘Baby Einstein’ dvd’si alindigi bilinmektedir. Ülkemizdeki kesin rakamlar bilinmese de bebekleri TV’ye maruz birakmanin oldukça yaygin oldugu gözlemlenmektedir. Maalesef ki bu içerikler egitici bir kazanim saglamadigi gibi erken yaslarda dil ve zeka gelisime ciddi zararlar vermektedir.

TV’nin bebek gelisimini nasil etkiledigi konusunda yapilan arastirmalar TV’nin sakincalarini net sekilde ortaya koymustur. Örnegin, 2007 yilinda Journal of Developmental Psychology’de yayinlanan bir çalismaya göre, 8-16 aylik dönemde bir bebegin TV seyrettigi her saat basina 3 yasindaki dil becerisinin 6-8 kelime daha geri oldugu gösterilmistir. Ayrica TV’ye maruz kalan 12-36 aylik çocuklarin hafiza, dikkat ve odaklanma becerisi bakimindan TV’yle tanismayan çocuklara göre dezavantajli oldugu bulunmustur. The Archives of Pediatrics dergisinde 2010 yilinda yayinlanan bir çalismada ise haftada birkaç kez dvd izleyen ve hiç izlemeyen çocuklar karsilastirilmistir. Bu çalisma ise, ne kadar erken yasta dvd izlemeye baslanirsa ilerleyen dönemde kelime hazinesinin o denli geri kaldigini göstermistir. Bu arastirma sonuçlari dogrultusunda Amerika’da “The Baby Einstein Company” e açilan davada, sirket dvd’lerin çocuk gelisimine katki saglamadigini kabul etmis ve müsterilerine para iadesi yapmistir.

Yasamin ilk yillarinda dil ve zeka gelisimi çok hizlidir. Arastirmalara göre beyin gelisiminin %70’i yasamin ilk yilinda %90’i ise ilk 5 yilda tamamlamaktadir. TV ise beynin gelisim mekanizmasina aykiri prensiplerle çalisir. Bir bebegin görsel olarak derinlik, boyut, perspektif farkliliklarini anlamasi beyin gelisimi adina attigi en önemli adimdir. Oysaki TV’deki görüntüler bebeklerin boyut farkliliklarini anlamasina yardim etmez: iki boyutlu bir çizim ile üç boyutlu gerçek bir nesne arasindaki farki bebekler TV’den ögrenemezler. TV’de derinlik yoktur: bebekler TV’de hangi nesnenin daha uzak hangisinin daha yakin olduguna karar veremez. Erken yillarda tamamlanan diger önemli bir beyin gelisimi asamasi da, nesnelere farkli açilardan bakinca onlari farkli sekillerde görecegimiz bilgisidir. Oysaki TV’deki görüntülere hangi açidan bakarsak bakalim ayni seyi görürüz. Yetiskin beyin TV’deki bu yanilsamayi ayirt edebilir ama bebek beyni yanilir. Hatta bebekler TV ekraninda gördükleri seyleri ayri ayri figürler olarak degil bir bütün olarak algilarlar. O sebeple de figürleri takip edip izlemek yerine, ekranin tamamina adeta hipnotik bir etkiyle ve bos gözlerle dalip giderler.

Çocuklarda dil gelisiminin nasil ortaya çiktigini ögrendigimizde TV’nin sadece zeka gelisimini degil dil becerilerini de neden olumsuz etkiledigini kolayca anlariz. Erken yillarda dil gelisimi yüz ifadesi, ses tonu, isaret gibi pek çok sosyal ipucuna baglidir. Çocuklar kelimelerin anlamlarini söylediklerimizden çok nereye baktigimiz, nasil bir ses tonuyla söyledigimiz, neye isaret ettigimizi gibi sosyal ipuçlarindan yola çikarak çözerler. Ayrica çocuklar için dili ögrenmenin en iyi yolu, konusmanin tanidik bir kisi tarafindan ve kendisiyle soru-cevap gibi karsilikli olarak yapilmasi durumudur. TV’de ise bu sosyal ipuçlari ve karsilikli etkilesimden eser yoktur. O sebeple, çocuklar TV izleyerek dil ögrenemezler.

Bu bilgiler dogrultusunda, çocugunuzu 2 yasin altinda ekrandan kesinlikle uzak tutmanizi tavsiye ederim. Siz yokken çocugunuzla ilgilenen bakici, büyükanne gibi kisileri de TV’nin gelisimsel sakincalari konusunda bilgilendirin. Düsük sosyo-ekonomik kosul ve egitim düzeyinden gelen kisiler, TV’nin gün boyunca açik olmasini normal ve dogru görebilmektedir. Özellikle ülkemizde, bakicilarin çocuklari TV’nin karsisina oturtup günün büyük kismini bu sekilde geçirdikleri bilinmektedir. Benim tavsiyem yasamin ilk yillarinda mümkün oldugunca çocukla birebir zaman geçirmeye, karsilikli etkilesim ve oyunlara, özellikle de resimli kitaplara, öncelik vermeniz olacaktir. TV’yi 2-3 yasindan sonra çocugunuzla birlikte seyretmek kosuluyla günde yarim saati geçmeyecek sekilde çocugunuzun yasamina sokabilirsiniz. Yasamin ilk yillarinda çocugunuzun gelisimine yapacaginiz yatirim geri dönüsü en yüksek ve en degerli katkidir. Bu verimli dönemi TV ile bosa harcamayin. Yasamin ilk yillarindaki gelisimi destekleyici ebeveynlik yaklasimlari, beyin gelistiren oyun fikirleri ve diger sorulariniz konusunda uzmanlara basvurup profesyonel destek almaktan çekinmeyin.

Sinem Olcay
Uzman Psikolog/Pedagog
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası