Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ISIL ISIL GÜLÜMSEMENIN EN SON SIRRI, ALTIN ORAN

Gülüs tasarimi dis estetiginde son yillarda öne çikan bir kavram. Kimi yumusak gülüsünü çekici bir gülümseme ile degistirmek istiyor, kimileri ise “Ben entellektüel bir gülüse sahip olmayi tercih ederim” diyor.

Ancak gülüs tasariminda en basarili sonuç, yüzyillar öncesinden tüm göze hos gelen objelerin üzerinde varligi kanitlamis en yeni yöntem “altin oran” ile elde ediliyor.

Memorial Atasehir Tip Merkezi Dis Hastaliklari Bölümü’nden Dr. Dt. Ezel Yildiz Elmas gülüs tasarimi hakkinda bilgi verdi.

DNA Molekülünde Dahi Altin Oran Gizli

Doganin, dislerin veya sanatin güzelligini arastirmak istediginizde ortak bir prensiple karsilasirsiniz. Bu ortak prensip evrensel bir ideal oranin oldugudur. Bir sanat objesinin iyi veya kötü oranli oldugu, bir yüzün çok uzun veya kisa, oransiz göründügü konusunda kolayca anlasmaya variriz. Ilk çaglardan beri bilinen bu sihirli baglayici oran, güzellikle ilgili bir fenomen olan ‘altin oran’in ta kendisidir. Altin oran vücudun her bölgesi ve hatta çevremizde estetik olarak algiladigimiz her canli ve cansiz varlikta da gözlenebilir. Begendigimiz bir film yildizinda, kelebekte, papaganda, DNA molekülünde, hatta sevdiginiz bir arabada bile altin oranlar gözlenir. Oran, genellikle büyükle küçük arasindaki iliskiyi ifade eder. Gülüs tasariminda altin orani kullanmak kaçinilmazdir.

Gülüsünüz Altin Oranlar Hesaplanarak Tasarlaniyor

Yüzdeki tüm organlarla disler arasinda bir uyum ve ölçek orani vardir. Bu oranlar sadece dislerin genisligini kapsamaz ayni zamanda dudaklar ve agiz dikey yüksekligini ve buna bagli yüz yüksekligini de kapsar. Insan yüzündeki estetik algilama birçok organin uyumuna baglidir. Ancak çogunlukla güzel ve içten bir gülümsemenin sekilli bir burundan çok daha pozitif bir etki olusturdugunu söyleyebiliriz.

Yöntem Yeni, Sirri Yüz Yillar Öncesinden

Üst ön disler estetigi belirlemede önemli rol oynar. Yüzdeki birçok organla orantisi olan bu disler ayni zamanda alt üst çene arasindaki ileri geri iliskiyi de belirler. Bu dislerin eksikliginde rehber olarak yüzün ve agzin diger organlari alinir.

Altin oran ilk kez MÖ. 500 yilinda Pisagor tarafindan tanimlanmistir; ancak altin oranin altin oran dikdörtgenini kullanarak kumpas ve cetvel ile nasil belirlenecegini MÖ 300 yilinda Öklid göstermistir. En basit sekliyle altin orani, düz bir çizginin altin oran pergeli ile bir büyük bir de küçük parçaya bölünmesi seklinde algilayabiliriz.

Agrisiz ve Pratik Bir Uygulama

Dis hekimi sadece gözlem ve kayit alma seklinde gerçeklestirdigi muayene ile kisiye özel altin oranlari belirler. Dünyada estetik görünüme sahip binlerce agiz üzerinde yapilan ölçümler belirli sabit degerlerin agiz ve yüz denkleminde ortaya çiktigini gösterir. Iste bu sabit degerler, disler için de aynidir ve altin oran olarak tanimlanir.

Gülüs tasariminda altin oran hesaplamasi, hastanin yüzünde ve disleri üzerinde birtakim özel ekipmanlar sayesinde gerçeklestiriliyor. Uygulama yalnizca dis kliniginde yapilabiliyor, kolayligi, kisiye agri ve aci hissettirecek herhangi bir müdahalede bulunulmamasi ve pratikligi ile dikkat çekiyor.

Altin Oranla Planlanmis Estetik Bir Gülümsemede Degerler

Altin orana göre yan kesici disler 1 birim kabul edilirse, üst ön kesici disin yan kesici disten

1, 618 oraninda büyük oldugu görülür.

Yan kesici dis diger yaninda bulunan köpek disinden 1,618 kat daha fazla gülümseme sirasinda görünür.

Ayni sekilde köpek disi 1,6718 oraninda fazlaca 1 küçük azi disinden fazla görünmelidir.

Üst ön 6 kesici disin, alt ön kesici dislere orani da ayni rakami vermektedir.

Her dis kendi içinde kiyaslama yapildiginda ayni rakama ulasilir. Gözün uzunlugu ile gülümseme sirasinda ortaya çikan mesafe oranlandiginda da ayni rakama ulasilir.

Aslinda ulasilan bu oran vücudun, yüzün hatta dislerin arasinda yapilan ölçümlerden elde edilen bir sabittir. Önemli olan yüzde bu tip oranlarin varligidir. Kisi veya hekim estetik bir gülümseme için ne kadar kisisel bilgi birikim ve degerlendirmelerini kullansa da bu durum kisisel degil, aslinda matematikseldir. Dogru uzunlukta disler yapilarak dogru mesafe oranlariyla çalisilarak kisinin kendi üzerindeki estetik algisi ve beklentisi risksiz sekilde planlanir.

Ölçüm Pergeli ile Bilgisayarli Tasarimlardan Çok Daha Basarili Sonuçlar Elde Ediliyor

Bu ölçümler her ne kadar bilgisayar ve fotograf üzerinde yapilabilse de; en sagliklisi, kayitlarin hasta ve hekimin yüz yüze, özel ölçüm pergelinin kullanilmasi ile elde edilen seklidir. Bu ölçümleri dis hekimi ve dis hekimligi teknisyeni degerlendirir ve kisiye özel gülümsemeyi dizayn ederek, “yeni gülüs” dis hekimi tarafindan hastanin onayina sunulur.

Mock- Up Ile Yeni Gülüsünüzü Önceden Görmeniz Mümkün

Ortaya çikacak olan yeni gülüsünü kisi hayal etmekte zorlanabilir. Bu konuda güvensizlik ve huzursuzluk yasayabilir. Böyle durumlarda operasyona baslamadan dis rengindeki malzemelerle mock-up (geçici model) çalismasi yapilir. Mock-up ile kisinin dislerine dokunulmadan, bittiginde nasil bir görünüm verecegi kabaca belirlenmis olur. Kisi dilerse tedaviye karar verir ya da tedaviden vazgeçebilir.

Yuvarlak Yüze Uzun, Uzun Yüze Oval Dis

Gülüs tasarimina baslarken tüm ölçümlerin altin oranlara göre belirlenmesi sonra kisinin yüz tipi, cilt rengi, yas ve cinsiyetine bagli kriterlerin degerlendirilmesi gerekir. Genellikle kare veya yuvarlak yüzlü kisilerde dis formlari kare veya yuvarlak, uzun yüzlü kisilerde dis formlari da uzun olur. Klasik dis hekimliginde bu benzerlikler korunmaya çalisilarak restorasyon yapilir. Bazen estetik yönden bir seyleri degistirmek istediginizde bu benzerlikleri tersine çevirerek farkli ifadeler veren dis yapilari ile elde edilebilir. Örnegin uzun yüzlü bir kisiye dikdörtgen formda uzun disler yapilirsa yüzü oldugundan da uzun görünebilir. Böyle kisilere oval veya daha genis formlar denenerek yüzdeki hos olmayan uzunluk kamufle edilebilir. Yine yuvarlak yüzlü bir kisiye daha ince uzun formda disler yapilarak yüzünün daha ince görünmesi saglanabilir. Ancak unutmamak gerekir, tüm bu islemler yüzde yapilacak ölçümlere ve altin oranlara göre planlanmalidir.

Sert Yüz Ifadesi Dislerle Yumusar

Sert ifadeli bir bayan yüzü dislerin sekli degistirilerek yumusatilabilir ya da çocuksu ve masum ifadeli erkek yüzü dis sekilleri degistirilerek ifade daha maskülen hale getirilir. Arzu edilen sonuçlara ulasabilmek için erkek ve bayan disleri arasindaki boyut ve sekil farkliligini dogru kullanmak gerekir.

Yükseklik Kisa Olursa Kisi Yasli Gözükür

Güzel bir gülümsemeyi hedefleyen gülüs estetiginde agzin dikey boyut yüksekligi önemlidir. Dinlenme halinde alt çene ve üst çene arasindaki mesafe agiz yüksekligini belirler. Bu yükseklik yetersiz ise dudaklar büzüsür, kisi oldugundan daha yasli gözükebilir. Bu yüksekligin fazla olmasi da dislerin normalden fazla görünmesine sebep olur ve estetigi bozar.

Tamamen dissiz olan kisilerde çigneme düzlemini olusturmak oldukça zor ve önemli bir islemdir. Dogru planlanmis bir protez tasariminda hasta yasina ve cinsiyetine uygun güzel bir gülümsemeye sahip olurken; istedigi gidayi rahatça tüketebilir, çigneme kalitesi artar.

Gülüs Tasarimi ile Kisi Gençlesir, Ama Estetik Müdahale de Gerekebilir

60 yasindaki bir bayan veya erkekle, 25 yasindaki bir bayan ya da erkege standart bir gülüs tasarimi yapilamaz. Dislerin boy ve oranlari yasa bagli degisir. Unutmamak gerekir ki dislerin sekil ve uzunluklari ile kisinin gençlesmesi mümkündür ancak 60 yasindaki bir yüze 25 yas disleri yerlestirilemez. Mutlaka bu tip hastalarda estetik cerrahisi ile cilt, dudak, yanak, çene alti ve göz çevresi destegine de ihtiyaç duyulacaktir. Böyle durumlarda estetik cerrahla dis hekimi birlikte de operasyonlara girmektedir.

Yüz Estetigi Oranlari Kisinin DNA’si gibidir, Herkeste Farklilik Gösterir

Bu bir illüzyon degil aslinda rakamsal gerçektir. Size özel gülüs tasarimi standart dis yapimini engeller, size özel altin oranlarin belirlenmesi ve uygulamasi ile saglik ve görselligi bir arada barindirir. Dünyada gülüs tasarimi uygulamalari hasta açisindan maliyetli, hekim açisindan ise risklidir. Ancak Türkiyede de altin oranlarin uygulanmasi hasta hekim arasindaki iliskiyi daha net ve memnuniyeti yüksek hale getirecektir.

Gülüs Tasariminda Kullanilan Yardimci Teknikler Nelerdir?

Dis hekiminiz planlanan gülüs tasarimini asagida kullanilan yöntemlerle hayata geçirir.

Porselen laminat venerler : Dislerin üst yüzeylerine yapistirilan ince poselen yapraklar, estetik dis hekimliginde en çok kullanilan tekniktir. Disten çok az madde kaldirarak ya da hiç madde kaldirmadan restorasyon uygulanmaktadir. Bu sayede mevcut dis dokusu korunur, sistem isigi ideal yansitabildigi için görüntüyü dogal disten ayirmak mümkün degildir.

Beyazlatma sistemleri : Kisinin dogal dis renginin daha beyaz ve isiltili olmasini saglar. Travma, yaslilik ve çesitli ilaçlarla meydana gelen kalici renklenmeleri ortadan kaldirabilir.

Estetik restorasyonlar : Çürük dislerin doldurulmasi ve eskimis renklesmis dolgularin yenilenmesi, mineye uyumlu ve ayni renkte gelismis kompozit ve seramik (porselen) materyaller ile saglanir.

Metal desteksiz tam porselen venerler: Dis görünümü ve dis sagligini gelistirmek amaciyla çok hasarli ya da daha önceden kesilmis dislere uygunlanmaktadir.

Kozmetik düzenleme: Mine plastisisi olarak da adlandirilan islemde, dis yapisindan kaynaklanan sekil bozukluklari, dislerin mine dokusunda yapilan minimal ve özel asindirmalarla düzenlenir.

Gülüs Tasarimi Öncesi Doktora Giderken Aklinizda Bulunsun:

Bir ünlünün fotografi ile dis hekimine basvurmayin. Herkesin yüz tipine uyacak gülüs farklidir.
Doktorunuza tam olarak ne istediginizi çok iyi anlatin ve tüm asamalarda onunla birlikte karar verin.
Mutlaka iyi bir merkeze ve dis hekimine gidin.
Daha önceden ayni islemi yaptiran hastalarla görüsüp bilgi alisverisinde bulunun.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası